Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Více kontroly nad čistotou veřejných míst. Praha 3 zakládá úklidovou firmu

Nová společnost se bude nejen starat o veřejná místa svěřená městské části, ale do budoucna v roli přímého partnera převezme údržbu chodníků v Praze 3 ve správě hlavního města.

Městská část Praha 3 chce lepší péči o veřejný prostor, zakládá proto vlastní úklidovou společnost „Čistá Trojka“. Ta se bude nejen starat o veřejná místa svěřená městské části, ale do budoucna v roli přímého partnera převezme údržbu chodníků v Praze 3 ve správě hlavního města. Založení úklidové společnosti schválilo zastupitelstvo Prahy 3, a to napříč politickým spektrem.

Založením vlastní úklidové firmy Praha 3 reaguje na současnou organizaci údržby veřejného prostoru. Správa naprosté většiny chodníků na území Prahy 3 je v kompetenci Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK), která si na jejich úklid sjednává úklidové firmy. Výjimku představují komunikace v parcích či na náměstích, jež jsou — na rozdíl od ulic — svěřeny městské části. Na jejich úklid si městská část rovněž najímá externí subjekty.

„Stávající systém úklidu veřejných míst, kde figuruje řada subjektů, přičemž některé služby financuje Praha 3 a jiné zase TSK, bohužel není příliš přehledný a v určitých ohledech nevyhovuje potřebám městské části. Někdy je totiž složité vyvodit odpovědnost za nedostatky v úklidu či operativně zasáhnout v případě nenadálé události, jakou je například sněhová kalamita. Proto přebíráme v této věci iniciativu,“ vysvětluje Michal Vronský, starosta Prahy 3.

Úklidová firma Čistá Trojka, jež vznikne v právní formě společnosti s ručením omezeným, by se nejprve měla ujmout činností v kompetenci městské části a hrazených z obecního rozpočtu. Začne se tak starat o komunikace v zeleni, údržbu náměstí a parků. Převezme také stejnojmennou službu, která v Praze 3 na podněty občanů řeší náhlé závady ve veřejném prostoru – poškozená dětská hřiště, poničený mobiliář, nepořádek kolem kontejnerů apod.

Za údržbu veřejných míst městská část v posledním desetiletí vynakládá částku kolem 30 milionů korun ročně. „Řadu let se pro naše občany snažíme zajistit nadstandardní služby. Kromě údržby parků a náměstí, jež systémově patří pod naši správu, dlouhodobě připlácíme i za častější úklid chodníků ve správě TSK,“ přibližuje Jiří Ptáček, radní Prahy 3 s odpovědností za životní prostředí a komunální služby, a doplňuje: „Naše nová firma by se měla ucházet o to, aby na území Prahy 3 zajišťovala i služby, které objednává TSK. Není to plán na jeden rok, ale vize, jejíž postupná realizace pravděpodobně potrvá několik let. Ve výsledku bychom však měli být schopni převzít kompletní odpovědnost za čistotu veřejných komunikací a prostranství na území Trojky.“

Sdílet:

Jiří Hannich

18. 06. 2024

Login