Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

O Praze 3

Znak, vlajka a logo

znak P3vlajka logo p3

Historie

povýšení žižkovaTřetí městská část leží na východ od centra metropole. Její území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad. Dnešní území Žižkova bylo v minulosti řídce osídlenou krajinou za hranicemi Prahy. Změnu přineslo rozhodnutí Karla IV. roku 1358, aby stráně kolem Prahy v okruhu tří mílí byly posázeny vinicemi. Majitel pozemku byl povinen vinice založit, a pokud tak nemohl učinit, musel povolit zakládání vinic druhým osobám. Obyvatelé „hor viničních” se řídili zvláštním viničním právem, které bylo dalšími panovníky potvrzováno. Nechráněné vinice několikrát zpustošily nájezdy vojsk. Jejich majitelé je proto raději přeměnili na pole a zahrady.

Zachované celistvé území obdrželo v červnu roku 1849 pojmenování Vinohrady a v roce 1867 dovolil císař František Josef I. užívat název Královské Vinohrady (König Weinberge). Podle soupisu z roku 1837 bylo v obci celkem 66 domů a usedlostí se 169 obyvateli a 216 kusů hospodářského dobytka. Většina usedlostí postupně zanikla a jejich památku připomínají jen místní názvy jako Hrabovka, Ohrada, Parukářka nebo Pražačka.

Stavitele v hradebním obvodu pražské pevnosti odrazovala vojenská správa, která si demolicemi vynucovala bourání budov poblíž hradeb pro případ válečného ohrožení. Prohraná válka s Pruskem roku 1866 vedla k prohlášení Prahy otevřeným městem a po zdlouhavém vyjednávání pak pražská obec hradby vykoupila a roku 1874 začala s jejich bouráním. Hradební plochu získala z větší části železnice, která znemožnila plynulé spojení Prahy a Žižkova.

Dne 16. července 1875 Zemský výbor rozdělil přes nesouhlas obecního zastupitelstva Královské Vinohrady na dva díly: dnešní Žižkov a Královské Vinohrady. Název Žižkov byl úředně povolen v srpnu 1877, když se neujal loajální název Rudolfov, který měl být poctou rakouskému korunnímu princi. Prvním starostou Žižkova se stal Karel Hartig, který se zasloužil o označení ulic, náměstí a domů jmény slavných Čechů od Husa po Komenského. Dne 15. května 1881 povýšil František Josef I. Žižkov na město, které bylo 1. ledna 1922 připojeno k Praze.

Články o historii Prahy 3

Kniha cti  

Kniha ctiOsobnosti spjaté s Prahou 3, které vynikají ve své profesi či veřejném dění, jsou zapsány v Knize cti. Návrhy na zápis podává veřejnost, případně zastupitelé, následně je schvaluje Rada městské části.

V Knize cti Prahy 3 najdete jména významných vědců, umělců, pedagogů, průkopníků a osobností, které svým dílem nebo svým životem přispěli k rozvoji třetí městské části.

Otevři Knihu cti 

 

 

 

Příběhy z Prahy 3

Nový podcast Prahy 3 přináší poutavé vyprávění z dějin třetí městské části namluvené Martinem Písaříkem.

Sérii příběhů z historie Prahy 3 můžete poslouchat v aplikaci Soundcloud.


 

 

 

 

další díly

Naučná stezka Prahy 3

projděte si naučnou stezku

Upomínkové a dárkové předměty

Upomínkové a dárkové předmětyHrnky, trička, knihy a další suvenýry s tematikou Prahy 3 si můžete zakoupit v Infocentru na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Vyberte si z nabídky

 

 

 

Kronika

archiv

Login