Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zelenina pěstovaná s láskou

Pokud byste měli rádi na talíři zeleninu, která chutná po slunci, zajděte na trhy na Jiřáku. U stánku rodiny Jakubcových vám ji nabídnou Milan a Lenka.

Nic není vzdálenější pravdě než romantické představy o zemědělství jako o krásném zeleném poli plném báječné zeleniny. Stejné iluze jsem měla i já, když jsem se před deseti lety přidala k manželovi Milanovi, jehož rodina hospodařila na polích v Nedomicích už na začátku 20. století. Její historie byla v podstatě stejná jako všech farmářů na Mělnicku — po pádu komunismu se jim vrátila naprosto vyčerpaná půda. Jakubcovým ale nechyběla chuť ani síla jít ve stopách předků, a tak začali pěstovat znovu vlastníma rukama kvalitní českou zeleninu a také ji prodávat na farmářských trzích. Postupně se nám podařilo dokázat, že ty trochu křivé mrkvičky, menší rajčátka, ohnutá okurka a zelené bylinky voní a chutnají po skutečném slunci. Dnes umíme vypěstovat dokonce melouny, které se mohou kvalitou měřit s těmi italskými. Přejeme si, aby lidé cítili z každého kousku naší zeleniny vůni země, ale i péči, s níž ji pěstujeme. Snažíme se, aby se naučili kupovat kvalitu a aby se vrátili i k zelenině našich předků — k ředkvi, kapustě, různým druhům cibule, brambor a řepy a hlavně k zeleným bylinkám, které doprovázely zahrádky našich babiček od nepaměti. Právě s takovou zeleninou se můžete seznámit na našich webových stránkách zdravizpole.cz i facebooku Zelenina pěstovaná s láskou — Jakubcovi. Najdete tu i zajímavé recepty — například ten, jak připravit atraktivní pokrm z přebytků. Pokud vám zbyla zeleninová polévka s kousky, rozmixujte ji, přidejte dvě vejce, půl šálku strouhaného sýra, půl šálku kousků šunky, dvě lžičky kypřicího prášku a zahustěte špaldovou, hrachovou nebo čočkovou moukou. Podle chuti můžete přidat i sůl, pepř a bylinky. Pak vymažete formu na muffinky a do každé formičky dejte dvě lžíce směsi. Pečte 25 až 30 minut na 180 °C.

Sdílet:

Lenka Jakubcová

30. 04. 2022

Login