Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Žádný Divoký Žižkov, na Trojce je stále bezpečněji

Kriminalita hlavního města soustavně klesá a Praha 3 není výjimkou. K poklesu trestné činnosti letos přispělo i vyhlášení nouzového stavu.

Padající strom dělá více hluku než rostoucí les. Stejně tak zprávy na sociálních sítích o přestřelkách, přepadeních a vloupačkách, které mohou budit falešné obavy o bezpečnost na Praze 3. Skutečná čísla ovšem ukazují pravý opak: trestných činů ubývá, kriminalita se mění a místo krádeží spíš městskou část trápí rušení nočního klidu a znečišťování ulic.

Podle policejních statistik je Praha rok od roku bezpečnější a tento trend se dlouhodobě projevuje i v městské části Praha 3. Přehledně to znázorňuje projekt Mapakriminality.cz, za kterým stojí Otevřená společnost ve spolupráci s Policií ČR. Mapa srovnává jednotlivé oblasti na základě tzv. indexu kriminality (poměr počtu trestných činů na 10 000 obyvatel) a zprostředkovává vývoj situace za posledních sedm let pro odbornou i laickou veřejnost. Prahu 3 mají statistiky obvodní policie rozdělenou na dvě oblasti — Žižkov a Jarov — a jejich index kriminality je v porovnání se zbytkem metropole průměrný.

Kromě roku 2019, ve kterém se údaj nárazově zvýšil zhruba o 2 %, sledujeme soustavné snižování kriminality na území Prahy 3. To se promítá i do statistik první poloviny letošního roku, kdy se čísla opět vrátila do standardního, asi sedmiprocentního meziročního poklesu. Konkrétně v roce 2019 bylo na území Prahy 3 zjištěno celkem 2574 trestných činů a z toho jich bylo objasněno 24 %. Třetí městská část má tak stále nejvyšší objasněnost trestné činnosti v rámci hlavního města Prahy.

Trestná činnost na P3Žižkov se svými bary, restauracemi a cizinci má podle očekávání o něco vyšší celkový index kriminality než Jarov, vykazuje ale podstatně méně případů řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. U výroby, držení a distribuce drog je Žižkov s indexem 7,5 za rok 2019 stále na vyšších příčkách v porovnání s ostatními městskými částmi, i v této oblasti však sledujeme značný sestupný trend: počet případů nedovolené výroby, držení a distribuce drog se na Žižkově v posledních letech snížil na čtvrtinu (ze 135 případů v roce 2016 na 31 případů v roce 2019). Za posledních sedm let také výrazně klesá počet odcizených automobilů a vykradených bytů. Převládající typ trestné činnosti se celkově mění, namísto dřívějších krádeží a vloupání se Trojka v současné době častěji potýká s hlukem v ulicích a znečišťováním veřejného prostoru. Problematickým tématem nadále zůstává vyšší počet lidí bez domova, kteří našli útočiště v ulicích a parcích Prahy 3. Těm ale nelze přikládat podíl na celkové trestné činnosti.

Co ale můžeme s křivkou vývoje kriminality spojit téměř stoprocentně, je vyhlášení nouzového stavu v prvním pololetí letošního roku. Navzdory poplašným fake news o narůstající trestné činnosti klesla v březnu kriminalita meziročně o čtvrtinu, v dubnu o třetinu a v květnu zhruba o sedm procent. V tiskové zprávě to po skončení nouzového stavu uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokles se podle něj týkal téměř všech sledovaných oblastí, nejvíc se projevil u trestných činů spojených s venkovním pohybem osob. „Pokud jde o městskou část Praha 3, snížil se podle místních kolegů v prvních týdnech nouzového stavu počet vykradených vozů v okolí Žižkova dokonce až o padesát procent,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčková. Toto období místní policie eviduje jako výrazně klidnější. Většina lidí zůstala doma, takže pochopitelně ubylo krádeží a vloupání. Na přesné vyhodnocení vývoje jednotlivých druhů trestné činnosti ve vztahu k mimořádným opatřením je však ještě brzy.

Optimisticky klesajícímu trendu trestné činnosti se ale nejen na Praze 3 vymyká jedna oblast, která naopak rapidně roste každým rokem, a tou je kyberkriminalita. Policejní prezidium ČR už v letošním roce eviduje asi 10% nárůst nápadu trestné činnosti spadající do oblasti počítačové kriminality, ve druhém kvartálu dokonce 12%. Podle mluvčího Moravce nejsou tato čísla překvapivá a spíše než koronakrize se na nich podepsalo personální posílení policejních útvarů zabývajících se vyhledáváním v internetovém prostředí a celospolečenský fenomén přesunu obchodu a agend do virtuálního prostředí. Pokud bychom tedy rádi viděli víc policistů a kamerových systémů v ulicích, „nainstalujme“ si je na prvním místě do našich elektronických zařízení a buďme v internetové džungli opatrní.

Text: Anežka Hesová

Sdílet:

Mgr. Anežka Hesová

29. 09. 2020

Login