Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Rok 2021: Trojku čekají další proměny

Praha 3 má připravený rozpočet na rok 2021, zatím se ale řídí provizoriem. Investovat plánuje do bytů, školek i veřejného prostoru.

V roce 2021 by třetí městská část měla hospodařit s 899 miliony korun. Návrh rozpočtu posoudí v lednu finanční výbor a rada městské části, v únoru o něm pak bude hlasovat zastupitelstvo. Do té doby platí rozpočtové provizorium, které zastupitelé schválili na prosincovém jednání. To vychází z reálných příjmů i výdajů za poslední dva roky a zároveň zohledňuje aktuální potřeby roku nastávajícího.

Podle místostarosty Tomáše Mikesky je návrh rozpočtu připraven ke schvalovacímu procesu. Běžné výdaje v něm dosahují výše 564 milionů korun a jsou hrazeny výlučně z daňových příjmů a poplatků. „Ozdobou jinak velmi napjatého rozpočtu je skutečnost, že již druhým rokem nevyužíváme na hrazení běžných výdajů finance z prodeje nemovitého majetku. Všechny tyto prostředky musejí být použity na investice,“ dodává Mikeska. Právě na kapitálové výdaje, čerpané kromě prodeje majetku také z dotací hlavního města a ze státního rozpočtu, plánuje třetí městská část vyhradit 335 milionů korun a investovat je do oprav bytových domů, revitalizace veřejných prostranství a rekonstrukce některých vzdělávacích a sociálních zařízení.

cykloZ projektů, které chce v tomto roce realizovat, se můžeme těšit například na revitalizaci cyklostezky Pod Vítkovem. Ta má být dokončena letos na jaře. Pravá i levá strana pozemků podél páteřní cyklostezky dostane nový kabát v podobě výměny mobiliáře, doplnění dětského hřiště, herních prvků, cyklostojanů a pobytových ramp. Stromové patro oživí výsadba nových domácích dřevin a chystá se také instalace nabíjecích stojanů pro elektrokola, která je částečně hrazena z dotace hlavního města Prahy v rámci Smart cities. Dalším zajímavým projektem, na který chce radnice letos zadat studii, je komunitní zahrada a také lesní mateřská školka v plánovaném parku pod Vrchem sv. Kříže.

BlahoslavovaStejně tak plánuje radnice investovat do oprav bytových domů. Práce by letos měla zahájit například v bytovém domě v Blahoslavově ulici, v Husinecké 9a pak mají vzniknout nové bezbariérové byty. Další finanční prostředky jsou určeny na rekonstrukci sociálního zařízení v mateřských školách Libická a Jeseniova 4, na výměnu části oken v ZŠ a MŠ Jaroslava Seiferta nebo na dokončení obnovy sociálního zařízení v ZŠ Chelčického. Plánovanou novou školku v Jeseniově ulici čeká v tomto roce architektonická soutěž.

Finance půjdou také do podpory pečovatelských zařízení. Ošetřovatelský domov v Habrové ulici by se měl dočkat nového výtahu a v ulici Pod Lipami Praha 3 počítá s vyhlášením architektonické soutěže na výstavbu domu sociálních služeb.

LobkV únoru se v prostorách infocentra na náměstí Jiřího z Poděbrad uskuteční výstava představující plán obnovy náměstí Jiřího z Lobkovic. Návštěvníci se tam seznámí nejen s vítězným návrhem studia Perspektiv a jeho autory, ale i s alternativními koncepty, které řeší prostor náměstí ve všech urbanistických, krajinářských, dopravních a technických souvislostech.

Rok 2021 přinese Praze 3 také nový radniční web. Na oficiálních webových stránkách praha3.cz již brzy najdete moderní portál, který svým designem odpovídá jednotnému vizuálnímu stylu Prahy 3 a díky aktualizované struktuře bude pro návštěvníky, obyvatele i pracovníky úřadu přehledným informačním nástrojem.

Po zkušenosti z minulého roku bude radnice pokračovat i v kulturním projektu Pražský Montmartre, který odstartoval sérií živých koncertů na veřejných prostranstvích Prahy 3. Překážku v podobě pandemie dokázal Pražský Montmartre proměnit v příležitost, a tak se kulturní program konal online. Pravidelné koncerty doplnily filmové projekce, prohlídky, povídání se zajímavými osobnostmi a další živá vysílání. V letošním roce se Pražský Montmartre chystá opět propagovat činnost kulturních institucí na Trojce — galerií, divadel nebo třeba provozoven s kulturním přesahem. V plánu je také další vydání kulturně-turistické mapy a prezentace na poli cestovního ruchu.

Na jaro připravuje radnice novou kampaň motivující pejskaře k uklízení psích exkrementů, kterou chce nadále bojovat za čistější chodníky a parky a za Prahu 3 jako příjemné místo k životu.

Text: Anežka Hesová

Sdílet:

Mgr. Anežka Hesová

27. 12. 2020

Login