Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Trojka versus druhá vlna: boj s epidemií pokračuje

Šířící se nákaza koronaviru přináší obyvatelům Prahy 3 známé i neznámé starosti. Bezpečnost, informovanost a solidarita se znovu hlásí o slovo.

TC

„Je dobré být připraven na nejrůznější situace a počítat s tím, že budoucnost nám může připravit i těžší zkoušky,“ upozorňoval v červnových Radničních novinách starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a také řada zastupitelů tehdy zmiňovala ponaučení, která si z jarní vlny epidemie odnášíme. O koronaviru se v té době mluvilo v minulém čase, ale i přesto byla společným jmenovatelem většiny příspěvků nutnost nastavit fungování různých odvětví tak, abychom dokázali zvládnout podobné krize i v budoucnosti. A další zkouška na sebe nenechala dlouho čekat. Koronavirus jako by si přišel ověřit, co jsme se doopravdy naučili.

Klíčovým tématem v době mimořádných událostí je informovanost. V této oblasti se ukázal být užitečným pomocníkem Mobilní rozhlas, který radnice spustila v březnu a který i během druhé vlny epidemie opět funguje jako praktický komunikační kanál. Obyvatelé Trojky díky němu dostávají aktuální informace z radnice přímo do svého telefonu nebo na e-mail. Hned po vyhlášení nových vládních opatření Praha 3 také znovu aktivovala zelenou a krizovou telefonní linku, kam mohou lidé bezplatně zavolat v případě, že potřebují informace nebo pomoc. Senioři se mohou obrátit také na ombudsmanku.

K zajištění větší bezpečnosti se osvědčila i dezinfekce veřejných prostor. Dezinfekčními přípravky na bázi chlóru nebo alkoholu pracovní týmy pravidelně ošetřují herní prvky na dětských hřištích, podzemní kontejnery, mobiliář a jiné dotykové plochy.

Další dobrou zkušeností je podpora místních podnikatelů. Radnice Prahy 3 na svém webu opět zveřejnila kontakty na gastroprovozovny, které nabízejí výdej jídla přes okénko. Oproti jaru je seznam o poznání delší — je vidět, že místní restaurace to nevzdávají a že je mezi lidmi povzbuzující chuť „své“ podniky podpořit.

Novinkou oproti první vlně je testování obyvatel hned vedle žižkovské radnice. Odběrové centrum na covid-19 v budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí bylo otevřeno v reakci na poptávku veřejnosti po spolehlivém a rychlém testování bez obav z návštěvy nemocnice a dlouhého čekání ve frontě. „Před třemi týdny jsem na místo přivedl zástupce hygieny, magistrátu a možného organizátora odběrů. Od té doby došlo ke znovupřipojení budovy k vodovodní síti, obnově sociálních zařízení a provizorní rekonstrukci přízemí,“ popisuje proces rekonstrukce starosta Jiří Ptáček. Centrum vzniklo ve spolupráci se společností Aiomica a heslo kampaně #staynegative doplnila Praha 3 motivujícím sloganem Vy/II si nos. Testování se provádí samoplátcům, firmám i lidem se žádankou od lékaře. Standardní cena testu je 1 690 korun a výsledky obdržíte do 48 hodin po odběru. Centrum je otevřeno denně. „Snažíme se vyjít vstříc potřebám občanů, a proto jsme umožnili i odběry o víkendu v dopoledních hodinách,“ dodává CEO společnosti Aiomica Jakub Schůrek. Individuální termín bez čekání si můžete rezervovat online přes systém staynegative.cz.

Ne všechny iniciativy, které nám v jarní krizi pomohly těžké období překonat, je ale možné zopakovat. Chladnější počasí nepřeje například hudebním vystoupením pod okny a podobným venkovním aktivitám. Tím spíš současná situace volá po nové vynalézavosti nejen institucí, ale i spolků a jednotlivců, aby heslo Spolu to zvládneme nezůstalo jen lacinou frází. Vzájemná podpora a povzbuzení jsou totiž v náročných dnech nejsilnější zbraní. A to platí pro všechny „vlny“ epidemie stejně.


Kde najdete pomoc?

Mobilní rozhlas

Zelená linka (informace) 800 163 163 

 • pracovní dny 8.00—18.00 h
 • infocentrum@praha3.cz

Krizová linka (pomoc) 777 465 159

 • pracovní dny 8.00—18.00 h, o víkendu v omezeném režimu

Ombudsmanka (pro seniory) 222 116 451

 • pracovní dny 8.00—18.00 h

Testovací centrum na Havlíčkově náměstí

 • online rezervace staynegative.cz
 • po—pá 7.30—18.00 h
  so—ne 9.00—13.00 h

Sousedé si pomáhají 800 163 163

 • nákup potravin, léků či drogerie, vyzvednutí zásilky, doprovod k lékaři, vyvenčení psa
 • nebojte se požádat o pomoc — služba je tu pro občany Prahy 3: seniory nad 65 let, zdravotně handicapované, občany pobírající invalidní nebo starobní důchod
 • nebojte se nabídnout pomoc — dobrovolníky propojujeme s potřebnými v blízkosti jejich bydliště
 • iniciativu zajišťuje Praha 3 ve spolupráci s Novou Trojkou a s farností Nejsvětějšího srdce Páně

Text: Anežka Hesová

Sdílet:

Mgr. Anežka Hesová

30. 10. 2020

Login