Trojka versus druhá vlna: boj s epidemií pokračuje
Šířící se nákaza koronaviru přináší obyvatelům Prahy 3 známé i neznámé starosti. Bezpečnost, informovanost a solidarita se znovu hlásí o slovo.
„Je dobré být připraven na nejrůznější situace a počítat s tím, že budoucnost nám může připravit i těžší zkoušky,“ upozorňoval v červnových Radničních novinách starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a také řada zastupitelů tehdy zmiňovala ponaučení, která si z jarní vlny epidemie odnášíme. O koronaviru se v té době mluvilo v minulém čase, ale i přesto byla společným jmenovatelem většiny příspěvků nutnost nastavit fungování různých odvětví tak, abychom dokázali zvládnout podobné krize i v budoucnosti. A další zkouška na sebe nenechala dlouho čekat. Koronavirus jako by si přišel ověřit, co jsme se doopravdy naučili.
Klíčovým tématem v době mimořádných událostí je informovanost. V této oblasti se ukázal být užitečným pomocníkem Mobilní rozhlas, který radnice spustila v březnu a který i během druhé vlny epidemie opět funguje jako praktický komunikační kanál. Obyvatelé Trojky díky němu dostávají aktuální informace z radnice přímo do svého telefonu nebo na e-mail. Hned po vyhlášení nových vládních opatření Praha 3 také znovu aktivovala zelenou a krizovou telefonní linku, kam mohou lidé bezplatně zavolat v případě, že potřebují informace nebo pomoc. Senioři se mohou obrátit také na ombudsmanku.
K zajištění větší bezpečnosti se osvědčila i dezinfekce veřejných prostor. Dezinfekčními přípravky na bázi chlóru nebo alkoholu pracovní týmy pravidelně ošetřují herní prvky na dětských hřištích, podzemní kontejnery, mobiliář a jiné dotykové plochy.
Další dobrou zkušeností je podpora místních podnikatelů. Radnice Prahy 3 na svém webu opět zveřejnila kontakty na gastroprovozovny, které nabízejí výdej jídla přes okénko. Oproti jaru je seznam o poznání delší — je vidět, že místní restaurace to nevzdávají a že je mezi lidmi povzbuzující chuť „své“ podniky podpořit.
Novinkou oproti první vlně je testování obyvatel hned vedle žižkovské radnice. Odběrové centrum na covid-19 v budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí bylo otevřeno v reakci na poptávku veřejnosti po spolehlivém a rychlém testování bez obav z návštěvy nemocnice a dlouhého čekání ve frontě. „Před třemi týdny jsem na místo přivedl zástupce hygieny, magistrátu a možného organizátora odběrů. Od té doby došlo ke znovupřipojení budovy k vodovodní síti, obnově sociálních zařízení a provizorní rekonstrukci přízemí,“ popisuje proces rekonstrukce starosta Jiří Ptáček. Centrum vzniklo ve spolupráci se společností Aiomica a heslo kampaně #staynegative doplnila Praha 3 motivujícím sloganem Vy/II si nos. Testování se provádí samoplátcům, firmám i lidem se žádankou od lékaře. Standardní cena testu je 1 690 korun a výsledky obdržíte do 48 hodin po odběru. Centrum je otevřeno denně. „Snažíme se vyjít vstříc potřebám občanů, a proto jsme umožnili i odběry o víkendu v dopoledních hodinách,“ dodává CEO společnosti Aiomica Jakub Schůrek. Individuální termín bez čekání si můžete rezervovat online přes systém staynegative.cz.
Ne všechny iniciativy, které nám v jarní krizi pomohly těžké období překonat, je ale možné zopakovat. Chladnější počasí nepřeje například hudebním vystoupením pod okny a podobným venkovním aktivitám. Tím spíš současná situace volá po nové vynalézavosti nejen institucí, ale i spolků a jednotlivců, aby heslo Spolu to zvládneme nezůstalo jen lacinou frází. Vzájemná podpora a povzbuzení jsou totiž v náročných dnech nejsilnější zbraní. A to platí pro všechny „vlny“ epidemie stejně.
Kde najdete pomoc?
Mobilní rozhlas
Zelená linka (informace) 800 163 163
- pracovní dny 8.00—18.00 h
- infocentrum@praha3.cz
Krizová linka (pomoc) 777 465 159
- pracovní dny 8.00—18.00 h, o víkendu v omezeném režimu
Ombudsmanka (pro seniory) 222 116 451
- pracovní dny 8.00—18.00 h
Testovací centrum na Havlíčkově náměstí
- online rezervace staynegative.cz
- po—pá 7.30—18.00 h
so—ne 9.00—13.00 h
Sousedé si pomáhají 800 163 163
- nákup potravin, léků či drogerie, vyzvednutí zásilky, doprovod k lékaři, vyvenčení psa
- nebojte se požádat o pomoc — služba je tu pro občany Prahy 3: seniory nad 65 let, zdravotně handicapované, občany pobírající invalidní nebo starobní důchod
- nebojte se nabídnout pomoc — dobrovolníky propojujeme s potřebnými v blízkosti jejich bydliště
- iniciativu zajišťuje Praha 3 ve spolupráci s Novou Trojkou a s farností Nejsvětějšího srdce Páně
Text: Anežka Hesová