Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Krizová solidarita na Trojce: Sousedé si zase pomáhají

Krizové centrum z první vlny koronaviru se proměnilo v projekt sousedské pomoci, který může být základem fungující spolupráce obyvatel i v dobách nekrizových.

dobrovolník„Informační centrum Prahy 3. Jak vám můžeme pomoci?“ Zelená linka v infocentru na náměstí Jiřího z Poděbrad zvoní od listopadu častěji než obvykle. Volají nejen senioři s prosbou o pomoc či radu, ale i dobrovolníci, kteří nabízejí své síly. Projekt Sousedé si pomáhají vznikl ve spolupráci Prahy 3 s Novou Trojkou a farností Nejsvětějšího srdce Páně s cílem ulehčit situaci zejména starším lidem, kteří i v druhé vlně epidemie patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Dobrovolníci, kterých je momentálně kolem padesáti, obstarávají nákupy a drobné pochůzky těm, pro které by vycházení z domova mohlo být nebezpečné. Svůj přínos má však tato iniciativa i pro samotné dobrovolníky a především pro celkovou sousedskou sounáležitost městské části.

„Pracuji v Nadaci OSF na Praze 3. Chtěla jsem pomáhat v nemocnici, ale tam v té době potřebovali spíš zdravotníky. Pak mi kolegyně dala tip na tenhle projekt,“ vypráví dobrovolnice Lucie, která se rozhodla věnovat svůj čas někomu, kdo hledá pomoc. Pro Infocentrum Prahy 3 vyplnila elektronicky přihlašovací formulář, kde každý zájemce uvádí zónu svého bydliště a časové možnosti. Následně dostala manuál, roušky, dezinfekci a kartičku, kterou se dobrovolník Prahy 3 prokazuje. „Pár dní poté mi volali z infocentra, že mají pro mě pána, který potřebuje vyzvednout zdravotní pomůcky,“ vzpomíná Lucie. Původně jí šlo o to, reagovat bezprostředně na druhou vlnu epidemie. Teď věří, že by bylo fajn, kdyby podobné iniciativy pokračovaly i nadále.
nt

Sousedská výpomoc může být prospěšná i po skončení epidemie

Pro Novou Trojku, která službu zaštiťuje díky akreditaci svého dobrovolnického projektu, je systém vzájemné pomoci obyvatel dlouhodobou zkušeností. „S dobrovolníky spolupracujeme trvale. Máme spolehlivou základnu, a proto nám přišlo přirozené se do akce zapojit,“ říká ředitelka Nové Trojky Edita Janečková (na fotce). Sama chodí pravidelně nakupovat pro starší ženu, na kterou ji upozornila terénní sociální služba. Seniorka má k obavám z vycházení více důvodů — i proto může být podle Janečkové projekt sousedské výpomoci prospěšný i po skončení epidemie. „Lidé jsou doma nejen kvůli viru, mnozí jsou třeba méně pohybliví a cesta na nákup je pro ně obtížná,“ vysvětluje.

Dobrou zkušenost se solidaritou obyvatel má Praha 3 také díky sbírce počítačů a příslušenství k distanční výuce pro žáky základních škol. Na výzvu zareagovali soukromí dárci, firmy i instituce a vybrané notebooky, klávesnice, tablety, modemy a další zařízení už slouží potřebným rodinám. Sbírka bude pokračovat až do začátku nového roku, techniku je tedy možné přinášet i po Vánocích.

Netradiční rok zakončíme netradičními svátky, ale právě díky vzájemné pomoci je můžeme prožít mimořádným způsobem spolu. Projekty fungující na principu sousedské pospolitosti znovu dokazují, že dobrá vůle patří na Trojce nejen k času Vánoc.

Text a foto Anežka Hesová

Sdílet:

Mgr. Anežka Hesová

26. 11. 2020

Login