V lednu začne proměna náměstí Jiřího z Poděbrad
Dlouho očekávaná obnova centrálního náměstí Prahy 3 odstartuje začátkem příštího roku. Vznikne tu větší prostor pro společenské akce a přibydou nové stromy.
Náměstí Jiřího z Poděbrad slouží nejen obyvatelům Trojky jako tradiční místo setkávání a relaxace. Chodí sem na procházku, vyvenčit psa nebo jen tak posedět na lavičce. Vedle toho se tu konají společenské a kulturní akce celopražského významu včetně Vinohradského vinobraní, které každoročně přivítají tisíce lidí. Další návštěvníky lákají místní trhy. Frekventovaný prostor už ale neodpovídá současným urbanistických trendům, a několik let se proto plánuje jeho kompletní obnova. Ta začne v lednu příštího roku a bude ji financovat hlavní město. Stát má přibližně 395 milionů korun.
Revitalizace vychází především z návrhu architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové z ateliéru MCA, kteří v roce 2017 zvítězili ve veřejné soutěži. „Na plánu pracujeme průběžně s přestávkami několik let. Projekt se taky postupně aktualizoval podle přání obyvatel. Bylo výzvou skloubit často protichůdná přání a požadavky všech zúčastněných a přitom zachovat základní jednotící koncept nové podoby,“ říká Melková. Na základě ohlasů zakomponovali architekti do plánu například stávající vodní kašnu, s níž původní návrh nepočítal. V budoucnu ji proto čeká technologická modernizace.
Oživení náměstí proběhne v několika etapách v celkové délce dva a tři čtvrtě roku. „Práce zahrnují kompletní výměnu povrchů komunikací, jejich rozšíření a vyrovnání, sadovnické úpravy a výměnu veřejného osvětlení. Dojde taky na realizaci kanalizací, rozvodů vody a retenčních a akumulačních nádrží. Náročné budou právě posledně zmíněné práce, protože vyžadují napojení širšího systému využití a odvodu dešťové vody,“ říká Martin Fadler ze společnosti Gardenline, která je zhotovitelem stavby.
Náměstí si v budoucnu podrží především společenskou funkci, takže bude dál sloužit k pořádání kulturních akcí. Vyhrazený pro ně bude prostor před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně. Zvětší se, takže už nebude docházet k poškození okolních trávníků. Tvůrci návrhu zároveň konzultovali úpravy s místním farářem, aby byly v souladu s potřebami kostela. V místě květinových záhonů podél cesty vedoucí ke kostelu budou vysázeny stromy, které příjemně zastíní hlavní plochu během horkých dnů. Asfalt ustoupí vsakovací dlažbě s propustným štěrkovým podložím a mlatem, který zajistí zadržování i odpařování vody. Zavlažování obstará nádrž na přívalovou vodu ze střechy kostela.
Změny se dotknou i zeleně. Staré a nemocné stromy nahradí větší množství nových. S rozsáhlejší výsadbou se počítalo už při založení náměstí ve 30. letech, kdy byl zároveň dokončen kostel. Po stavbě metra v 80. letech nebyly ale stromy v rozporu s původním konceptem doplněny a trávníky v potřebném rozsahu rekultivovány.
„Navržené řešení zachovává charakter místa jako městského parku s velkým podílem zeleně a zároveň vytváří před kostelem prostor, který odděluje od sousedních komunikací alej stromů. To byl i původní záměr projektu ze 30. let. Zejména ze zdravotních důvodů se vykácí přibližně 50 starých stromů a vysadí zhruba 140 nových. To znamená, že zatímco momentálně je tu 150 stromů, po rekonstrukci jich bude přibližně 240,“ upřesňuje vedoucí odboru ochrany životního prostředí Prahy 3 Jana Caldrová. Zastoupeny tu budou především platany, protože dobře odolávají současným klimatickým změnám, ale taky javory, habry, břestovce, ambroně, duby, lípy, okrasné třešně a jerlíny. Morušovník stojící nedaleko základní školy zůstane zachován. Vyšší množství stromů přitom neznamená zásadní úbytek parkovacích míst — jejich počet bude podobný.
Náměstí se dočká výměny a doplnění laviček i odpadkových košů. Přibydou tu stojany na kola, mlžítko, pítko a informační tabule. Dětské hřiště čeká renovace a rozšíření. „Zkultivované hřiště vedle kostela bude zároveň doplněné o další herní prvky a menší vodní atrakce. Oblíbené trhy, které se teď konají v severozápadní části, se přesunou na severovýchod a rozšíří. Tím vznikne větší a klidnější prostor před školou, který zajistí dětem bezpečný pohyb a škole podmínky pro různé aktivity. Celkově dojde k rovnoměrnějšímu využívání plochy náměstí,“ vysvětluje starosta Prahy 3 Michal Vronský.
Už v říjnu skončila rekonstrukce zastávky metra, která proměnu náměstí zahájila. Bezbariérový vchod v podobě nového výtahu orientovaného do Vinohradské ulice by měl začít sloužit na jaře 2024. Součástí přípravy projektu byla i diskuze ohledně přístřešků nad vstupy do stanice, které bránily pohledovému spojení Vinohradské ulice s parkem Svatopluka Čecha a náměstím Jiřího z Poděbrad, především kostelem. Ten po jejich odstranění znovu získal svou vizuální důležitost. Zatím v provizorním režimu slouží bezbariérové přechody na blízkých komunikacích, jejichž dokončení bude součástí obnovy Vinohradské ulice. Harmonogram úprav a podrobnosti revitalizace budou postupně přidávány na webovou stránku www.praha3.cz/jirak.
Galerie
9 fotografií