Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 bude mít lesní školku i novou komunitní zahradu

Během následujících měsíců skončí rozsáhlá rekonstrukce domů v Táboritské a Kubelíkově ulici i garáží u Flory. Realizace se ale dočkají taky další projekty.

Mezi nejdůležitější události roku 2024 patří na Trojce začátek revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad. Dodatečných úprav se v prvním čtvrtletí dočká znovuotevřené Tachovské náměstí. „Prostor prošel zásadní proměnou a po 70 letech je to zase náměstí nejen podle názvu. Vznikla tu nová pobytová plocha, kde si lidé můžou sednout po sportu nebo vycházce na nedalekém Vítkově, a masivní žulové schody směřující právě na kopec. Renovace se dočkala i původní pumpa, ze které poteče pitná voda. Najdete tu taky funkční váhu jako připomínku té historické a maják coby orientační světelný bod viditelný od Seiferovy ulice nebo z Vítkova. Ústí tunelu by měl ozdobit estetický prvek. Okolí cyklostezky doplní dvě nová pítka,“ říká starosta Michal Vronský. Vedle toho pokračují práce na projektu oživení náměstí Jiřího z Lobkovic. Už letos bude pod žižkovskými schody stát pumpa navržená Adamem Kovalčíkem.

Na přelom února a března je v plánu dokončení mateřské školy na Vackově. Jakmile ji developer předá městské části k užívání, ta doplní vybavení. Jednání směřují k tomu, aby první děti mohly nastoupit už v září. Školka bude mít dvě hlavní místnosti s celkovou kapacitou 24 míst. Zhruba v polovině roku bude hotová nástavba Základní školy Jeseniova. Za 44,6 milionu korun tu vzniknou dvě nové učebny a čtyři třídy pro družinu se šatnou a sociálním zařízením. Školákům začnou sloužit už od letošního září.

První žižkovská lesní školka za téměř 12 milionů vyroste v části nového parku Kapslovna. Přibližně 18 dětí tu bude mít zázemí ve třech dřevostavbách, kde najdou společenskou místnost, ložnici a záchod. Momentálně probíhá výběr dodavatele, takže komplex zahájí provoz už ve školním roce 2024/2025. Nedaleko školky bude taky komunitní zahrada.

Až 540 dětí může výhledově navštěvovat základní školu na Havlíčkově náměstí. Plán generální rekonstrukce právě vzniká. Chystá se i vestavba učeben na Základní a mateřské škole na Jarově a úprava vnitrobloku Základní školy Lupáčova na herní prostor. Zároveň jsou v procesu práce na projektu nové mateřské školy v Jeseniově ulici.

Završena bude letos revitalizace velkých obytných bloků, která začala minulý rok a vyžádala si víc než 500 milionů korun. „Ve druhém čtvrtletí počítáme s kolaudací bytového domu Táboritská 22 až 26 i s rozsáhlou výměnou prosklených výkladců, které tvoří průčelí obchodů na severní a jižní fasádě. Začátkem června pak skončí rekonstrukce domu Kubelíkova 60 až 66, v jehož nevyužívaných sklepních prostorech vznikne šest nových nebytových jednotek. V souvislosti s tím by mělo skončit omezení průchodů v obou oblastech,“ říká vedoucí odboru technické správy majetku a investic Michal Studničný. Hotová bude i modernizace domu v Husinecké ulici, kde právě vzniká osm bytů pro osoby se sníženou pohyblivostí. Ke konci se chýlí oprava dvoupodlažních garáží nedaleko Flory, které nabídnou 80 parkovacích míst. Rekonstrukcí v nejbližších měsících projde taky přízemí a první patro vinohradské polikliniky. V přípravě je potom další významná investiční akce — dům sociálních služeb v ulici Pod Lipami.

Z ankety mezi místními obyvateli vzešel návrh na výstavbu skateparku. Ten má už zelenou v podobě stavebního povolení a momentálně probíhá soutěž na výběr dodavatele. Vyroste v areálu na Pražačce stejně jako hala pro plážový volejbal, pro niž radnice právě připravuje stavební dokumentaci. Díky podpoře třetí městské části vznikne na stadionu FK Viktorie Žižkov zázemí pro klub a prostory pro novináře. Návštěvníci se dočkají dvou nových občerstvovacích oken a opraveného sociálního zařízení. „Veškeré investice do našeho stadionu na Seifertce dlouhodobě podporuji, takže mám z vylepšení podmínek pro návštěvníky a novináře radost. Čeká nás tu ale stále velký kus práce, zejména je potřeba dokončit rekonstrukci jižní tribuny,“ doplňuje opoziční zastupitel Mojmír Mikuláš. 

V rámci energetických úspor plánuje třetí městská část instalaci obnovitelných zdrojů v Základní škole Jeseniova, kterou bude vytápět teplovodní kotelna nebo tepelná čerpadla. Vybrané zařízení doplní fotovoltaické panely na střeše školy, které poslouží jako alternativní zdroje elektřiny i tepla. Místo zastaralých zářivek budou interiér osvětlovat LED zdroje. Ve fázi přípravy je potom zavedení energetického managementu všech budov v majetku Prahy 3, stejně jako vzdálené měření spotřeby. Vedle toho chce radnice stavět virtuální elektrárny, proto nechá na střechách několika obecních objektů nainstalovat fotovoltaické panely. 

Sdílet:

Vendula Kryštofová

04. 01. 2024

Login