Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Komunitní centra na Trojce nabízejí zábavu i odbornou pomoc

Řešení problémů v přátelském prostředí, které nesvazuje návštěvníky formálností, ale i bohatý kulturní program. Škála služeb místních komunitních sdružení je široká.

Praha 3 podporuje neziskové a příspěvkové organizace tak, aby jejich činnost pokrývala potřeby dětí, dospívajících, rodičů, prarodičů, ale třeba i osob ohrožených rizikovými jevy. „Městská část vyčlenila na letošní rok na sociální oblast a podporu sítě služeb bezmála 3,7 milionu korun, které byly rozděleny mezi 61 projektů. Určitě to je mnohem míň, než bych si přála a než si projekty zaslouží. Mám velkou radost, že se nám daří dlouhodobě spolupracovat s širokou škálou kvalitních organizací, které nám pomáhají šít služby na míru potřebám obyvatel Trojky,“ říká místostarostka Nikol Marhounová.

Mezi místní střediska komunitního dění patří Paleček. V nabídce má několik zábavně-vzdělávacích pořadů pro nejmenší, zároveň ve spolupráci s orgánem sociálněprávní ochrany dětí Prahy 3 připravuje kurzy pro znevýhodněné rodiny, zprostředkovává vzdělávací i relaxační aktivity pěstounům a zajišťuje tábory pro pěstounské děti. Má sociálněprávní, rodičovskou, psychoterapeutickou a logopedickou poradnu. Podrobnosti najdete v rozhovoru na straně 21.

Skladba poraden a aktivit Nové Trojky dovoluje pomáhat všem od miminek až po seniory. Vedle toho se tu konají sbírky oblečení, potravin a hygienických potřeb, a to nejen pro sociálně znevýhodněné, ale třeba taky pro ukrajinské uprchlíky. „Výhodou Nové Trojky i dalších podobných organizací je, že nabízejí řešení problémů v bezpečném prostředí nezatíženém oficialitou,“ připomíná ředitelka Edita Janečková.

Beztíže je nízkoprahový klub při Domu dětí a mládeže Praha 3 — Ulita. Jeho program cílí na osoby ohrožené rizikovými jevy, třeba drogovou závislostí. „Soustředíme se na děti a mládež od šesti do šestadvaceti let a společně se snažíme řešit jejich nepříznivou sociální situaci. Třeba tím, že je seznamujeme s alternativními způsoby trávení volného času a pomáháme jim zvládnout problémy s bydlením a dluhy,“ vysvětluje terénní pracovník David Stybor.

Po pětileté rekonstrukci začal místním znovu sloužit Žižkostel na náměstí Barikád. „Poskytujeme sociální služby, provozujeme nízkoprahový klub pro děti a mládež, pracujeme s romskými dětmi ze žižkovské komunity, máme poradnu pro maminky, rodinné, párové a individuální terapie nebo potravinovou pomoc,“ vyjmenovává provozní ředitelka Táňa Vozková. Výhledově plánuje otevřít kavárnu a propojit ji s dětským koutkem a zahradou.

Alfa Human Service podporuje ty, kdo se v domácím prostředí starají o děti se zdravotním postižením nebo seniorní rodiče. „Zajišťujeme terapeutickou podporu, ergoterapii, ale taky sociální a psychologické poradenství,“ shrnuje koordinátorka projektových aktivit Kristýna Padrtová. Na pomoc pečujícím rodinám a seniorům se specializuje taky sdružení Celesta. Pořádá pro ně vzdělávací semináře i volnočasové aktivity, jako jsou jóga a vycházky.

KC Husitská provozuje služby pro osoby v sociálním vyloučení a uvádí taky kulturní pořady. „Každou poslední neděli v měsíci je u nás sousedský swap a nízkopříjmové rodiny tu najdou bezplatný šatník. Široké publikum oslovují naše besedy se zajímavými osobnostmi. V březnu bude hostem moderátora Jana Bárty rozhlasový redaktor Daniel Raus, o měsíc později psychiatrička Hana Papežová,“ zve programová manažerka Zuzana Čiháková.

Rodinné a pohybové centrum Pražačka nabízí sportovní vyžití jak nejmenším, tak jejich rodičům. „Každý měsíc organizujeme sousedské akce v podobě fotbalových turnajů, atletických trojbojů a sportovních odpolední,“ dodává ředitel centra Roman Rozbroj. K aktivnímu životnímu stylu povzbuzuje RPC taky zdejší seniory, pro které pořádá každoročně sportovní den.

Vozovna v Hartigově ulici funguje jako kulturní centrum s komunitním přesahem. Program zahrnuje třeba odpolední filmové promítání pro maminky a seniory nebo lekce kondičního tance pro osoby se sníženou mobilitou. S poznáváním lokálních minorit jsou zase spojené sousedské snídaně. Komunitní program má i sesterské Atrium. Zajít sem můžete třeba na pravidelné Kytkobraní. „Obě kulturní centra mají mnoho společného: Vycházejí vstříc potřebám místních komunit a nabízejí svěží program pro všechny generace,“ zmiňuje Marie Kašparová, ředitelka příspěvkové organizace Kultura Praha 3, která Vozovnu a Atrium provozuje.

Hlavním posláním Remedia je připravovat pro seniory vzdělávací kurzy a jiné volnočasové aktivity. „Ve čtvrtek 21. března proběhne ve 14.30 na Žižkově náměstí první setkání zájemců o pétanque. Uvítáme začátečníky i pokročilé. Hlásit se můžete na telefonním čísle 222 712 940,“ připomíná vedoucí programů Helena Kubů. Remedium provozuje taky občanskou poradnu.

Podobně zaměřené jsou místní pobočka organizace Senioři ČR nebo klub seniorů v Roháčově ulici, který je součástí pečovatelské služby. „Na jaře se soustředíme na mezigenerační spolupráci a propojíme seniory, děti a vysokoškoláky. Vedle toho připravujeme Jarní festival umění, který představí díla našich talentovaných klientů,“ upřesňuje plány vedoucí klubu Ondřej Syrový.

Legendární Klub přátel Žižkova v Ondříčkově ulici sdružuje hlavně pamětníky, pro něž je tahle čtvrť srdcovou záležitostí. Spolek se soustředí na tematické procházky a přednášky. Sdružení chce rozšířit a omladit svou členskou základnu, hledá proto nové členy: „Přivítáme každého, koho zajímá minulost Žižkova, ale i jeho budoucnost,“ vybízí předseda klubu Filip Stome. 

Stáhněte si

Celesta1
07. 03. 2024
2 MB

Sdílet:

Michaela Kalivodová a Miroslav Štoch

07. 03. 2024

Login