Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Trojka loni pronajala 58 podporovaných bytů

Pravidla podporovaného bydlení na Praze 3 se loni změnila. Vedle sociálně znevýhodněných myslí i na učitele a sociální pracovníky.

Trojka loni upravila systém přidělování obecních bytů lidem v bytové nouzi, kteří si nemohou dovolit platit tržní nájem. V rámci kategorie osob znevýhodněných na trhu s bydlením platí, že každý, kdo si zažádá o sociální byt a splní vstupní podmínky, získává bodové ohodnocení. Posuzovaná kritéria jsou pro všechny stejná: zahrnují čistý příjem žadatele a míru bytové nouze, ve které se nachází. Systém zohledňuje i to, zda jde o jednotlivce, či rodinu s dětmi, jejich věk, zdravotní stav či případný hendikep. V potaz bere také délku pobytu na Praze 3. U každého žadatele provádí sociální odbor šetření, aby reálně vyhodnotil jeho bytovou situaci. Nájemní smlouva se pak uzavírá zpravidla na dva roky, u osob starších 70 let na dobu neurčitou. Měsíční nájemné je 145 Kč/m2.

Zájemců, kteří vyhověli všem podmínkám, bylo ke konci minulého roku v místní evidenci 77. Ti momentálně čekají, až se pro ně nějaký byt uvolní. Ani potom, co ho dostanou, kontakt s nimi nekončí. Pokud to situace vyžaduje, doporučí jim úřad také následnou podporu. Tu zajišťují zaměstnanci neziskových organizací. S domácností navážou individuální spolupráci, která má za cíl bezproblémové zabydlení a zejména další udržení bydlení. V roce 2020 tak Praha 3 přidělila 33 sociálních bytů.

Posuzovaná kritéria jsou pro všechny stejná

Vedle osob v tíživé životní situaci mají na podporované bydlení nárok i potřebné profese: zaměstnanci městské části, městské a státní policie a nově i sociální pracovníci a příspěvkové organizace. Radnice se tak snaží vytvářet podmínky pro to, aby například dobří učitelé neodcházeli za výnosnějším zaměstnáním. Loni získalo byt od městské části 12 pedagogů a dva sociální pracovníci. Městská část loni vyčlenila také dalších 13 bytů pro příspěvkové organizace v oblasti školství a sociální oblasti. Kromě základních škol je to i domov pro seniory v Habrové, pečovatelská služba nebo Integrační centrum Zahrada, které funguje jako denní stacionář pro děti s kombinovaným postižením. „Jako vedoucí a sociální pracovník v Pečovatelské službě Prahy 3 si velmi vážím toho, že Trojka ocenila mou práci a přidělila mi hezký byt. Jedná se o útulnou garsonku po rekonstrukci, která vyhovuje mým životním potřebám, a do práce to mám kousek. Je chvályhodné, že městská část i v ohledu bydlení myslí na potřebné profese," říká Ondřej Syrový, který v obecním bytě bydlí už čtvrt roku. „V roce 2020 jsme se rozhodli podpořit i sociální pracovníky, kteří byli doposud opomíjeni. Pracují v neziskovém sektoru, kde nemají vysoké příjmy, přitom je ale jejich profese potřebná. Proto je třeba je zvýhodnit,“ objasňuje místostarosta Ondřej Rut. Zda budou zahrnuti do kvóty pro podporované bydlení i v roce 2021, se rozhodne v průběhu února.

Trojka loni upravila systém přidělování obecních bytů

K příspěvkovým organizacím patří i základní školy, kterým bylo přiděleno 10 bytů. Tyto organizace mají byty v přímé dispozici a samy rozhodují o jejich obsazení. Mohou tak byty využít i jako motivační prvek při přijímání nových zaměstnanců. „Bytová politika by měla rozhodně více podporovat mladé rodiny, absolventy vysokých škol a některé důležité profese, především složky IZS. Na tyto skupiny obyvatel současná koalice bohužel moc nemyslí,“ podotýká opoziční zastupitel a člen bytové komise Jan Novotný.
Ročně se na Praze 3 uvolní zhruba stovka bytů, ale pouze některé je možné pronajmout hned. Většina vyžaduje opravu a někdy i komplexní rekonstrukci. „Byt musí být v uživatelném stavu a nesmí vyžadovat další investice ze strany nájemce,“ říká vedoucí odboru bytů Magdalena Benešová. Rekonstrukce jsou finančně náročné, proto se Trojka snaží čerpat dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Vedle bytů vyčleněných pro podporované bydlení nabízí také komerční pronájmy formou elektronické dražby. V únoru půjde do aukce pět bytů. „Byty vždy předem zkontrolujeme a opravíme. Teď ale celý proces zdržuje covid-19, a například dodavatelé elektřiny proto nestíhají rekonstruovat v termínu,“ dodává vedoucí odboru vedlejší hospodářské činnosti Pavel Hájek.

Kategorie Počet bytů přidělených v roce 2020
Sociální byty 33
Byty pro potřebné profese 12
Byty pro příspěvkové organizace 13
z toho pro ZŠ 10
— z toho pro příspěvkové
organizace v sociální oblasti
3
CELKEM 58

Text: Natálie Bartlová

Sdílet:

Mgr. Anežka Hesová

29. 01. 2021

Login