Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Trojka byla oproti předloňsku bezpečnější, kriminalita klesla

Podle policejní statistiky ubylo loni na území třetí městské části hlavně vykradených bytů a loupeží. K vyšší bezpečnosti přispívá taky revitalizace veřejných prostor.

Zpráva Obvodního ředitelství policie Praha III srovnávající stav kriminality v letech 2022 a 2023 ukázala pozitivní trend. Loni se na území Žižkova, části Vinohrad, Vysočan a Strašnic stalo 2 013 trestných činů, což je o 169 míň než v předchozím období. Objasnit se jich podařilo asi třetinu. „Největší pokles vykazuje oddělení policie Žižkov u mravnostní kriminality, a to o 38,1 %. Násilné činy klesly o 21,4 %, majetková kriminalita o 12,8 %. V oblasti místního oddělení Jarov byl pak největší pokles u mravnostní kriminality, a to o 75 %,“ upozorňuje Josefa Jelínková, ředitelka Obvodního ředitelství policie Praha III, které zahrnuje Prahu 3, 8 a 9.

Ve srovnání se sousední Osmičkou a Devítkou si vedla Trojka líp. Na Praze 8 došlo ke 2 963 trestným činům, na Praze 9 dokonce k 4 797. Výhodou Prahy 3 je menší rozloha, pomáhají ale i další faktory. „Oproti zdání nezávisí množství kriminálních činů na počtu obyvatel, ale na řadě různých sociálních aspektů. Praha 3 není zatížena společensko-kulturními akcemi tolik jako jiné městské části, k tomu je tu menší počet problémových center, jako jsou velké nákupní multifunkční prostory,“ vysvětluje Jelínková.

Jeden argument přidává i starosta Michal Vronský: „Na pocit bezpečí má vliv taky kvalitní veřejný prostor a péče, kterou mu věnujeme. Dobře je to vidět na Tachovském náměstí, kde se po revitalizaci pohybuje mnohem víc rodin a rekreačních sportovců.“ Je to i jeden z důvodů, proč radnice rekonstruuje přízemí panelových domů v Táboritské a Kubelíkově ulici. „Výsledkem bude vlídnější veřejný prostor, v případě Kubelíkovy dokonce vzniká několik nových obchodů namísto temného podloubí,“ dodává Vronský. „Vládnoucí koalice by měla v zájmu bezpečnosti změnit i politiku přidělování bytů, přestat s podporou problematických osob a nabídnout raději profesní byty novým strážníkům, kteří nám pak pomůžou ve zdejším rajonu,“ navrhuje opoziční zastupitel Mojmír Mikuláš. Místní podle něj čelí taky obtěžování bezdomovci, žebráky a narkomany. „To je bohužel každodenní realita na ulicích, v parcích nebo MHD,“ říká. Problémová je třeba zastávka Lipanská, kterou si desítky potížistů zvolily jako svou základnu. „Stanici se intenzivně věnujeme. Situace na místě se zlepšila, tyto osoby se ale bohužel po určité době vracejí,“ vysvětluje ředitel městské policie Prahy 3 Dušan Machoň.

V rámci majetkové trestné činnosti vedly kapesní krádeže — loni jich bylo 92, rok předtím 76. Bez vědomí majitelů zmizelo 35 aut, což je o 9 víc než předloni, a 20 jízdních kol. Rok předtím jich přitom sportuchtiví zloději sebrali dvakrát tolik. Méně se ve zkoumaném období činili taky vykradači bytů — kriminalisté šetřili 51 případů, rok předtím 123. „Došlo rovněž k 17 vloupáním do obchodů, 12 vloupáním do restaurací a hostinců, 2 do kiosků, 1 do školy, 1 do víkendové chaty a 157 případům vloupání do ostatních objektů, jako jsou stavby a stavební buňky,“ shrnují policejní statistici zjištěné údaje s tím, že u většiny se jedná o stagnaci nebo pokles. Výjimkou jsou případy vykradených rodinných domků, kterých bylo loni 9, předloni jediný. Proběhly taky tři loupeže ve finančních institucích, předloni se přitom neudála žádná.

Případů násilné trestné činnosti, která zahrnuje vraždy, loupeže, týrání nebo nebezpečné vyhrožování, bylo minulý rok 72, předtím o 10 víc. Největší pokles je u loupeží — stalo se jich 6 místo dřívějších 18. Vedle toho se vyskytlo 29 případů úmyslného ublížení na zdraví, 11 nebezpečného vyhrožování, 7 vydírání a 4 týrání svěřené osoby. Do kategorie nejvážnějších zločinů spadají i 4 loňské vraždy, v roce 2022 se tu nestala žádná.

Příznivý trend ukazují přehledy mravnostních deliktů. Klesl například počet znásilnění, kterých bylo loni 7, rok předtím 13. „Stejně jako v předchozím roce nebyl loni zaznamenán žádný případ šíření pornografie, ohrožování pohlavní nemocí nebo úmyslného ublížení na zdraví nakažlivou lidskou nemocí a kuplířství. Oproti roku 2022 nebyl evidován ani žádný případ pohlavního zneužití,“ konstatuje policejní zpráva.

Sdílet:

Josef H. Mysliveček

25. 04. 2024

Login