Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Žižkovská divadelní scéna nepatří zdaleka jenom Cimrmanovi

Trojka nabízí nejen široký výběr divadelní scény, ale především velké množství stálých divadelních souborů, které tu hrají.

Divadlo jako živé umění od lidí pro lidi tu je s námi odnepaměti a na Trojce jich najdete hned několik. „Osobně vnímám divadelní scénu na Praze 3 jako jedinečnou kombinaci tradičního divadla s divadlem alternativním a moderním. Každoročně podporujeme dotacemi několik divadelních souborů, které na těchto scénách tvoří a hrají. Ať už jde o 3D Company, Aqualung v ŽDJC, nebo letos několik zajímavých projektů ve Venuši. Podporu ale směřujeme také na jiné divadelní projekty. Zmínil bych například loutková představení Ukrajinské pohádky nebo unikátní divadelní soubor Proměna, který je zacílený na seniory,“ říká radní pro kulturu Pavel Křeček.

Právě divadlo Proměna, které spadá pod klub Remedium, dokazuje, že psaní scénářů a věnování se herectví není pouze pro mladší ročníky. Ve spolku hrají členové věkového rozpětí 60–80 let. „Rádi přijmeme jakéhokoliv divadelního nadšence, který by s námi chtěl spolupracovat a přidat se jako herec, scénárista, dramaturg nebo kdokoliv, kdo má nápady vytvářet něco nového a smysl pro legraci“ říká vedoucí souboru Helena Kubů. 

Divadlo Proměna nemá vlastní scénu, a tak hostuje různě po Praze. Na Trojce se nejčastěji objevuje buď v divadle Járy Cimrmana nebo KC Vozovna. Zatím poslední představení, Tři v jednom, odehráli v polovině dubna na Praze 8. To také představili loni jako premiéru v divadle Járy Cimrmana, když slavili 20 let své existence. Pro nejnovější informace o dalším představení sledujte stránky vstupujte.cz.

Léto po žižkovskou věží bude patřit divadlu Kalich

Zvláštní příležitostí bývá na Trojce každý rok letní scéna pod žižkovskou věží, kterou tu pod názvem Prima Hvězdné léto od 26. června do 5. září pořádá divadlo Kalich. To láká na úžasná vystoupení, která neohrozí ani případný déšť, protože letní scéna je zastřešená. Obyvatelé Prahy 3 navíc získají na večerní vystoupení slevu 100 Kč.

Mezi letními premiérami budou například komedie Návštěva na zabití s Taťjanou Medveckou, Sabinou Laurinovou a Matoušem Rumlem v hlavních rolích a Dobře rozehraná partie s Radkem Holubem, Barborou Hrzánovou a dalších.

Svou pražskou premiéru tu 22. července odehraje vyhledávaná komedie divadla Bolka Polívky Fichtl, vyprávějící o lásce v dospívání v letech osmdesátých. Těšit se můžete na skvělé obsazení v podobě Pavla Lišky, Michala Isteníka a dalších.

Málokdo možná také ví, že na Praze 3 sídlí a zároveň i hraje v Paláci Akropolis divadelní soubor NIE, který pro své diváky hraje jak v češtině, tak i angličtině. „Naše divadlo se za posledních 23 let své existence stalo na české i evropské scéně renomovaným souborem. Během minulého roku jsme kromě vystupování v Čechách zavítali mimo jiného do Sydney Opera House a hostovali na scénách řady evropských zemí i Japonska a USA,“ říká ředitelka a herečka divadla Iva Moberg.

Ve svých autorských inscenacích se divadlo NIE věnuje skutečným příběhům jednotlivců v rámci historických událostí. Ve středu 15. a 16. května odehrají v Akropoli oceňované představení Přicházíme zdaleka, které líčí příběh dvou chlapců utíkajících z Aleppa napříč Evropou. Inscenace o uprchlictví se hraje uvnitř mongolské jurty a využívá živou hudbu, storytelling, klauniádu a stínové divadlo.

Současnou inscenaci Instalajf o děsivém online světe můžete vidět v divadle Procity

Divadlu holduje ale také KC Vozovna. Ta se soustředí především na divadelní program pro malé diváky, který se koná v sezoně téměř každou sobotu, většinou od 15.00. Sezóna tu skončila v dubnu, ale v říjnu se začne opět hrát. Dopředu se tak už můžete připravit například na soubory Loutky bez Hranic, Divadlo PUK, Divadlo KAKÁ, Damúza a další. Častá tu jsou také představení pro školy a školky. V rámci tohoto programu v květnu představí soubor FysioART pohádku Vyprávění starého piráta.

Netradiční divadlo Procity, které sídlí ve Slezské ulici, zaujme už svým nejednoznačným názvem. Někdo v něm vidí procítěné umění a někdo jiný z angličtiny umění pro město, pro současné město. Divadelní soubor si zakládá hlavně na své interaktivitě. „Využíváme toho, že divák vejde rovnou do hracího prostoru, není žádné foyer. Ale přijde sem a tady se už něco nejde, už je někdo na scéně, je v té roli, divák už vstupuje do hereckého prostoru, hra tedy nemá ostrý začátek,“ vypráví produkční a lektorka herectví Tereza Hrubá.

Nyní má divadlo v repertoáru například Tracyho tygra, který i dnes dokáže společnosti nastavit zrcadlo, stejně tak monodrama Královna And upozorňující na tlak na ženskou krásu a role ženy ve společnosti. Autorským kouskem je například Instaljf, který vás zavede do online světa plného nástrah a strachu z neúspěchu.

Divadlo Ponec je platforma otevřená více tanečním sdružením

Velmi specifické je divadlo Ponec, tvořící taneční díla, které se tu často potkávají s interaktivními představeními pro děti i edukačním programem pro dospívající. Divadlo, ačkoli nemá stálý soubor, je otevřenou platformou pro mnoho souborů.

Divácké rozpětí si budete moct užít i v tomto měsíci. Hned na začátku května se můžete těšit na představení Karneval zvířat pro děti od 5 do 12 let. Inscenace Barbory Látalové nabídne dětem možnost tvořit přímo na scéně. V pátek 17. května si s rodinou můžete zajít na představení Stále stejný příběh Mirky Eliášové a Orchestru BERG, které je o touze žít a je doprovázené poetickými projekcemi a živou hudbou na scéně. Pokud máte rádi alternativnější divadlo, nesmí vás 19. května minout Piece of Pleasure od uskupení TANTEHORSE, které se rozhodlo referovat o výpovědi současné generace, jejích názorech a krizích.

Alternativní scénou se vyznačuje i Venuši ve Švehlovce. V ní hraje šest kmenových souborů – Akolektiv Helmut, Beautiful Confusion Collective, BodyVoiceBand, CO ČUMIŠ, Depresivní děti touží po penězích a Ufftenživot. Kromě toho ale pořádá i různé festivaly. V dubnu například proběhly Venušiny dny, které už devět let představují současnou ženskou autorskou tvorbu. Zajít sem můžete také na pravidelné hosty. V pátek 24. května rozhodně nevynechejte Duo Docentky, oblíbený stand-up docentek sociologie Lucie Jarkovské a Kateřiny Liškové.

Květnový program jinak nejvíce zaplňují Depresivní děti touží po penězích. Těšit se můžete na Edvarda II., a dozvědět se, jako to dopadne s queer králem ve hře z roku 1591. Hrát se bude také představení Kdo zabil mého otce, které režisér Jakub Čermák připravil podle známé stejnojmenné knihy Édouarda Louise nebo Očistec si zaslouží každý, kde Zuzana Bydžovská v hlavní roli prezidenta vytváří plastický portrét osamělosti ale i moci, sebeironie a sebeklamu.

Cimrman se hraje také v angličtině

Už několikrát zmíněné Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je jedním ze symbolů Trojky, které tu stojí od konce šedesátých let a pořád má svým divákům co nabídnout. „Divadlo si v digitální době udržuje stále své publikum, protože svojí autentičností je nenahraditelné. Chemie mezi živými herci a publikem existuje pouze mezi hledištěm a jevištěm, a to už od nepaměti. Naši diváci nás o tom neustále přesvědčují a já věřím, že tato forma komunikace prostě nikdy nezanikne i když v ní bude z technologií využito cokoliv. Když vás někdo rozesměje nebo rozpláče naživo, je to prostě nezapomenutelné,“ říká ředitelka ŽDJC Jana Rumlenová.

Divadlo disponuje vlastním souborem, který tu hraje známé klasiky jako Akt, Dobytí severního pólu, Švestku, České nebe nebo Záskok, který je jednou z nejoblíbenějších a vždy nejrychleji vyprodaných her. Vesnické drama baví své diváky už 30 let. Jako jedinou ji také na Silvestra 1997 soubor uvedl na pódiu Národního divadla, a to hned dvakrát. Zajít si sem na ni můžete v úterý 7. a ve středu 8. května.

Mezi soubory, které tu mají domácí scénu ale patří například i Cimrman English Teatre. Ten předvádí všechny cimrmanovské hry v angličtině. V pátek 17. května tu například představí Dobytí severního pólu/ The Conquest of the North Pole.

Aqualung a 3D Company preferují formu kabaretu a komedie

V roce 2011, se tu také usídlilo divadlo Aqualung a 3D Company. Aqualung své hry stylizuje nejčastěji do formy kabaretu a revue a kombinuje v nich klasické činoherní herectví s moderními a alternativními principy a technologiemi. V polovině května tu představí například činohru Skečírek – původně rozhlasové skeče, kterým dal Aqualung jevištní podobu. K tomu zahraje živá kapela Orchestr posledního dne.

Nezávislý divadelní soubor 3D Company na některých inscenacích koprodukčně spolupracovat s divadlem Puls, se kterým vytvořil například letní projekt a Žižkabaret a s Agenturou Familie od půlky října minulého roku spolu zkouší novou francouzskou černou komedii s názvem Rodinná porada, kterou v divadle Járy Cimrmana zahrají 6. května.

Sídlo má v ŽDJC také divadlo A. Dvořáka Příbram, které si tu v roce 2006 udělalo menší pražskou scénu. Přijít na soubor můžete například 24. května, kdy představí hudební komedii Figaro pojednávající o záletném hraběti, kterého potrestá i napraví láska.

Sdílet:

Vendula Kryštofová

07. 05. 2024

Login