Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Sběr tříděného odpadu je teď jednodušší

Praha 3 v dubnu následovala celopražský projekt magistrátu. Na všech domácích stanovištích tříděného odpadu tak můžete vyhodit nápojové kartóny i plechovky.

Nový způsob sběru odpadu znamená v praxi jednu společnou žlutou popelnici, která je určená pro více druhů odpadu. Poznáte ji podle speciální samolepky Sem teď patří a zatím ji najdete jen na domácích stanovištích — tedy tam, kde má celý dům na tříděný odpad společnou popelnici. Vedle plastů do ní teď můžete vhazovat i kartóny od mléka a plechovky. Ke konci roku by se pak novinka měla rozšířit taky na veřejná stanoviště. Zpoždění souvisí s novou třídicí linkou Pražských služeb. „Možnost získat vlastní popelnice na tříděný odpad jsme nabídli v Praze 3 ve spolupráci s magistrátem už před čtyřmi lety. Dnes je tahle služba dostupná v 500 domech, což je zhruba 15 % z celkového počtu obyvatel Žižkova,“ říká radní Prahy 3 Jiří Ptáček s tím, že další zájemci se hlásí.

Zavedení bezplatného domácího stanoviště na tříděný odpad například ve vnitroblocích sníží nejen objem směsného odpadu černých popelnic, ale SVJ díky němu ušetří taky na poplatcích za svoz. Obyvatelům domu zároveň odpadá nutnost putovat pravidelně ke vzdáleným venkovním stanovištím. Plusem je i snížení uhlíkové stopy a minimální zatížení životního prostředí. „Sešlápnutím PET lahve a plechovky nebo roztrháním papírové krabice omezíte nečekaně efektivně šíření uhlíkové stopy. Čím je totiž množství sváženého odpadu vyšší, tím častěji pro něj musí vyjet popelářské vozy, které obvykle spalují fosilní paliva,“ říká vedoucí oddělení správy komunálních služeb Prahy 3 Pavel Hroch. „Chceme nabídnout kvalitní řešení redukce odpadu a rádi bychom, aby lidé, kteří zatím ekologicky neuvažují, tak uvažovat začali a ti, kteří už poctivě třídí, měli ještě silnější motivaci. Pokud byste chtěli pro svůj dům kontejner, není to žádný problém, službu hradí magistrát a její zavedení je zdarma,“ upozorňuje Ptáček. Stačí vám k tomu žádost vyplněná a podepsaná zástupcem vlastníka nemovitosti. Bližší informace najdete na adrese 1url.cz/EK6kv.

Sdílet:

Vavřinec Novotný

10. 05. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

Starosta s primátorem 1

Primátor Svoboda se v Praze 3 zajímal o dodržování nočního klidu, rozšiřování gymnázia a dobíjení elektrobusů

11. 05. 2023
V5

Pečovatelská služba Praha 3 uspořádala ve spolupráci s městskou částí vernisáž obrazů

11. 05. 2023
Kulatý-stůl-¨web

Zveme vás na diskuzi o budoucnosti vzdělávání na Trojce

12. 05. 2023
Další zprávy
Login