Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Rozhovor s vítězem senátních voleb Liborem Michálkem (KDU-ČSL, SZ a Piráti)

V druhém kole senátních voleb, které se konaly 19. a 20. října, se v pomyslném volebním klání utkali dva kandidáti. Libor Michálek (KDU-ČSL, SZ a Piráti) a Stanislav Křeček (ČSSD). Vítězem se stal Libor Michálek s 74,39 % hlasů. Připravili jsme pro vás rozhovor s budoucím senátorem.

134150_55403_michalek_vitez_voleb.jpg

Na Twitteru 18. jste října 80 minut před koncem voleb napsal: Co pro Vás mohu v Senátu udělat? Dnes už víte, že jste ve volbách zvítězil. Co tedy můžete a chcete pro své voliče udělat?

Chci dbát na to, aby Parlamentem neprocházely zákony šité na míru různým lobbistům a kmotrům. Budu navrhovat legislativní změny, které omezí prostor pro korupci. Zasadím se o posílení prvků přímé demokracie, aby byl lépe využitelný např. zákon o místním referendu.

Zastupujete tři strany; na tomtéž médiu říkáte, cituji: Na otázku, jestli jsem pirát, zelený nebo lidovec, odpovídám: jsem Libor Michálek. Nemáte obavu, že Vám bude někdy vyčítáno, že nezastupujete dostatečně zájmy některé ze stran? 

Různí lidé mi v minulosti vyčítali různé věci, ale z toho si velkou hlavu nedělám. Pro mě je důležité jednat v souladu s mým svědomím, ať si kdo chce, co chce říká. Nejdu do Senátu prosazovat stranické programy, ale svůj program, k němuž se uvedené strany připojily. Zodpovídat se hodlám voličům, a to především z těch 12ti bodů, které můj program obsahuje. Nenajdu-li pro ně podporu u zákonodárců, budu hlasitě mluvit o tom, kdo přijetí legislativních změn znemožnil.

Vaším tématem je boj s korupcí. Domníváte se, že je možné za dnešního stavu věci úspěšně jako jednotlivec s korupcí bojovat?

Já se nedomnívám, že jsem v boji s korupcí osamocený. Znám řadu lidí, kterým tento stav již značně vadí a jsou ochotni se i prakticky zapojovat např. do pomoci těm, kteří na korupci upozornili a byli za to potrestáni apod. I na půdě Senátu jsou již dnes lidé, kteří se proti korupci postavili. Paní senátorka Dernerová dokonce získala cenu od Nadace Charty 77 za své postoje v této oblasti. Rovněž paní senátorka Wagnerová je statečná žena a věřím, že jsou v Senátu i další osobnosti.  

S čím konkrétním můžete pomoci Praze 3?

Hodně si diskutuje o budoucím využití nákladového nádraží Žižkov. Chtěl bych zmírnit podmínky pro konání místních referend, aby o takto významných developerských projektech mohli občané spolurozhodovat.

Existují témata, na kterých se s jednotlivými stranami, které zastupujete, neshodnete?

Ano existují, ale nevnímám na tom nic fatálního. Senátor má rozhodovat podle zájmu všeho lidu a v souladu se svým svědomím. Ústava neřeší, jak postupovat, když se veřejný zájem (nebo zájem nějaké strany) dostane do rozporu se svědomím jednotlivce, já bych ale v takovém případě neměl problém zdržet se hlasování.

Předpokládám, že v poslední době jste mnoho času na rodinu neměl. V příštích letech to asi nebude o moc lepší. Nebude Vám to rodina vyčítat, že na ni nemáte čas? Jaká bude Vaše odpověď Vašim třem dětem?

Žijeme s rodinou pár kilometrů od Zličína, takže se vidíme denně, byť to v posledních dnech bylo většinou až pozdě večer. Včera jsme si ale udělali společný čas i se synem, který je již ženatý a doufám, že i v následující době si na sebe čas najdeme. Žena i děti mě podporují v tom, co dělám.

Výpis všech článků

Další zprávy

Remedium_Praha_20_let_nove_logo

Krize? Může potkat i vás… o krizové intervenci v hotelu Olšanka

24. 10. 2012
Teen_MG_2785

Po sedmileté rekonstrukci otevírá nízkoprahový klub Teen Challenge nové prostory

29. 10. 2012
Dynove_slavnosti_1

Dýňový Halloween na Jiřáku

29. 10. 2012
Další zprávy
Login