Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Rozhovor s vítězem senátních voleb Liborem Michálkem (KDU-ČSL, SZ a Piráti)

V druhém kole senátních voleb, které se konaly 19. a 20. října, se v pomyslném volebním klání utkali dva kandidáti. Libor Michálek (KDU-ČSL, SZ a Piráti) a Stanislav Křeček (ČSSD). Vítězem se stal Libor Michálek s 74,39 % hlasů. Připravili jsme pro vás rozhovor s budoucím senátorem.

134150_55403_michalek_vitez_voleb.jpg

Na Twitteru 18. jste října 80 minut před koncem voleb napsal: Co pro Vás mohu v Senátu udělat? Dnes už víte, že jste ve volbách zvítězil. Co tedy můžete a chcete pro své voliče udělat?

Chci dbát na to, aby Parlamentem neprocházely zákony šité na míru různým lobbistům a kmotrům. Budu navrhovat legislativní změny, které omezí prostor pro korupci. Zasadím se o posílení prvků přímé demokracie, aby byl lépe využitelný např. zákon o místním referendu.

Zastupujete tři strany; na tomtéž médiu říkáte, cituji: Na otázku, jestli jsem pirát, zelený nebo lidovec, odpovídám: jsem Libor Michálek. Nemáte obavu, že Vám bude někdy vyčítáno, že nezastupujete dostatečně zájmy některé ze stran? 

Různí lidé mi v minulosti vyčítali různé věci, ale z toho si velkou hlavu nedělám. Pro mě je důležité jednat v souladu s mým svědomím, ať si kdo chce, co chce říká. Nejdu do Senátu prosazovat stranické programy, ale svůj program, k němuž se uvedené strany připojily. Zodpovídat se hodlám voličům, a to především z těch 12ti bodů, které můj program obsahuje. Nenajdu-li pro ně podporu u zákonodárců, budu hlasitě mluvit o tom, kdo přijetí legislativních změn znemožnil.

Vaším tématem je boj s korupcí. Domníváte se, že je možné za dnešního stavu věci úspěšně jako jednotlivec s korupcí bojovat?

Já se nedomnívám, že jsem v boji s korupcí osamocený. Znám řadu lidí, kterým tento stav již značně vadí a jsou ochotni se i prakticky zapojovat např. do pomoci těm, kteří na korupci upozornili a byli za to potrestáni apod. I na půdě Senátu jsou již dnes lidé, kteří se proti korupci postavili. Paní senátorka Dernerová dokonce získala cenu od Nadace Charty 77 za své postoje v této oblasti. Rovněž paní senátorka Wagnerová je statečná žena a věřím, že jsou v Senátu i další osobnosti.  

S čím konkrétním můžete pomoci Praze 3?

Hodně si diskutuje o budoucím využití nákladového nádraží Žižkov. Chtěl bych zmírnit podmínky pro konání místních referend, aby o takto významných developerských projektech mohli občané spolurozhodovat.

Existují témata, na kterých se s jednotlivými stranami, které zastupujete, neshodnete?

Ano existují, ale nevnímám na tom nic fatálního. Senátor má rozhodovat podle zájmu všeho lidu a v souladu se svým svědomím. Ústava neřeší, jak postupovat, když se veřejný zájem (nebo zájem nějaké strany) dostane do rozporu se svědomím jednotlivce, já bych ale v takovém případě neměl problém zdržet se hlasování.

Předpokládám, že v poslední době jste mnoho času na rodinu neměl. V příštích letech to asi nebude o moc lepší. Nebude Vám to rodina vyčítat, že na ni nemáte čas? Jaká bude Vaše odpověď Vašim třem dětem?

Žijeme s rodinou pár kilometrů od Zličína, takže se vidíme denně, byť to v posledních dnech bylo většinou až pozdě večer. Včera jsme si ale udělali společný čas i se synem, který je již ženatý a doufám, že i v následující době si na sebe čas najdeme. Žena i děti mě podporují v tom, co dělám.

Výpis všech článků

Další zprávy

Remedium_Praha_20_let_nove_logo

Krize? Může potkat i vás… o krizové intervenci v hotelu Olšanka

24. 10. 2012
Teen_MG_2785

Po sedmileté rekonstrukci otevírá nízkoprahový klub Teen Challenge nové prostory

29. 10. 2012
Dynove_slavnosti_1

Dýňový Halloween na Jiřáku

29. 10. 2012
Další zprávy
Login