Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Spisovatelé z Baranovy ulice a okolí

Každá pražská ulice včetně těch žižkovských má svou historii a zajímavost. Například v Baranově ulici a její blízkosti mělo svůj domov hned několik literátů.

Vznikem této ulice začalo zastavování prostoru, kterému se říkalo Baklovka. V době svého vzniku v roce 1885 dostala název Vratislavova a za okupace se změnila na Habánskou. Po roce 1945 se jí nakrátko vrátil název Vratislavova, aby byla o dva roky později konečně přejmenována po popraveném novináři Kurtu Baranovi na Baranovu. Začínala ulicí Táboritskou a končila dnešní Vinohradskou. Do 20. let minulého století byla zastavěna pouze její dolní část a končila ulicí Křišťanovou. Teprve když v roce 1924 začaly vznikat domy Tabákové režie podle architekta Dryáka, začala se přibližovat k tehdejší třídě Maršála Focha — nynější Vinohradské. Z té doby stojí za zmínku dva tamní domy. Především je to budova č. 4/1921 s bílou keramickou fasádou architekta Rudolfa Weise, která dodnes reprezentuje tehdejší vyspělou velkoměstskou výstavbu. Zajímavý je i dům, který stojí na rohu ulice Přemyslovské č. 33/1579 a Baranovy a je dílem stavitele Miloslava Smlsala. Poslední domy vyrostly v Baranově ulici okolo roku 1960 — jsou to č. 15/1579 a č. 17/1374. Málo známý je fakt, že v této ulici žili v různých dobách 20. století tři literáti. Ve spodní části nedaleko Táboritské ulice stával dům čp. 120, ve kterém se v roce 1894 narodil spisovatel František Kubka. Jeho nejznámějším dílem jsou Karlštejnské vigilie o Karlu IV. Zajímavá je i kniha Chvála Žižkova. V ní rozvedl heslo stavitelů nové čtvrti, které zní „maximum obyvatel na minimum plochy“. V souladu s ním popsal žižkovská obydlí o jednom pokojíku s oknem do ulice a kuchyňským oknem na pavlač. Vždyť pavlače a večerní besedy na nich, případně na ulici byly typickým znakem Žižkova. Aktivně se podílel i na vydávání Knih dobrých autorů. Patřil také mezi pátečníky — tedy účastníky návštěvního pátku u Karla Čapka.

V č. 4/1901 žil a na domě má svou pamětní desku básník Vítězslav Nezval (1900—1958), vedoucí osobnost meziválečné avantgardy a člen Devětsilu. Pod vlivem André Bretona založil Skupinu surrealistů v ČSR. Vedle poezie se věnoval dramatické tvorbě, hlavně pro divadlo E. F. Buriana. Ve 20. letech minulého století se jako spoluautor podílel na filmových scénářích tehdy ještě němého filmu. V roce 1928 to byl například Erotikon režiséra Gustava Machatého. Protože Nezval v jeho úspěch nevěřil, autorovo jméno se v titulcích neobjevilo. Po kladném přijetí snímku jak u obecenstva, tak u kritiky se ale Erotikon zařadil do čela významných němých českých filmů.

Na rohu Baranovy a Křišťanovy ulice v č. 30/672 bydlel další literát, ale také malíř, novinář a nakladatel Ladislav Jandečka (1891—1938), který používal pseudonym Šnajdr. Obsah jeho knih vyjadřují nejlépe názvy Láska a vášeň, Julča, Pražská švadlenka a mnoho podobných. Jandečka také maloval krajiny Polabí, Povltaví a staré Prahy. Ještě koncem čtyřicátých let minulého století bylo na uvedené adrese papírnictví, které provozovala vdova po tomto spisovateli.

Přímo v Křišťanově, a to v čísle 18/817, pak pobýval Jaroslav Foglar (1907—1999), skautský vůdce s pseudonymem Jestřáb. Svým dílem ovlivnil část mladé generace a inspiroval nový přístup k zážitkové výchově mladých. Proslavil se komiksem Rychlé šípy, ale i knihami Hoši od Bobří řeky, Přístav volá nebo Stínadla se bouří. Některé se staly předlohou filmů a televizních inscenací.

Nedaleko, v Křišťanově č. 13/899, žil nakladatel a spisovatel Otakar Štorch Marien (1897—1974). Ten založil v roce 1919 nakladatelství Aventinum, které se věnovalo vydávání knih a časopisů. Nejznámější z nich byly Rozpravy Aventina. V letech 1927—1930 byla při nakladatelství, které sídlilo v Purkyňově ulici na Novém Městě, otevřena galerie známá jako Aventinská mansarda. Vystavovali v ní přední malíři Zrzavý, Toyen, Štýrský, Kubišta, Hoffmeister, Muzika nebo Šíma. V roce 1934 sice nakladatelství ohlásilo úpadek, o jedenáct let později svou činnost ale obnovilo.

Blíže k Žižkovu náměstí v Křišťanově č. 3/675 má sídlo Ottovo nakladatelství zaměřené na encyklopedickou literaturu. V roce 2011 vydalo jako svou 2145. publikaci s titulem I tak bylo: Žižkov 1942. Kniha shrnuje paměti žižkovského hocha, který žil v Sudoměřské ulici. Je k dispozici v knihovně Klubu přátel Žižkova, kde si ji můžete vypůjčit.

Sdílet:

Text Jan Schütz, Klub přátel Žižkova

01. 02. 2020

Login