Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Květen 1945 na Žižkově

Události Květnového povstání nám v rámci cyklu historických ohlédnutí zprostředkoval člen Klubu přátel Žižkova Miroslav Čvančara, kterému bylo tehdy jedenáct let.

POSLECHNĚTE SI AUDIOVERZI

I když jsem z protektorátního rozhlasu a tisku již několik dnů věděl, že vůdce Adolf Hitler, bojující až do posledního dechu, padl za Německo, skutečnost, že se opravdu začíná něco dít, jsem si uvědomil až v pozdním pátečním odpoledni 4. května 1945. Stál jsem s maminkou u zastávky tramvají u Sladkovského náměstí a sledoval, jak skupiny mých vrstevníků za tiché tolerance řidičů a průvodčích zalepují papírovými páskami německé texty na tabulkách vozů elektrické dráhy.

Ještě téže noci zmizela většina německých označení drobných obchůdků a živností. Ráno v sobotu 5. května se však tak jako kdykoli předtím otevřely prodejny mléka a pečiva a já s osmiletým bráškou Frantíkem a stejně starým bratránkem Ferdou jsem se vydal na Perštýnovo náměstí, dnešní náměstí Barikád. Poté co jsem si ve Fišarově knihařství vyzvedl svázaný pátý ročník časopisu Mladý hlasatel, zastavili jsme se v dnes již neexistující Kaplířově ulici. Hlouček občanů tam upevňoval nad vchodová vrata československý prapor. Kráčeli jsme k domovu přes úbočí Vrchu svatého Kříže a na temeni se zastavili v úžasu. Z oken policejního komisařství v Lupáčově ulici visela československá, americká a britská vlajka.

Krátce po poledni začalo z otevřených oken domů zaznívat hlasité volání Rozhlasu o pomoc. Vzápětí táhly Dvořákovou, dnešní Kubelíkovou ulicí menší i větší skupiny civilistů s národní trikolórou na oděvech. K nim se připojil i můj otec a strýc a šli dobývat telefonní ústřednu ve Fibichově ulici. Za pomoci českých policistů dav přemohl bez krveprolití německou posádku a zmocnil se budovy. Odtud pak otec přinesl domů kovovou bedničku s náboji do pušky. Ty pak v noci rozdal bojovníkům. Od sobotního dopoledne, ještě než začala podvečerní a celopražská stavba barikád, se v oknech objevily desítky a snad stovky československých, amerických a britských vlajek. A kde obyvatelé pohotově odpárali z nacistických vlajek bílý kruh se svastikou, tam zavlál prapor červený.

V neděli 6. května začalo jít do tuhého. Zpovzdálí jsme slyšeli ojedinělý praskot výstřelů a dunění detonací. Stále jsem naslouchal vysílání povstaleckého rozhlasu. Tak jsem se dozvěděl, že ráno vnikly do Plzně americké tanky. Zpráva nás kluky elektrizovala. V domnění, že už za pár hodin uvidíme černochy a kovbojům se podobající vojáky, jali jsme připravovat jejich uvítání. Co pak jsme ale tehdy mohli vědět o předem určené demarkační linii nebo o pozdějším výroku maršála I. S. Koněva, že záležitost osvobození Prahy byla otázkou ani ne tak vojenskou, ale především politickou a strategickou? Jedinou reálnou pomoc Praze bojující s Germány — i když částečně z alibistických důvodů — poskytly v pondělí 7. května jednotky 1. divize Ruské osvobozenecké armády vlasovského generálmajora Sergeje Kuzmiče Buňačenka. Přišly od Řeporyj a postupovaly mimo západního břehu Vltavy směrem na Smíchov, Vinohrady, Strašnice a Malešice. V bojích padlo na tři sta mužů, ale to bylo po válce tabu.

V úterý 8. května se situace povstalců stávala kritickou. Už jsem nesměl vyjít na ulici a mohl maximálně vyhlížet z oken, slyšet vzdálené výstřely a výbuchy a z rozhlasového přijímače poslouchat hlášení v několika jazycích. Pozdě odpoledne však došlo k dohodě mezi Českou národní radou a německým velením, že převážná část okupačních sil přestane bojovat, odloží zbraně a volně odejde z Prahy jihozápadním směrem. Až na ojedinělá ohniska odporu fanatických příslušníků SA, SD, SS a gestapa boje prakticky ustaly. Navíc o 24. hodině v noci 8. května vešla v platnost úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa na všech frontách.

Časně ráno ve středu 9. května přijíždějí do Prahy první sovětské tanky. V posledních přestřelkách padne třicet rudoarmějců. Vedle dalších několika stovek, zabitých v širokém okruhu pražského předpolí. Kolem desáté hodiny dopolední stojím s kamarády na nároží Dvořákovy a Bořivojovy ulice, odkud k nám ve světlehnědých stejnokrojích a polních čapkách přicházejí tři rudoarmějci. V rukou mají samopaly. Jeden z průzkumníků má obvaz přes čelo. Jak mlčky přišli, tak odešli.

Pokračuji v chůzi na nároží Dvořákovy a Táboritské ulice. Zde se mi naskýtá nezvyklý pohled. Obraz, který jsem tehdy psychicky ještě nechápal, ale jejž dnes považuji za nedůstojný českého národa. Podotýkám, že Němci mému otci a strýci nejen zabavili a zakázali jejich půjčovnu filmů, ale za heydrichiády také zavraždili tři naše příbuzné. Měl jsem tudíž mnoho důvodů nacisty a jejich přisluhovače nenávidět.

Přesto se mi nelíbilo násilí, jehož jsem byl odpoledne 9. května svědkem. Přímo ve vozovce Táboritské ulice, pod ozbrojeným dozorem českých stráží, za stálých slovních urážek, kopanců a občasného bití, s vápnem namalovanými hákovými kříži na kabátech, ploužily se asi dvě desítky vysílených a žíznivých civilistů středního věku. Zubožení lidé rozebírali barikády sestavené z dlažebních kostek a snažili se alespoň primitivně opět vydláždit ulici. Kdo z nich byl však opravdovým kolaborantem a viníkem a kdo jen podezřelou obětí, tehdy nikdo neřešil. Otec a strýc v této situaci pořídili několik dodnes zachovaných filmových záběrů. Táboritská ulice byla alespoň prozatímně sjízdná. Od nákladového nádraží Olšanskou ulicí, Táboritskou a směrem do ulice Ondříčkovy za potlesku obyvatelstva a provolávání slávy valily se sovětské či, jak jsme tehdy říkali, ruské tanky. A po nich, již oběma směry, bojová vozidla různých typů. Šel jsem s tátou, strýcem, bráškou Frantou a bratránkem Ferdou k nákladovému nádraží a odtud dolů k Ohradě. Tam parkovaly desítky vozidel rudoarmějců. Mnozí vojáci leželi na odkrytých sedadlech jeepů, dodgeů a studebakerů. Samozřejmě po takové vyčerpávající dlouhé cestě po zásluze spali.

Úplně sám došel jsem k Horčíkově ohradě. Nalézala se přesně tam, kde je dnes Reiffeisenbank. Na chodníku stál opuštěný a poničený německý tankový stíhač Jagdpanzer 38 Hetzer. Přede dvěma dny, kdy se snažil překonat barikádu a jet Brněnskou třídou dolů do vnitřní Prahy, jej z protějšího domu pancéřovou pěstí přímo profesionálně zasáhl a zničil student Čeněk Tetauer. Vysvobodil tím zajaté české civilisty hnané před obrněným vozidlem a zabránil průjezdu dalších tanků. Pohotově jsem vylezl k otevřenému poklopu a nahlédl do útrob železné obludy. Pohled mě šokoval. Na sedadle se nacházely ohořelé zbytky dolní poloviny lidského těla.

Začalo se již stmívat, když jsem v doprovodu příbuzných dorazil k telefonní ústředně. Celou ulici Fibichovu souběžně se zdí Starého židovského hřbitova zcela zaplnily parkující a nikým nehlídané automobily s raketomety, námi kluky obdivovanými „kaťušemi“. Byl pozdní večer 9. května 1945. Do ztichlé a tmavé oblohy jen tu a tam vylétávaly občasné různobarevné světlice. Začala první noc prvního opravdového mírového dne…

Sdílet:

Text Miroslav Čvančara, Klub přátel Žižkova

01. 05. 2020

Login