
V žižkovských hospodách se scházeli bohémové i vrazi
Autor světoznámého románu, popravčí nacistů, vrah i vilná servírka Irča. To byla skladba rázovitých figurek, které obývaly žižkovské hospody.
Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
AktualizovatAutor světoznámého románu, popravčí nacistů, vrah i vilná servírka Irča. To byla skladba rázovitých figurek, které obývaly žižkovské hospody.
Populární tržnice v oblasti Žižkova byly středobodem nejenom této čtvrti. Rozličné zboží sem jezdila nakupovat celá Praha.
V Biskupcově ulici nedaleko Ohrady plánovali Kubiš s Gabčíkem likvidaci Reinharda Heydricha. Po atentátu se na Žižkově rozpoutalo peklo.
Stávala osamocená v polích, během povstání její tramvaje chránily hrdiny na barikádách. Dneska je v sousedství žižkovského depa také kulturní středisko.
Žižkovský Sokol neměl lehké začátky. Bratři neměli peníze ani vlastní tělocvičnu, cvičili proto po hospodách, kde jejich setkání někdy okořenily i rvačky.
Dalším zákoutím, které získá původní tvář, je prostor pod žižkovskými schody. Znovu ho ozvláštní pumpa, tentokrát navržená sochařem Adamem Kovalčíkem.
Největší láskou světové operní divy Emy Destinnové byl cyklista Jindřich Vodílek. Chodila se na něho dívat, když trénoval na Žižkově.
Sousoší Rodina, které před dvaceti lety zmizelo z křižovatky na Floře, se vrátilo na své místo. Bronzová skulptura je navíc krásně zrestaurovaná.
Stahovali se sem vyvrženci z celé Prahy, a tak místo věky provázela špatná pověst. Lidé se Židovských pecí báli i proto, že tu bývalo popraviště.
Vznik Jarova a Vackova sahá do začátku dvacátého století. Obě lokality se začaly ihned slibně rozvíjet, a restauraci Na Vackově si dokonce oblíbila celá Praha.