Když si na Balkán vyšlápl sám Karel Čapek
V oblasti Balkánu leží zahrádkářská osada a taky prvorepublikové kolonie Domov a Vlastní silou. Jejich vznik komentoval svého času v novinách i slavný spisovatel.
Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
AktualizovatZadejte text
V oblasti Balkánu leží zahrádkářská osada a taky prvorepublikové kolonie Domov a Vlastní silou. Jejich vznik komentoval svého času v novinách i slavný spisovatel.
Ne každý ví, že některé žižkovské interiéry skrývají slavná malířská díla. Obrazy českých mistrů v tichu zdobí kostel sv. Prokopa i budovu radnice.
Místním se podařilo přesvědčit vinohradskou radnici o nutnosti koupit vlastní stříkačku až v roce 1873 — těsně po tom, co lehl popelem hostinec Ohrada.
Zahradní kolonie na Žižkově se mnohokrát stěhovaly, až vytvořily největší osadu Na Balkáně. Za války se tam pěstovalo nejenom ovoce, ale i exotičtější plodiny.
Funkcionalistický palác Všeobecného penzijního ústavu skrýval sedm set kanceláří a stal se symbolem nové doby. Teď se má budova proměnit na kulturně-společenské centrum.
Jako první velký špitál sloužila místním obyvatelům vinohradská nemocnice. Zdravotní péči jim ale poskytovali taky praktikové nebo — členové požárního sboru.
V únoru 1889, tedy před 135 lety, schválil Žižkov stavbu místní veřejné elektrárny. Svit obloukových lamp zalil ulice na adventní neděli téhož roku.
Své jméno dostalo před 65 lety podle slavné bitvy u Tachova. Původně mělo šestkrát větší rozlohu, stávala tam městská váha, tržiště a poblíž elektrárna.
Atmosféru vánočních svátků v minulém století přibližují vzpomínky místních rodáků. Cukroví se za války peklo podle úsporných receptů a dárky se vyráběly doma.
Poncův Royal Bioskop, Eden nebo Obzor. Z kdysi početné skupiny žižkovských a vinohradských kin zbyla jen tři. Promítání tu diváci mohli navštívit už v roce 1909.