Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

První pražský mrakodrap stál na Žižkově

Funkcionalistický palác Všeobecného penzijního ústavu skrýval sedm set kanceláří a stal se symbolem nové doby. Teď se má budova proměnit na kulturně-společenské centrum.

S výškou 53 metrů platil v období první republiky za první pražský mrakodrap. Dnešní dům Radost se ale zrodil před devadesáti lety jako palác Všeobecného penzijního ústavu. Instituce, která zajišťovala invalidní a starobní pojištění soukromých zaměstnanců a vyplácení důchodů pozůstalým, sídlila od začátku první světové války na Rašínově nábřeží u Výtoně. Když ale tamní prostory přestaly vyhovovat, nový šéf, bývalý ministr obchodu Rudolf Hotowetz, nechal vypsat konkurz na sídlo nové. Volba padla na místo bývalé žižkovské plynárny u tehdejší Karlovy třídy, dnes Seifertovy ulice. Své projekty představilo devět slavných ateliérů včetně Josefa Gočára, autora domu U Černé Matky Boží, nakonec ale zvítězili mladí avantgardní architekti Josef Havlíček a Karel Honzík. Porotu zaujalo, že nedodrželi pravidla a místo klasického domu se dvorem navrhli stavbu ve tvaru kříže. Zároveň ji oslovil funkcionalistický styl, který architekty inspiroval během jejich cest po kancelářských budovách v Berlíně, Stuttgartu nebo Rotterdamu. Vznikly papírové a hliněné modely, roku 1932 se začalo stavět a o dvě léta později bylo hotovo.

Místo, kde mrakodrap vyrostl, má bohatou historii. Pozemky využíval už císař Karel IV., který tu prosazoval vinice. Jeho vinohrady ale v dalších staletích zanikly a svahy nad městskými hradbami zpustly.

Přesto dostalo území roku 1788 název Vinohrady. Po kopcích byly roztroušené usedlosti, vzniklo jich tu kolem třiceti. V místě domu Radost a okolí stály tři — Dirixka nebo taky Dyryrka, naproti ní Šubrtka, v místech dnešního stadionu se pak rozkládala Boudečka s barokní zahradou. Roku 1867 pohltila všechny tři statky stavba obří městské plynárny, jejíž areál za dalších šedesát let zmizel v lomozu prací na novém mrakodrapu. Dělníci během nich objevili v základech staré plynárny poklad — zbytky Krocínovy kašny, která po staletí zdobila Staroměstské náměstí. Když začala chátrat a propouštět vodu, město ji chtělo opravit, nemělo ale dostatek peněz. Umělecký skvost byl proto roku 1862 rozebrán a část putovala právě na Žižkov do základů plynárny. Když se fragmenty staré kašny v roce 1932 objevily, po pražských muzeích se našly i další prvky včetně soch, a tak mohla být znovu složena dohromady. Dnes je uložená v lapidáriu Národního muzea.

Nový mrakodrap Všeobecného penzijního ústavu zářil po slavnostním otevření do daleka. Byl moderní, architekti totiž prosadili keramický plášť na úkor omítek a například taky klimatizaci na úkor radiátorů. K vysokým křídlům přiléhaly nižší partie s byty zaměstnanců, v přízemí fungovaly obchody a restaurace. Na plochých střechách byly vyhlídkové terasy. Zvolený křížový půdorys objektu měl i praktické využití — umožnil přímé osvětlení kanceláří, kterých bylo téměř sedm stovek. Měly rozměr 3,4 × 5,6 metru a šly pospojovat ve větší celky.

Stavba přinesla mladým architektům uznání doma i v zahraničí, obhlédnout ji přijížděli slavní stavitelé i celé delegace. Oba autoři projektu čekali, že jim úspěch zajistí další zakázky, došlo ale jenom na trojici bytových domů na Pankráci. To vedlo k hádkám a rozchodu dvojice. Zatímco Havlíček se pak pustil do dalších výjimečných projektů, Honzík nakreslil pár víkendových domků pro přátele a věnoval se raději teorii architektury. 

V roce 1951 začaly penzijní systém spravovat československé odbory, a název paláce se proto změnil na Dům odborových svazů. Říká se, že někteří komunističtí pohlaváři přišli ve snaze napodobit Moskvu s nápadem, aby od mrakodrapu až na náměstí Jana Palacha vyrostl dvoukilometrový široký bulvár pro vojenské přehlídky a masové průvody. Z projektu ale sešlo.

Pojmenování dům Radost dostala potom památkově chráněná budova před pěti lety, kdy ji koupila firma Siko. V plánu je celková rekonstrukce na kulturně-společenské centrum, vedle toho by měl objekt nabídnout až 650 malých nájemních bytů hlavně pro studenty a mladé pracující.  

Sdílet:

Josef H. Mysliveček a Klub přátel Žižkova

23. 04. 2024

Login