Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Žižkovské zahrádky dávaly za války i tabák

Zahradní kolonie na Žižkově se mnohokrát stěhovaly, až vytvořily největší osadu Na Balkáně. Za války se tam pěstovalo nejenom ovoce, ale i exotičtější plodiny.

Kolonii Na Balkáně dnes tvoří čtyři zahrádkářské osady s více než 450 zahrádkami. Každá osada má své vedení, pravidla a členy. Ta nejstarší nese číslo 66 a její vznik, stejně jako počátky zahrádkářské činnosti na Žižkově, spadá do roku 1912. Tehdy se zdejší kupec Antonín Bareš vydal do Německa a náhodou objevil, jak se tam městskému zahradničení daří. Byl nadšený. Hned v příštím roce kolem sebe soustředil Žižkováky, kterým by se taková kratochvíle líbila, a založil spolek Rodinné zahrádky v Žižkově. Ten brzy získal svůj první pozemek pod Židovskými pecemi nedaleko tramvajové vozovny. Vzniklo kolem sta zahrádek, jejichž majitelé se rekrutovali ze střední třídy inženýrů, advokátů, kantorů a úředníků. Komunita měla svá specifika. Stejně jako se například sokolové oslovovali „bratře“, zahrádkáři si říkali „příteli“.

S rozšiřující se zástavbou rostla i tramvajová doprava a velikost vozovny. To všechno pomalu ukrajovalo z prvních zahrádek, až bylo nutné hledat nové místo. Tím se stal vrch Vítkov. Zahrádky se tam přemístily v roce 1925 na městský pozemek rozkládající se zhruba mezi dnešní Kališnickou ulicí a hřebenem Vítkova. V knize Nejstarší zahrádkářská osada v České republice Jaromíra Slušného na tu dobu vzpomíná několik pamětníků. „Život v kolonii byl klidný a spokojený. Čile si vedla například skupina ‚jiřinkářů’. Účastnili se výstav a získávali diplomy a plakety.“ Když ale v roce 1929 začaly práce na obřím Národním památníku, bylo třeba rozšířit cestu na hřebenu kopce. V plánu bylo ozdobit ji sochami a vybudovat pantheon, kam by bylo možné pohřbít umírajícího T. G. Masaryka. Polovina zahrádek byla kvůli tomu přemístěna k dráze za Vackovem. Část jich musela později ustoupit stavbě železnice k nákladovému nádraží a ty zbylé se měly přesunout na Balkán — konkrétně na pozemek, který k tomu účelu zakoupilo od soukromníka město Praha.

Auta kolonii stěhovala ve výjimečně teplém únoru a březnu 1938. Tehdy byla založena jedna z dosud nejstarších fungujících zahrádkářských osad v Praze i v celém Česku. Pozemek byl oplocen, vzniklo na něm 38 zahrádek a taky pevná pravidla jejich fungování. Určovala například to, že stromy se mají vysazovat na jižní straně pozemků, poměr květin a zeleniny je 1 : 9 a na levé straně každé zahrádky vyroste altán o velikosti 2,5 × 3 metry s plochou střechou. Majitelé si svá skromná hospodářství začali brzy vylepšovat. Přibyly malé bazénky a verandičky, které ale spolu s boudou nesměly přesáhnout 10 m2. Půda Na Balkáně nepatřila nicméně k nejkvalitnějším. Byla kamenitá, místy jenom pár centimetrů hluboká, takže další se musela navážet. Někteří zahrádkáři ji dokonce nosili v ruksacích. Přišly i první hádky a stížnosti, například na pobíhající děti nebo psy.

Se vznikem protektorátu vzrostl počet krádeží, takže zahrádkáři po nocích drželi hlídku. Patrola chodila po kolonii od července do září mezi desátou hodinou večerní a čtvrtou ranní. S pokračující válkou přišel nedostatek potravin i snaha si nějak přilepšit. Majitelé zahrádek pěstovali proto nejenom ovoce a zeleninu, ale třeba i tabák, který si pak sušili do cigaret. Vedle toho tlačili na vedení spolku kvůli povolení chovu králíků, slepic a hus. Pamětníci vzpomínají i na dotaz mít berana. Problém byl v tom, že město chov nepovolovalo a hrozilo odebrání parcel. Výbor ale nad zvířaty nakonec přivíral oči.

Po odstranění Reinharda Heydricha 27. května 1942 se do hledáčku gestapa dostala taky kolonie Na Balkáně. Byl například zatčen a popraven majitel zahrádky č. 1 Josef Pomahač. Při bombardování v březnu 1945 zemřelo dvanáct zahrádkářů a přes 40 zahrádek bylo zničeno nebo silně poškozeno. Další období už tak divoké nebylo. Po roce 1945, ale i v krizových letech 1948, 1968 a 1989 byly zahradnické kolonie podporovány. Určitý přerod přišel v roce 1957, kdy vznikl Československý zahrádkářský a ovocnářský svaz a s ním i změny v organizaci. Území se nicméně dál rozvíjelo, takže v roce 1958 vznikla kolonie číslo 72 a do pár let měla už většina pozemků svůj kohoutek.

Kolonie má dodnes jednu raritu — vlastní kostel. Nese jméno sv. Vojtěcha a pořádají se v něm bohoslužby nejenom pro zahrádkáře, ale i další zájemce. Budova kdysi sloužila jako tělocvična spolku Orel, ten ji ale nechal jako ochranu před nacisty vysvětit na kapli, která se v roce 2008 přeměnila na samostatný kostelík. Před druhou světovou válkou vznikl dokonce plán postavit na místě svatostánek srovnatelný s katedrálou sv. Víta, z projektu ale sešlo a dochovaly se jenom nákresy.  

Sdílet:

Josef H. Mysliveček a Klub přátel Žižkova

28. 05. 2024

Login