Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Privatizujme obecní byty i nebyty v domech společenství vlastníků

Mojmír Mikuláš (Patrioti pro Prahu 3), opoziční zastupitel

Před šesti lety jsem na stránkách místních Radničních novin napsal článek se stejným názvem a i text bych mohl takřka zkopírovat. Dlouhodobě jsem vždy prosazoval dokončení privatizace bytů, ale většinová politická vůle k tomu zatím chyběla. A v oblasti privatizace mám na mysli nejen dokončení privatizace dle harmonogramů, ale za opodstatněné považuji řešit i otázku jednotek v již privatizovaných domech. Tedy bytů v SV, jejichž původní oprávnění nájemníci možnost privatizovat nevyužili a z nichž některé jsou postupně uvolňovány při zániku nájemního stavu. A také nebytových prostor, které Praha 3 do privatizace domů vůbec nezařazovala. Na posledním zastupitelstvu se aspoň objevilo schválení prodeje prvních deseti dlouhodobě neobsazených nebytových prostor. Sám jsem nejen zastupitelem, ale také předsedou jednoho SV. Mám tedy dost vlastních i s kolegy sdílených zkušeností s bytovým i nebytovým hospodařením městské části v domech SV. Dlouhodobě neobsazené jednotky, zbytečné a nákladné rekonstrukce, někdy problematičtí nájemníci, nákladná administrativa nebo pronájmy jen za 1 Kč jsou opakovaným dokladem, že Praha 3 tento majetek dobře nespravuje. V mnoha domech SV navíc nefunguje dobře koexistence mezi většinovými vlastníky a městskou částí a jejími nájemníky. Příkladem z poslední doby je situace v SV Roháčova 34—44. Proč tedy raději tyto bytové i nebytové prostory v další vlně neprivatizovat? Samozřejmě u volných jednotek mám již na mysli privatizaci za reálné tržní ceny. Zejména v SV, kde zůstaly městské části pouze malé podíly, se to jeví jako smysluplné pro všechny strany.

Login