Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Nebojme se pomoci

Uprchlíci, téma, které hýbe společností, ale které se zdánlivě netýká komunální politiky. A přesto se už v této rubrice objevilo. Z obou příspěvků však spíše čišela skepse, téměř postrádaly komunální přesah a spíše se vezly na vlně sílící nenávisti a obav.


Strach je velmi častou emocí v souvislosti s uprchlíky. Bojíme se toho, co nová situace přinese, jak vyřešíme soužití jedněch s druhými, zda případné přijetí uprchlíků ovlivní náš život. Je to strach z neznámého, který je zcela pochopitelný a snad i oprávněný. Strach, který však do celé situace příliš jasno nevnáší, spíše ji dělá ještě více vyhrocenou.

Přes sílící emoce některé radnice začaly k situaci přistupovat racionálně a v duchu solidarity. Například v Brně se k situaci postavili čelem a zjišťují, co budou moci v případě příchodu uprchlíků udělat, jak jim budou schopni pomoci. Stejně tak v Liberci rada schválila soubor preventivních humanitárních a sociálních opatření pro potřeby případných uprchlíků ze zemí třetího světa. V zahraničí radnice situaci také řeší, lidé v Německu či Rakousku dokonce začali nabízet individuální pomoc a ubytování.

Jde o opatření, která mají nyní spíše preventivní charakter. V případě, že ale bude zapotřebí, města budou připravena. Věřím, že spíše nežli zaryté odmítání solidarity a jitření vášní, je důležité přemýšlet, jak bude možné situaci úspěšně zvládnout. Nebojme se proto pomáhat, v duchu tradic naší kultury se nám taková pomoc pozitivně vrátí.

Lucia Zachariášová,
zastupitelka za Žižkov (nejen) sobě

Výpis všech článků

Další názory zastupitelů

hronova_alena

Zájem občanů nezastaví ani tropické vedro

02. 09. 2015
stampach_tomas

Dnes na vodítku psi, zítra my

02. 09. 2015
Ropkova_orez

Zdravý životní styl už od školy

01. 10. 2015
Login