Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

K-index

Pavel Musil (Piráti), koaliční zastupitel

Jako každý rok přinesl server Hlídač státu výsledky hodnocení státních organizací v oblasti korupčního rizika za loňský rok. Kompletní výsledky K-indexu lze nalézt na hlidacstatu.cz/kindex/detail/00063517. V absolutním hodnocení si sice Praha 3 mírně pohoršila, ale naše výsledky trochu sráží i metodologie. Celé hodnocení je založeno na kvalitě uzavřených smluv a jejich zveřejňování. Jako každý rok nám zhoršily hodnocení skutečnosti jako smlouvy bez uvedení ceny pro trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad, kdy v okamžiku uzavření smlouvy objektivně není známa cena (délka pronájmu stánku na trhu).

S čím nemůžeme souhlasit (a pokusili jsme se na to upozornit i server Hlídač státu), je bodová srážka za „podíl smluv uzavřených s firmami, jejichž majitelé či ony samy sponzorovali politické strany“. Hlídač státu v této oblasti snižuje hodnocení bez ohledu na to, koho dané firmy sponzorují. V našem případě je to ale téměř výhradně sponzorství opozičních, nikoli koaličních stran, proto kritérium není podle našeho názoru správně nastavené.

Do příště máme ale rozhodně co zlepšovat. Chceme-li být maximálně transparentní, musíme se zaměřit hlavně na kvalitu zveřejňování v registru smluv. Vyplněné údaje musí odpovídat těm v dané smlouvě, i kdyby bylo třeba dát si tu práci a doplnit je zpětně. To, abychom v tomto žebříčku byli (jako v některých minulých letech) nejen nejlepší mezi pražskými městskými částmi, ale nejlepší obcí v republice, je cíl, ke kterému bychom zase měli směřovat. 

Sdílet:

Mgr. Vendula Kryštofová

22. 09. 2023

Login