Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Jom ha-šoa 2017

Ve 13 městech a obcích České republiky se v pondělí 24. dubna 2017 konal 12. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - JOM HA-ŠOA.

hzjVedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod a Blatná, se letos ke čtení připojilo i Ústí nad Labem, Kosova Hora a Klatovy. Celorepublikovou záštitu nad akcí převzal ministr kultury Daniel Herman.naweb grhol

Jádrem akce je maraton čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války. Cílem akce je přizvat všechny k aktivnímu uctění památky obětí holocaustu. Akce se koná na veřejných prostranstvích jako centrech současného společenského života. K připomínce obětí holocaustu jsou zváni všichni obyvatelé České republiky i její návštěvníci bez rozdílu jazyka, náboženství a kulturního zázemí.

hermaqnStarostka MČ Praha 3 Vladislava Hujová se dne 24. dubna 2017 spolu s dalšími významnými osobnostmi veřejného života účastnila na nám. Jiřího z Poděbrad 12. ročníku veřejného čtení jmen obětí holocaustu.lidi

Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací, organizací zabývajících se osvětou a vzděláváním v oblasti lidských práv.

Shromáždění na nám. Jiřího z Poděbrad uvedla koordinátorka akce Tereza Štěpková a poté zahájil veřejné čtení velvyslanec Státu Izrael v ČR J. E. pan Daniel Meron s manželkou. V dlouhé řadě těch, kteří pokračovali, nechyběli ani další osobnosti, jako např. ministr kultury Daniel Herman, senátor Libor Michálek, z Trojky byli přítomni David Gregor, Ivan Holeček a Matěj Stropnický. Potěšující byla i skutečnost, že se zde nesešli jen pamětníci, ale aktivně se do veřejného čtení zapojilo mnoho studentů a mladých lidí.

Společně symbolicky vraceli obětem bezpráví, přečtením jejich jmen, do naší společné paměti veřejnou vzpomínku a demonstrovali tak, že jim památka obětí holocaustu není lhostejná.

V této souvislosti si připomeňme i slova izraelského velvyslance v ČR Daniela Merona: "Antisemitismus není nový. Objevuje se v různých podobách. V posledním roce jsme viděli dramatický nárůst počtu antisemitských útoků v Evropě a severní Americe. Byl to nejhorší rok od nacistické éry."

Součástí akce byla i možnost nahlédnout do pamětních knih obětí holocaustu a dalších tematických publikací, které připravil Institut Terezínské iniciativy.

                                                                                                                                                                                                       Jan Dvořák

                                                                                                                                                                                        Foto: Radko Šťastný

 

 

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.

Výpis všech článků

Další zprávy

nahled

Den Země na Trojce se povedl

28. 04. 2017
IMG_9035

Přijďte na veřejnou debatu o urbanistické studii Vrchu sv. Kříže

02. 05. 2017
DSC_8733_m

Zažijte Asii zblízka na Jiřáku!

16. 05. 2017
Další zprávy
Login