Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Den Země na Trojce se povedl

Dne 27. dubna městská část Praha 3 letos poprvé pořádala ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem Den Země s tématickým podtitulem Cesta zahradou.

ok2Od 9 do 16 hodin si žáci základních škol i veřejnost měli možnost prostřednictvím vědomostních kvízů, minidílen a ukázek prohloubit své znalosti o přírodě.nawebbb

Akce probíhala na Havlíčkově náměstí a partnerem byl  časopis ZAHRÁDKÁŘ, jenž se řadí k nejčtenějším časopisům zabývající se zahradou, pěstováním, ovoce a květin, včetně těch exotických.  Stánek nabídl veškeré informace, letáky a další tiskoviny.  Zástupkyní pro tuto akci byla místopředsedkyně českého zahrádkářského svazu pro práci s mládeží Vlasta Ambrožová a ta k události řekla: „Letos se tato akce koná poprvé. Jsme moc rádi a vážíme si spolupráce s radnicí MČ Prahy 3 a děkuji za součinnost  při  přípravě této akce. Moc nás to těší a velmi si ceníme také finančních příspěvků.“ 

ok1Dopolední hodiny byly prvotně směrovány na žáky prvních až pátých tříd základních škol. Rozeznávání rozličných plodů a semen podle hmatu, minidílny, rozeznávání různých druhů ptactva podle ptačího zpěvu, určování druhů stromů na základě větviček a listů, ukázky soutěže Mladý zahrádkář, která patří mezi nejobsáhlejší a nejstarší vědomostní soutěže tohoto typu pro děti, to vše nabídl Den Země na Praze 3. ok2

Studenti Střední  odborné školy stavební  a zahradnické praktickými ukázkami demonstrovali jak správně postupovat při výsadbě rostlin a o své znalosti se v průběhu celého dne dělili nejen s žáky základních škol, ale se všemi koho Den Země přilákal na Havlíčkovo náměstí. Příkladně tak plnili heslo Alfreda Austina : Ukaž mi svou zahradu a já ti řeknu jaký jsi člověk.

 

Box

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. 

Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. První Den Země byl slaven 22. dubna 1970 v San Francisku. 

Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty.
OSN začala tento svátek slavit o rok později (1971). V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.
Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

Jako by nadčasový citát, jež vyřkl dramatik George Bernard Shaw mluvil opravdu za vše: „Teď, když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné – naučit se žít na Zemi jako lidé!“

                                                                                                                                                                                        Foto: Radko Šťastný

 

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG_9035

Přijďte na veřejnou debatu o urbanistické studii Vrchu sv. Kříže

02. 05. 2017
DSC_8733_m

Zažijte Asii zblízka na Jiřáku!

16. 05. 2017
P1019211001

Rekord padl

17. 05. 2017
Další zprávy
Login