Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Do husitského kostela se vrátí komunitní život

Komunitní centrum Žižkostel prochází už tři roky náročnou rekonstrukcí. Po jejím dokončení by první návštěvníky mělo přivítat ještě letos.

Podnět k postavení husitského kostela na náměstí Barikád přišel přesně před sto lety. Stavba podle návrhu architekta Františka Kaliby byla pak hotová na sklonku roku 1925 a dostala jméno nejslavnějšího husitského vojevůdce. Skládá se ze dvou komplexů: velké modlitebny a Komenského síně. Vedle toho tu vznikly kanceláře a byty pro místního duchovního, sborovníka a tajemníka farního úřadu. Prostor sloužil taky ke schůzkám Jednoty mládeže a jako zázemí divadelního spolku.

O pár desítek let později se rozhodly rozvíjet tradici komunitního centra Táňa Jírová a Lucie Hašková. Chtěly tu vytvořit prostor, ve kterém budou vítáni nejen věřící, ale třeba i romské děti z okolí. „Naším cílem bylo a je spojovat lidi v různých životních situacích tím, že jim nabídneme místo, kde najdou zábavu, pomoc i příležitost k navazování nových přátelství,“ říká Jírová. Tak začal vznikat Žižkostel, kde časem našel útočiště například nízkoprahový klub Husita. Rostoucí nároky na prostory brzy ukázaly nevyhnutelnost rekonstrukce, jejíž financování měl zajistit grant Evropské unie. Už v květnu 2020, kdy začaly stavební práce, nastaly ale komplikace v podobě statické závady na konstrukci budovy. 

Vypracování nové dokumentace a získání potřebných povolení odložily zahájení stavby o rok. Vlivem toho pokračovala degradace zdiva čelní zdi, a bylo proto nutné ji odstranit. To s sebou přineslo další průtahy. Dělníci se mohli na stavbu konečně vrátit na jaře 2022. I když skokové zvýšení cen materiálu a energií prodražilo stavbu o bezmála 80 milionů korun, práce na dokončení kostela pokračují a Táňa Jírová předpokládá, že komunitní život se do něj vrátí už na konci letošního roku: „Těšit se můžete například na nízkoprahový klub, kavárnu, prostor pro komunitní poradnu, semináře, ale i kulturu. V plánu je taky zahrádka plná voňavých bylinek. Přála bych si, aby se sem vrátila spontánnost, nové nápady, pohoda a zároveň všechny nezapomenutelné akce".

Sdílet:

Michaela Šťastná

09. 05. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG-20230504-WA0009

ZŠ Chmelnice uspořádala Májovou slavnost

09. 05. 2023
sem teď patří-1 (1)

Sběr tříděného odpadu je teď jednodušší

10. 05. 2023
Starosta s primátorem 1

Primátor Svoboda se v Praze 3 zajímal o dodržování nočního klidu, rozšiřování gymnázia a dobíjení elektrobusů

11. 05. 2023
Další zprávy
Login