Zdeněk Svěrák
herec, scénárista, dramatik
* 28. března 1936, Praha
V roce 1958 dokončil studia na Vysoké škole pedagogické, kde studoval obor český jazyk a literatura. Už tehdy se tu potkal se svým celoživotním uměleckým partnerem Ladislavem Smoljakem. Další tři roky byl učitelem v základní škole v Měcholupech na Žatecku a na gymnáziu v Žatci, od roku 1961 do 1969 byl redaktorem Československého rozhlasu, v letech 1977–91 byl zaměstnán jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov, předtím a poté byl ve svobodném povolání.
Zdeněk Svěrák spolupracoval velmi úzce s Ladislavem Smoljakem, se kterým napsal většinu her pro Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, a hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, se kterým složil přes 400 písniček. Posledních dvacet let se věnuje také spolupráci se synem Janem, úspěšným režisérem. V Žižkovském divadle je uměleckým vedoucím.
Hrál v mnoha celovečerních filmech. Není snad nikoho, kdo by u nás neznal filmy jako Vesničko má středisková, Na samotě u lesa, Tři veteráni, Obecná škola, Kolja, Vratné lahve, aj. Poslední léta spolupracuje na filmech většinou se svým synem Janem.
Je držitelem dvou Českých lvů za scénář k filmům Kolja a Vratné lahve. Kolja získal sedm Českých lvů a dvě světová ocenění – Oscar a Zlatý Globus. Dalšími filmy nominovanými na Oscara byly Vesničko má středisková a Obecná škola.
Samostatně pak napsal scénáře k filmům Vrchní, prchni!, Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět a Vratné lahve.
Je spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím Divadla Járy Cimrmana. Spolu s Ladislavem Smoljakem zpracoval všechny cimrmanovské hry a řadu filmových scénářů (Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa, Kulový blesk aj).
Je také autorem rozhlasových pohádek (Kolo se zlatými ráfky, Krápník a Františka) a televizních komedií (Případ Platfus, Utopím si ho sám).
Za svou knihu povídek Nové povídky získal hlavní cenu Český bestseller 2011 v kategorii Česká beletrie pro dospělé. Pro děti napsal více než desítku knih, některé ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem. Vydali společným úsilím nejeden zpěvník a mohou se chlubit zlatými i platinovými deskami za prodané zvukové nosiče. Snad nejznámější písní, jejíž text složil právě Zdeněk Svěrák (ovšem pod pseudonymem Emil Synek) a hudbu nikdo jiný, než Jaroslav Uhlíř, je Holubí dům, kterou nazpíval Jiří Schelinger.
Zděnek Svěrák se věnuje také charitativní činnosti a stal se jedním ze zakladatelů Centra Paraple. Vedle syna Jana má také dceru Hanu.
Ocenění:
- 2010 – 50. ročník Zlín, Filmfestival, Uznání za celoživotní dílo ve filmové tvorbě pro děti a mládež
- 2011 – ArtFilmFest – Hercova misia
- 2011 – MFF Bratislava – Ocenění MFF Bratislava za uměleckou výjimečnost ve světové kinematografii
- 1996 – Český lev, Nejlepší scénář za film Kolja
- 1984 – V. MFF sci-fi filmů IMAGFIC Madrid, Cena za nejlepší scénář – Tři veteráni (1983)
- 1984 – VI. Čs. filmové veselohry Nové Město nad Metují, Cena diváků Novoměstský hrnec smích – Tři veteráni (1983)
Citát Zdeňka Svěráka: „Humor je kvalita, kterou tenhle národ má, a tím řeší své komplexy, svá neštěstí, svou bezmocnost. Mnohokrát ho zachránil, a proto bychom si jej měli vážit.“