Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zdeněk Svěrák

herec, scénárista, dramatik

* 28. března 1936, Praha

V roce 1958 dokončil studia na Vysoké škole pedagogické, kde studoval obor český jazyk a literatura. Už tehdy se tu potkal se svým celoživotním uměleckým partnerem Ladislavem Smoljakem. Další tři roky byl učitelem v základní škole v Měcholupech na Žatecku a na gymnáziu v Žatci, od roku 1961 do 1969 byl redaktorem Československého rozhlasu, v letech 197791 byl zaměstnán jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov, předtím a poté byl ve svobodném povolání.

Zdeněk Svěrák spolupracoval velmi úzce s Ladislavem Smoljakem, se kterým napsal většinu her pro Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, a hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, se kterým složil přes 400 písniček. Posledních dvacet let se věnuje také spolupráci se synem Janem, úspěšným režisérem. V Žižkovském divadle je uměleckým vedoucím.

Hrál v mnoha celovečerních filmech. Není snad nikoho, kdo by u nás neznal filmy jako Vesničko má středisková, Na samotě u lesa, Tři veteráni, Obecná škola, Kolja, Vratné lahve, aj. Poslední léta spolupracuje na filmech většinou se svým synem Janem.

Je držitelem dvou Českých lvů za scénář k filmům Kolja a Vratné lahve. Kolja získal sedm Českých lvů a dvě světová ocenění Oscar a Zlatý Globus. Dalšími filmy nominovanými na Oscara byly Vesničko má středisková a Obecná škola.

Samostatně pak napsal scénáře k filmům Vrchní, prchni!, Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět a Vratné lahve.

Je spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím Divadla Járy Cimrmana. Spolu s Ladislavem Smoljakem zpracoval všechny cimrmanovské hry a řadu filmových scénářů (Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa, Kulový blesk aj).

Je také autorem rozhlasových pohádek (Kolo se zlatými ráfky, Krápník a Františka) a televizních komedií (Případ Platfus, Utopím si ho sám).

Za svou knihu povídek Nové povídky získal hlavní cenu Český bestseller 2011 v kategorii Česká beletrie pro dospělé. Pro děti napsal více než desítku knih, některé ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem. Vydali společným úsilím nejeden zpěvník a mohou se chlubit zlatými i platinovými deskami za prodané zvukové nosiče. Snad nejznámější písní, jejíž text složil právě Zdeněk Svěrák (ovšem pod pseudonymem Emil Synek) a hudbu nikdo jiný, než Jaroslav Uhlíř, je Holubí dům, kterou nazpíval Jiří Schelinger.

Zděnek Svěrák se věnuje také charitativní činnosti a stal se jedním ze zakladatelů Centra Paraple. Vedle syna Jana má také dceru Hanu.

Ocenění:

  • 2010 50. ročník Zlín, Filmfestival, Uznání za celoživotní dílo ve filmové tvorbě pro děti a mládež
  • 2011 ArtFilmFest Hercova misia                
  • 2011 MFF Bratislava Ocenění MFF Bratislava za uměleckou výjimečnost ve světové kinematografii                     
  • 1996 Český lev, Nejlepší scénář za film Kolja         
  • 1984 V. MFF sci-fi filmů IMAGFIC Madrid, Cena za nejlepší scénář Tři veteráni (1983)             
  • 1984 VI. Čs. filmové veselohry Nové Město nad Metují, Cena diváků Novoměstský hrnec smích Tři veteráni (1983)            

Citát Zdeňka Svěráka: „Humor je kvalita, kterou tenhle národ má, a tím řeší své komplexy, svá neštěstí, svou bezmocnost. Mnohokrát ho zachránil, a proto bychom si jej měli vážit.“

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jára Cimrman

25. 11. 1997
Bez obrázku

Ladislav Smoljak

25. 11. 1997
Bez obrázku

Jaroslav Malina

11. 12. 1997
Login