Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Jaroslav Malina

malíř, rektor AMU

* 5. prosince 1937, Praha

Jaroslav Malina je nejenom malíř, ale také scénograf, kostýmní výtvarník, grafik a pedagog. Jeho tvorba zahrnuje realizace pro činohru, operu, loutkové divadlo, film i televizi. Přesto, že je uznávaným scénografem, věnuje se především malování. „Kresba je výrazový prostředek, který dokáže velice jednoduchou, lapidární formou vyjádřit podstatné. A mnohdy daleko lépe než sebelepší elektronika," vysvětlil. Doma a v zahraničí vytvořil přes 400 scénických i kostýmních výprav pro divadlo, film a televizi.

V letech 1952–1957 studoval soukromě u prof. Zdenka Sklenáře, v letech 1957–1961 výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Karlovy university u prof. Cyrila Boudy, Martina Salcmana, Karla Lidického a doc. Zdeňka Sýkory. V letech 1961–1964 na katedře scénografie DAMU v Praze u profesora Františka Tröstera a doc. Oldřicha Smutného. Od roku 1990 do roku 2000 na této škole sám vyučoval, v letech 1996–1998 byl jejím rektorem. Docenturu získal v 1993, v roce 1998 se stal profesorem. V roce 2002 obdržel titul Doctor Honoris Causa na The Nottingham Trent University. Opouští Prahu a trvale se usazuje na jihočeském venkově.

Jako výtvarník pracoval v divadle v Liberci (1964–1980), později krátkodobě v Hradci Králové, Zlíně a Labyrintu Praha. Po tři roky, v letech 1968–1971, byl členem exekutivy OISTT. Přednášel na universitách v USA, Japonsku, Finsku a Velké Británii. V letech 1991, 1999 a 2003 byl generálním komisařem Pražského Quadrienále.

Jeho práce jsou uváděny v prestižních mezinárodních publikacích. Má vlastní heslo v encyklopedii „La Scene Moderne“ (Edition Carre, Paris, 1997), v roce 2001 byl vybrán mezi dvanáct světových scénografů současnosti pro „Stage Design“ (RotoVision, London) a je též zastoupen v nově vydané knize o historii scénografie v Evropě a v USA „Making the Scene“ autorů Oscara G. Brocketta, Margaret Mitchell a Lindy Hardberger (Tobin Theatre Arts Fund, San Antonio, 2010).

Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie, Národního muzea, Uměleckoprůmyslového muzea, Divadelního ústavu a Muzea české hudby v Praze, Oblastní galerie v Liberci, The Theatre Research Institute Columbus v Ohiu, San Francisco Performing Arts Library and Museum, McNay Museum of Art San Antonio, Kunsthistorisches Museum Wien, Sasakawa Peace Foundation a v soukromých sbírkách v ČR i v zahraničí. V roce 1999 nakladatelství Pražská scéna a Divadelní ústav vydaly monografii Jaroslav Malina autorů Vlasty Gallerové, Jiřího Machalického a Věry Ptáčkové. Jeho díla byla vystavována na více než třiceti samostatných výstavách.

Univerzitě Karlově předal k jejímu 650. výročí osobní dar. Stal se jím scénografický návrh pro hru Viktora Dyka Zmoudření Dona Quijota.

Ocenění:

  • 1984 – Zlatá medaile na 7. mezinárodní triennále scénografie, Novi Sad, Jugoslávie
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Svatopluk Beneš

26. 02. 1998
Bez obrázku

Hedvika Čechová

16. 07. 1998
Bez obrázku

Jindřich Heřkovič

16. 10. 1998
Login