Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Ladislav Smoljak

filmový a divadelní režisér, herec a scénárista

* 9. prosince 1931, Praha – † 6. června 2010, Kladno

194212_92292_smoljak_sverak.jpg

Narodil se do chudých poměrů. Matka byla dělnice, otec krejčí. Na Žižkově strávil rané dětství; rodina tehdy až do jeho čtyř let bydlela ve Slezské ulici. Na gymnáziu odmaturoval v roce 1952. Někteří jeho předkové pocházeli z Podkarpatské Rusi.

Ke studiu divadelní režie na DAMU ho nevzali, vystudoval tedy matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické. Stal se asistentem na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity a byl i středoškolským učitelem na gymnáziu v Brandýse nad Labem. V letech 1958 až 1961 učil na večerní škole pro pracující a na jedenáctiletce.

V 60. letech se stal redaktorem Mladého světa, během působení v jeho redakci se podílel na založení čtenářské ankety Zlatý slavík. V 70. letech pracoval jako scenárista Filmového studia Barrandov.

Byl spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana. Vedle autorského divadla, díky kterému českému národu přiblížil génia Járu Cimrmana, se věnoval také psaní filmových scénářů a hraní. Jeho filmy se staly velmi oblíbené, např. Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Trhák, Vrchní, prchni! či Jára Cimrman, ležící, spící.

Byl nejen úspěšným hercem, ale také scénáristou, dramaturgem nebo asistentem režie. V menších rolích se objevil také ve většině filmů Zdeňka Svěráka, se kterým víc než 40 let tvořil autorské divadlo. Režíroval přes třicítku filmů. Věnoval se také dokumentárnímu filmu či televizním pořadům, v nichž také hojně vystupoval. Jako herec se objevil ve čtyřech desítkách filmů; poprvé v roce 1963 v malé roli ve filmu Postava k podpírání. První větší roli si však zahrál v roce 1968 ve Zločinu v šantánu. Poslední roli si zahrál v roce 2010 v divadelním záznamu České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft. V divadle vytvořil spolu v tandemu se Zdeňkem Svěrákem celkem patnáct her. Pro jejich role je typický humor, sarkasmus, ironie, ale i nadhled a laskavost.

V Divadle na tahu si zahrál Macheatha v Žebrácké opeře. Pro Divadlo Na zábradlí napsal a zrežíroval hru Malý Říjen. Vedle Divadla Járy Cimrmana byl Smoljak činný také ve Studiu Láďa Ladislava Smoljaka. Pro toto uskupení napsal několik her (například Hymna aneb Urfidlovačka).

Byl třikrát ženatý a rozvedený. Z manželství měl čtyři děti. Zemřel po těžké nemoci v kladenské nemocnici ve věku 78 let. V umělecké profesi svého otce následuje syn David Smoljak, který je dramaturg a scénárista.

Ladislav Smoljak je držitelem ceny Dřevený Andrej za roli Macheata, ve hře Václava Havla Žebrácká opera.

Dva roky po jeho smrti byla na domě v ulici Žateckých 15 v Praze 4 odhalena jeho pamětní deska. Je na ní Smoljakova podobizna a nápis, že v tomto domě prožil jeden z otců Járy Cimrmana chlapecká léta.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jaroslav Malina

11. 12. 1997
Bez obrázku

Svatopluk Beneš

26. 02. 1998
Bez obrázku

Hedvika Čechová

16. 07. 1998
Login