Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Václav Straka

legionář

8. dubna 1914, Praha – † 11. června 2011, Praha

194322_92298_Straka.jpg

Dětství prožil v Praze-Košířích. Navštěvoval reálné gymnázium na Smíchově a poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval němčinu a francouzštinu. Díky stipendiu belgické vlády odjel 15. září 1938 studovat na univerzitu do Bruselu. Z Belgie odešel do Francie a poté do Anglie. Tady se přihlásil k letectvu. Plukovník Václav Straka byl zahraničním vojákem, válečným veteránem, mluvčím Československé obce legionářské a jedním z prvních čestných členů ANLET (Asociace nositelů legionářských tradic).

Přesto, že se nedostal kvůli špatnému zraku k pilotům, zůstal v Anglii jako válečný zpravodaj a redaktor časopisu Naše vojsko, který tu vycházel až do konce války. Stal se zakládajícím členem Mezinárodního svazu studentstva, založeného 17. listopadu 1941 v Londýně. Od podzimu 1944 se zúčastnil obléhání pevnosti Dunkerque, v prosinci 1944 byl povýšen do hodnosti četaře.       

Ještě před koncem války se vrátil domů jako jeden z prvních vojáků ze západu, člen stopadesátičlenného Kombinovaného oddílu, který z našich zahraničních jednotek jako první překročil původní státní hranici. 1. května 1945 jeho vojáci vztyčili československou vlajku u Pomezí na Chebsku. Do Prahy dorazil 8. května. Setkal se zde s maminkou, otec zemřel čtyři týdny před jeho příchodem.

Po válce pracoval na ministerstvu informatiky, odkud byl 25. února 1948 vyhozen. Po smrti Jana Masaryka, tehdejšího ministra zahraničních věcí, byl vyhozen i z tohoto ministerstva. Až do roku 1969 pracoval jako novinář v časopise Svět v obrazech a vyučoval děti diplomatů češtině. Poté, co podepsal Chartu 77, byl kontaktován a vyslýchán StB. Po revoluci se objevil v Cibulkových seznamech, ale soudní spor vyhrál a ze seznamu byl vymazán.

O osudech plukovníka Václava Straky, plukovníka Josefa Hercze, generálmajora Antonína Špačka a generálmajora Karla Střelky napsal v roce 2004 Zdeněk Kubín knihu Osudy čtyř veteránů, kterou vydala Československá obec legionářská.

V Praze je po něm v blízkosti obchodního centra Letňany mezi křižovatkami ulic Tupolevova a Křivoklátská a ulicí Veselská pojmenována od roku 2012 nová ulice.

Ocenění:

  • Řád rytíře Čestné legie Francouzské republiky
  • Válečný kříž 1939
  • Medaile za zásluhy I. stupně
  • Záslužný kříž ministra obrany III. stupně
  • Rytířský kříž České a Slovenské obce dělostřelecké.
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Zdeněk Svěrák

24. 11. 1997
Bez obrázku

Jára Cimrman

25. 11. 1997
Bez obrázku

Ladislav Smoljak

25. 11. 1997
Login