Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Václav Straka

legionář

8. dubna 1914, Praha – † 11. června 2011, Praha

194322_92298_Straka.jpg

Dětství prožil v Praze-Košířích. Navštěvoval reálné gymnázium na Smíchově a poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval němčinu a francouzštinu. Díky stipendiu belgické vlády odjel 15. září 1938 studovat na univerzitu do Bruselu. Z Belgie odešel do Francie a poté do Anglie. Tady se přihlásil k letectvu. Plukovník Václav Straka byl zahraničním vojákem, válečným veteránem, mluvčím Československé obce legionářské a jedním z prvních čestných členů ANLET (Asociace nositelů legionářských tradic).

Přesto, že se nedostal kvůli špatnému zraku k pilotům, zůstal v Anglii jako válečný zpravodaj a redaktor časopisu Naše vojsko, který tu vycházel až do konce války. Stal se zakládajícím členem Mezinárodního svazu studentstva, založeného 17. listopadu 1941 v Londýně. Od podzimu 1944 se zúčastnil obléhání pevnosti Dunkerque, v prosinci 1944 byl povýšen do hodnosti četaře.       

Ještě před koncem války se vrátil domů jako jeden z prvních vojáků ze západu, člen stopadesátičlenného Kombinovaného oddílu, který z našich zahraničních jednotek jako první překročil původní státní hranici. 1. května 1945 jeho vojáci vztyčili československou vlajku u Pomezí na Chebsku. Do Prahy dorazil 8. května. Setkal se zde s maminkou, otec zemřel čtyři týdny před jeho příchodem.

Po válce pracoval na ministerstvu informatiky, odkud byl 25. února 1948 vyhozen. Po smrti Jana Masaryka, tehdejšího ministra zahraničních věcí, byl vyhozen i z tohoto ministerstva. Až do roku 1969 pracoval jako novinář v časopise Svět v obrazech a vyučoval děti diplomatů češtině. Poté, co podepsal Chartu 77, byl kontaktován a vyslýchán StB. Po revoluci se objevil v Cibulkových seznamech, ale soudní spor vyhrál a ze seznamu byl vymazán.

O osudech plukovníka Václava Straky, plukovníka Josefa Hercze, generálmajora Antonína Špačka a generálmajora Karla Střelky napsal v roce 2004 Zdeněk Kubín knihu Osudy čtyř veteránů, kterou vydala Československá obec legionářská.

V Praze je po něm v blízkosti obchodního centra Letňany mezi křižovatkami ulic Tupolevova a Křivoklátská a ulicí Veselská pojmenována od roku 2012 nová ulice.

Ocenění:

  • Řád rytíře Čestné legie Francouzské republiky
  • Válečný kříž 1939
  • Medaile za zásluhy I. stupně
  • Záslužný kříž ministra obrany III. stupně
  • Rytířský kříž České a Slovenské obce dělostřelecké.
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Zdeněk Svěrák

24. 11. 1997
Bez obrázku

Jára Cimrman

25. 11. 1997
Bez obrázku

Ladislav Smoljak

25. 11. 1997
Login