Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Miroslav Čvančara

průkopník české kinematografie

Miroslav Čvančara se narodil v Praze na Žižkově do rodiny podnikající v kinematografii. Rodina Čvančarových ve 30. letech 20. století provozovala několik biografů a půjčovnu filmů. Především však bratři Čvančarovi, otec a strýc Miroslava Čvančary, vybudovali rozsáhlou sbírku unikátních dobových dokumentů o T. G. Masarykovi a E. Benešovi.

Tu se povedlo uschovat více méně po dlouhá desetiletí jak před nacisty, tak i po komunistických čistkách v únoru 1948 i během normalizace. Publikovat začal Miroslav Čvančara v roce 1963 a z oblasti historie napsal více než sto odborných a popularizačních článků a několik knih. Například „Zaniklý svět stříbrných pláten“, kde je mimo jiné věnována celá kapitola žižkovským biografům, nebo rozsáhlá faktografická kniha „Když u nás byl Buffalo Bill“o uměleckém turné jezdecké revue plk. W. F. Codyho zvaného Buffalo Bill. Tato kniha vzbudila velkou pozornost i v samotné Americe.

V kinematografii pracoval Miroslav Čvančara nepřetržitě v letech 1949 až 1992 jako promítač filmů a technický kontrolor filmových kopií. Za více než čtyřicet let ve Filmových laboratořích na Barrandově zhlédl, dle pracovních výkazů, 9 miliónů metrů filmů. Od roku 1970 je aktivním členem Klubu přátel Žižkova, od roku 1997 je odborným členem identifikační komise Národního filmového archivu.

Celý život pana Miroslava Čvančary je spjat s Žižkovem a je jeho výraznou osobností. Návrh na zápis do Knihy cti za celoživotní přínos třetí městské části a žižkovské čtvrti je podáván u příležitosti významného životního jubilea (85 let), které pan Miroslav Čvančara oslavil v lednu 2019.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

vavřík2

Ivan Vavřík

18. 06. 2019
IMG_5711

Luboš Perek

27. 08. 2019
knížek podpis zmenšeno

Aleš Knížek

31. 10. 2019
Login