Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Luboš Perek

astronom (* 26. července 1919 — † 17. září 2020)

Luboš Perek se narodil 26. července 1919 v Praze. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, docenturu získal v Brně. V šedesátých letech byl generálním tajemníkem Mezinárodní astronomické unie, do poloviny 70. let pak také ředitelem Astronomického ústavu Akademie věd, do začátku 80. let působil v úřadu generálního tajemníka OSN pro kosmický prostor. V letech 1996 až 2006 působil jako člen sboru ředitelů Mezinárodního ústavu kosmického práva.

Uznávaný astronom žil většinu svého života na Praze 3. K významnému jubileu mu pogratulovala městská část Praha 3 prostřednictvím starosty Jiřího Ptáčka a místostarosty Tomáše Mikesky. Při té příležitosti byl zapsán do Knihy cti.

IMG_5718Doc. RNDr. Luboš Perek, DrSc., dr. h. c patřil k nejvýznamnějším astronomům. Nositel řady ocenění (Koperníkova medaile, cena Julese Janssena a mnohých dalších) svým vědeckým dílem zasáhl do řady oborů, především stelární statistiky a dynamiky Galaxie, výzkumu planetárních mlhovin, kosmického práva a problematiky kosmického smetí.IMG_5711

Jméno Luboše Perka je spjato i se vznikem dvou velkých dalekohledů v ČR. Zasloužil se o vybudování 0,6m reflektoru univerzitní observatoře Masarykovy univerzity v Brně a 2m Zeissova reflektoru v  Ondřejově, dodnes největšího dalekohledu v ČR. Od roku 2012 nese tento dvoumetrový dalekohled oficiální pojmenování „Perkův dalekohled“, o němž se také více astronom rozhovořil:

IMG_5736„Byl to takový malý zázrak, že malé Československo se mohlo pochlubit na svou dobu tak profesionálním přístrojem.“IMG_5771

Perek sehrál klíčovou úlohu při založení Stelárního oddělení Astronomického ústavu ČSAV, jehož ředitelem byl v letech 1968—75. Od roku 1976 do 1981 působil v New Yorku jako vedoucí oddělení pro záležitosti kosmického prostoru sekretariátu OSN a ředitel Úřadu OSN pro záležitosti kosmického prostoru.

Během setkání povídal o svém životě, Galaxii i příkoří, které zažil během komunismu, s elánem a zanícením. Prozradil též svůj lék na dlouhověkost: „Svůj mozek musíte namáhat. Třeba když já vstanu, hraju počítačovou hru Solitaire. Logická karetní hra mě nastartuje, abych mohl fungovat po celý den.“

Pan docent Perek zemřel ve 101 letech 17. 9. 2020.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

knížek podpis zmenšeno

Aleš Knížek

31. 10. 2019
hoznauer na web1

Miloš Hoznauer

05. 11. 2019
Kopecký II čtverec

František Kopecký

01. 10. 2020
Login