Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Josef Janíček

hudebník

Undergroundová legenda The Plastic People Of The Universe oslavila 21. srpna v žižkovském Atriu půl století své existence. Při té příležitosti byl do Knihy cti zapsán kapelník Josef Janíček.

Shodou okolností slavili Plastici 50 let své existence na den, kdy si zároveň celá republika připomínala invazi sovětských vojsk do ČSSR. Narozenin se zúčastnila řada známých osobností jako zpěvák skupiny Garage Tony Ducháček, Petruška Šustrová, režisér Břetislav Rychlík, Petr Placák, Tomáš Schilla, kteří byli i svědky zápisu Josefa Janíčka do Knihy cti za jeho „morální pevnost, charakter a činy v rámci protitotalitního odboje“, jak připomněl starosta městské části Praha 3 Alexander Bellu.

Skupinu také pozdravili po telefonu Marta Kubišová, která měla s Plastiky na Hrádečku natáčet album Půlnoční myš, ale na nátlak Státní bezpečnosti nakonec její účast nevyšla, nebo spisovatel Jan Pelcl.

Poté se rozjel undergroundový večírek, který záhy zahájili Plastici ve složení Josef Janíček (klávesy, zpěv), Vratislav Brabenec (saxofon, zpěv), Jaroslav Kvasnička (bicí, zpěv), Johnny Judl jr. (baskytara, zpěv) a David Babka (kytara, zpěv).

PPU spustili na úvod Půlnoční myš, posléze přehráli zásadní skladby své kariéry včetně Kanárka nebo písně z poslední studiové desky Maska za maskou (2009). Éterem se mísila Bondyho poezie se surovou rytmikou v diatonickém provedení. Rockové módy se střídaly s kazatelským vokálem, paralelní postupy altsaxofonu společně s Janíčkovými klávesami vytvořily onu magickou atmosféru, kterou se kapela odlišuje od klasického rockového mainstreamu. Když na pódium zavítali hosté Petr Placák a Tomáš Schilla, uvrhli PPU Atrium do transu improvizačního jamování a apokalyptických halucinací, za což si vysloužili bouřlivý aplaus. Přestože dnes PPU působí v již okleštěném personálním provedení (z původního složení zbyli Josef Janíček a Vratislav Brabenec), stále umí vyvolat atmosféru neklidu, skepse a grotesky, která se tolik nelíbila komunistickému establishmentu. Koncert v Atriu se povedl na výbornou.

Sdílet:

Martin Hošna

21. 08. 2018

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

image (2)

Miroslav Čvančara

17. 01. 2019
vavřík2

Ivan Vavřík

18. 06. 2019
IMG_5711

Luboš Perek

27. 08. 2019
Login