Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jiří Linha

vedoucí souboru Linha Singers

* 15. listopadu 1930, Praha

Jiří Linha je známý dirigent, sbormistr, vokalista, skladatel a aranžér, umělecký vedoucí a ředitel neziskové společnosti LINHA SINGERS o.p.s.

Svou kariéru nastartoval už v šesti letech hrou na housle. Protože pocházel z chudých poměrů, přání rodičů bylo, aby si našel seriózní povolání. V roce 1938 ho přijali jako sopranistu do Kühnova dětského souboru a poté do Českého pěveckého sboru (dnes Pražský filharmonický sbor).

Po vystudování střední školy studoval na Amerlingově učitelském ústavu, který ukončil v roce 1948. Poté odešel studovat Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor hudební výchova. Odsud odešel v roce 1953 s diplomem středoškolského profesora hudby.  V tomto roce se také oženil, odešel z domova a nastoupil do Československého státního souboru písní a tanců, kde byl zprvu řadovým členem ve skupině barytonů, později se stal korepetitorem a od roku 1954 sbormistrem.

V letech 1961–63 byl sbormistrem Uměleckého souboru ministerstva vnitra. V roce 1964 založil profesionální vokální skupinu, jejíž složení, repertoár i zvukový charakter ovlivnily nejprve podobné americké ansámbly, ale později zejména francouzská skupina Les Swingle Singers.

V roce 1967 vznikla skupina Linha Singers, pro kterou upravoval instrumentální skladby českých autorů 17., 18. a 19. století. Souběžně měla skupina v repertoáru také původní skladby českých autorů – Jiřího Suchého, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy či Petra Ebena.

Skupina hostovala velmi často nejen doma, kde byla známá díky mnohým televizním vystoupením, ale také v zahraničí. V červenci 1993 byly z rozhodnutí Magistrátu hl. m. Prahy ukončeny pracovní poměry členů většiny komorních souborů Symfonického orchestru FOK a tak i členové Linha Singers přišli o svá zaměstnání ve státní instituci. Pro další existenci souboru, a k tomu nutné právní subjektivity, se Jiří Linha rozhodl založit nejprve nadaci Orfeus, které se podařilo udržet zvukové a nástrojové vybavení potřebné pro vystupování a také zajistit pronájem dosavadní zkušebny.

V roce 1998 bylo třeba ze zákona transformovat nadaci v neziskovou obecně prospěšnou společnost, která pod názvem Linha Singers, o.p.s. převzala veškerou starost o soubor.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jan Saudek

09. 05. 2006
Bez obrázku

Pavel Hurda

09. 05. 2006
Bez obrázku

Oldřich František Korte

07. 08. 2006
Login