Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Jiří Linha

vedoucí souboru Linha Singers

* 15. listopadu 1930, Praha

Jiří Linha je známý dirigent, sbormistr, vokalista, skladatel a aranžér, umělecký vedoucí a ředitel neziskové společnosti LINHA SINGERS o.p.s.

Svou kariéru nastartoval už v šesti letech hrou na housle. Protože pocházel z chudých poměrů, přání rodičů bylo, aby si našel seriózní povolání. V roce 1938 ho přijali jako sopranistu do Kühnova dětského souboru a poté do Českého pěveckého sboru (dnes Pražský filharmonický sbor).

Po vystudování střední školy studoval na Amerlingově učitelském ústavu, který ukončil v roce 1948. Poté odešel studovat Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor hudební výchova. Odsud odešel v roce 1953 s diplomem středoškolského profesora hudby.  V tomto roce se také oženil, odešel z domova a nastoupil do Československého státního souboru písní a tanců, kde byl zprvu řadovým členem ve skupině barytonů, později se stal korepetitorem a od roku 1954 sbormistrem.

V letech 1961–63 byl sbormistrem Uměleckého souboru ministerstva vnitra. V roce 1964 založil profesionální vokální skupinu, jejíž složení, repertoár i zvukový charakter ovlivnily nejprve podobné americké ansámbly, ale později zejména francouzská skupina Les Swingle Singers.

V roce 1967 vznikla skupina Linha Singers, pro kterou upravoval instrumentální skladby českých autorů 17., 18. a 19. století. Souběžně měla skupina v repertoáru také původní skladby českých autorů – Jiřího Suchého, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy či Petra Ebena.

Skupina hostovala velmi často nejen doma, kde byla známá díky mnohým televizním vystoupením, ale také v zahraničí. V červenci 1993 byly z rozhodnutí Magistrátu hl. m. Prahy ukončeny pracovní poměry členů většiny komorních souborů Symfonického orchestru FOK a tak i členové Linha Singers přišli o svá zaměstnání ve státní instituci. Pro další existenci souboru, a k tomu nutné právní subjektivity, se Jiří Linha rozhodl založit nejprve nadaci Orfeus, které se podařilo udržet zvukové a nástrojové vybavení potřebné pro vystupování a také zajistit pronájem dosavadní zkušebny.

V roce 1998 bylo třeba ze zákona transformovat nadaci v neziskovou obecně prospěšnou společnost, která pod názvem Linha Singers, o.p.s. převzala veškerou starost o soubor.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jan Saudek

09. 05. 2006
Bez obrázku

Pavel Hurda

09. 05. 2006
Bez obrázku

Oldřich František Korte

07. 08. 2006
Login