Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Oldřich František Korte

hudební skladatel a publicista

* 26. dubna 1926, Šala, Slovensko

Jméno Oldřicha F. Korteho je vedle mnoha jiných aktivit spjato především s Laternou Magikou, kde působil v roli pianisty, herce, později také scénáristy a autora po celých 28 let. Známý je jako hudební skladatel (složil celkem 30 opusů), klavírista, kritik, publicista a fotograf. Muž mnoha uměleckých profesí a různorodých zájmů psal také eseje, rozhlasové pořady a scénáře.

Dobrodružný život, při kterém vystřídal mnohá povolání, započal už v dětství. Tatínek byl soudce na Slovensku, část rodiny pocházela ze Šumavy. Hudební nadání zřejmě podědil právě po otci, který ač byl soudcem, studoval také skladbu u V. Nováka.

Studium na nitranském gymnáziu přerušil odchod rodiny ze Slovenska do Prahy. Poslední půlrok války strávil Oldřich Korte v koncentráku v polské Vratislavi, odkud utekl do Prahy. Zatčení po udání však neušel a dostal se zpět do rukou Němců. Díky souhře nečekaných zvratů a štěstí se mu podařilo opět uprchnout. Po válce se mu podařilo odmaturovat a pokračovat v přerušeném studiu skladby na pražské konzervatoři.

V roce 1945 pokračoval ve studiu na gymnáziu a v započatých studiích na Státní konzervatoři v Praze, absolvoval je v roce 1949 v kompoziční třídě F. Píchy. Ve studiu chtěl pokračovat i na AMU, ale protože byl veden jako protistátní živel, nevzali ho. Dalších deset let se proto živil manuálně a vyzkoušel si mnohá povolání. Byl zemědělským, stavebním i lesním dělníkem, topičem na lokomotivě i závozníkem. Pěstoval dokonce úspěšně na Šumavě heřmánek.

Vzdělával se ale dál i jako samouk a nepřestával komponovat. Své klavírní skladby nahrával později na gramofonové desky a CD disky v různých místech Evropy s mnoha předními orchestry a světově významnými dirigenty. Se svou první ženou se neustále připravoval na emigraci, což se mu ale nakonec nepodařilo. Dokonce se kvůli tomu rozvedl i se svou milovanou manželkou. Jeho pokusy byly ale vždy neúspěšné. Za pokus o neoprávněné opuštění republiky byl dokonce odsouzen.

V Laterně Magice působil od jejího založení v roce 1958, nejprve jako sólista, kdy v šedesátých letech absolvoval přes 3000 vystoupení na čtyřech světových kontinentech, v sedmdesátých a osmdesátých letech byl dramaturgem. V letech 1972 až 1974 byl uměleckým vedoucím souboru Chorea Bohemica. K jeho hudebně dramatickým dílům patří i muzikál pro mládež Piráti z Fortunin, který vznikl v roce 1973. V něm autor do své hudební řeči začlenil i prvky beatu a popu. Světová premiéra se uskutečnila v roce 1975 v Theater an der Wien, československá v pražském divadle ABC v roce 1989.

V umělecké oblasti se mu dařila spolupráce s režisérem Alfrédem Radokem, věnoval se vedle práce pro Laternu Magiku (mimochodem komponoval např. pro Kouzelný cirkus), také práci pro Nadaci Bohuslava Martinů, kde byl také ve správní radě. Je velkým znalcem a propagátorem díla skladatele Bohuslava Martinů. Kromě hudby a publicistiky se také zabýval studiem parapsychologie a doprovodných parapsychologických jevů.

Moderoval svůj vlastní televizní pořad Pouť za vnitřním poselstvím. Vydal knihu Chodící legendy, o velkých postavách 20. století, která se dočkala 1. vydání v roce 1970, 2. upraveného pak v roce 1991.

Oldřich F. Korte je ženatý, jeho manželkou je výtvarnice Eva Jandejsková.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Karel Cudlín

30. 01. 2007
Bez obrázku

Věra Nováková-Brázdová

06. 02. 2007
Bez obrázku

Pavel Brázda

06. 02. 2007
Login