Jan Saudek
fotograf
* 13. května 1935, Praha
Narodil se v rodině bankovního úředníka. Jeho dvojče, bratr Karel, dnes známý kreslíř, byl o pár minut starší, což Jana podle něj předurčuje být po celý život jen dvojka. Během války zažil v Praze hrůzy válečného běsnění a vraždění zcela zblízka. Kvůli svému polovičnímu židovskému původu se spolu s bratrem dostal už jako malý chlapec do koncentračního tábora pro míšence v Osvětimi. Jeho otce Němci odvedli na tři měsíce do koncentračního tábora v Terezíně, kde zemřelo jeho dalších šest bratrů. Děsivé období války nedokázal vymazat z hlavy nikdy. Otec pak zemřel až v roce 1986.
Jan Saudek je znám jako velký milovník žen a života vůbec. Má dvanáct dětí. Posledních osm let žije s redaktorkou Pavlínou Hodkovou, se kterou má dceru a syna. Je třikrát ženatý, jednou rozvedený a dvakrát ovdovělý.
Studoval grafickou školu v Praze a od roku 1950 pracoval jako produkční fotograf v tiskárnách. Poté začal kreslit, a když v tomtéž roce dostal svůj první fotoaparát Kodak Beau Brownie, začal fotografovat. Manželka Marie mu v roce 1958 koupila fotoaparát Flexaret 6x6, se kterým fotí dodnes.
V letech 1954 až 1956 absolvoval povinnou vojenskou službu. Roku 1958 se oženil s Marií a měl s ní dvě děti, Samuela a Daniela. Samuela si vzala jeho bývalá partnerka, fotografka Sára Saudková.
V 60. letech se začíná rýsovat budoucnost úspěšného fotografa. V tu dobu odletěl do Ameriky a tam se seznámil s Hughem Edwardem, vedoucím oddělení fotografie v Art Institutu v Chicagu. Toto setkání bylo pro něj osudové a pomohlo mu v další kariéře.
V tuto dobu se rozešel se svou první ženou. Druhá životní partnerka Veronika, s níž měl dvě další děti, zemřela v roce 1976. Přesto, že ji opustil ještě předtím, vždycky mu chyběla. I proto sedmdesátá léta patří v jeho životě k těm nejhorším. Pokusil se o sebevraždu, která se nepovedla. Nicméně i z tohoto špatného období se postupně dostal. Na začátku osmdesátých let dostal svůj první velký honorář, tisíc dolarů, což mu umožnilo postavit se na nohy a osvobodit se o povinnosti vydělávat peníze v továrně. Získal legitimaci Fondu československých výtvarných umělců a začal se věnovat pouze fotografování. V roce 1972 našel svou Zeď, u které vzniká drtivá většina jeho fotografií. Přesto, že v zahraničí už byl uznávaným umělcem, doma uspořádal první výstavu teprve v roce 1998. Výtěžek z této výstavy – 7 200 000 korun, pak věnoval na dobročinné účely.
V nakladatelství Slovart vyšla v roce 2005 výpravná kniha plná fotek Jana Saudka. Jeho manažerka a tehdejší partnerka Sára Saudková při příležitosti jeho 70. narozenin uspořádala velkou výstavu. Za život měl ale více než 500 výstav. Je Rytíř Řádu čestné legie.
O životě Jana Saudka natočil v roce 2007 Adolf Zika dokumentární film V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu. Jan Saudek byl vybrán filmovou společností Febio pro projekt GEN – 100 Čechů dneška.
Má za sebou desítky prestižních výstav po celém světě. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách mnoha světových muzeí.