Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Jan Schütz

za osvětu a propagaci historie Prahy 3

Slavnostního aktu, který proběhl v úterý 24. srpna, se kormě starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka účastnil i zastupitel Michal Vronský.

Jan Schütz žije v Sudoměřské ulici od svého dětství až do dnešních dnů. Dětství prožil v klasickém žižkovském malometrážním domě, kde obvykle jedna rodina obývala jeden pokoj, často bez koupelny. Jen dětí bydlelo v jejich domě patnáct. Sousedé si vzájemně pomáhali a děti je běžně oslovovali teto nebo strejdo. V roce 1942 začal chodit do školy v Lupáčově ulici a s bývalými spolužáky se pravidelně scházejí dodnes. Pracovní život strávil v podniku Inženýrské a průmyslové stavby, kde zastával různé pozice od dělníka, přes zásobovače nebo vedoucího dílen.Pamětní list

V roce 1980 procházel na Černínově kolem vývěsky Klubu přátel Žižkova, v níž se nacházely staré fotografie. Tehdy si slíbil, že až půjde do důchodu, stane se členem klubu. V průběhu 80. let se stal členem a později se začal aktivně zapojovat do života klubu, začal přednášet a psát články pro Žižkovské listy. Přibližné posledních pět let můžeme číst jeho texty také v Radničních novinách. Klub přátel Žižkova si dnes nejde představit bez obětavosti a zápalu Jana Schütze.

Klub přátel Žižkova je vlastivědným spolkem zabývajícím se historií Prahy 3. Klubové počátky spadají do roku 1969 a od té doby klub funguje dodnes. Činnost klubu se soustřeďuje kolem pravidelné a veřejné přednáškové činnosti, vydávání časopisu Žižkovské listy - https://zizkov-kpz.webnode.cz/casopis-kpz/, který je online k dispozici na internetu a k němuž je zpracován i tematický a jmenný rejstřík. Členové klubu také přispívají do Radničních novin, poskytují individuální konzultace k historii Prahy 3 a spravují jedinečný archiv fotografií a dobových materiálů. Klub přátel Žižkova je důležitou paměťovou institucí celé Prahy 3, díky které je povědomí o historii doplněno o mnoho témat i detailů, které by jinak zůstaly zapomenuty. 

Sdílet:

Eliška Stodolová

26. 08. 2021

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

hoznauer na web1

Miloš Hoznauer

05. 11. 2019
Kopecký II čtverec

František Kopecký

01. 10. 2020
G. Sedláčková

Dobrovolníci během pandemie Covid-19

06. 10. 2020
Login