Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jan Schütz

za osvětu a propagaci historie Prahy 3

Slavnostního aktu, který proběhl v úterý 24. srpna, se kormě starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka účastnil i zastupitel Michal Vronský.

Jan Schütz žije v Sudoměřské ulici od svého dětství až do dnešních dnů. Dětství prožil v klasickém žižkovském malometrážním domě, kde obvykle jedna rodina obývala jeden pokoj, často bez koupelny. Jen dětí bydlelo v jejich domě patnáct. Sousedé si vzájemně pomáhali a děti je běžně oslovovali teto nebo strejdo. V roce 1942 začal chodit do školy v Lupáčově ulici a s bývalými spolužáky se pravidelně scházejí dodnes. Pracovní život strávil v podniku Inženýrské a průmyslové stavby, kde zastával různé pozice od dělníka, přes zásobovače nebo vedoucího dílen.Pamětní list

V roce 1980 procházel na Černínově kolem vývěsky Klubu přátel Žižkova, v níž se nacházely staré fotografie. Tehdy si slíbil, že až půjde do důchodu, stane se členem klubu. V průběhu 80. let se stal členem a později se začal aktivně zapojovat do života klubu, začal přednášet a psát články pro Žižkovské listy. Přibližné posledních pět let můžeme číst jeho texty také v Radničních novinách. Klub přátel Žižkova si dnes nejde představit bez obětavosti a zápalu Jana Schütze.

Klub přátel Žižkova je vlastivědným spolkem zabývajícím se historií Prahy 3. Klubové počátky spadají do roku 1969 a od té doby klub funguje dodnes. Činnost klubu se soustřeďuje kolem pravidelné a veřejné přednáškové činnosti, vydávání časopisu Žižkovské listy - https://zizkov-kpz.webnode.cz/casopis-kpz/, který je online k dispozici na internetu a k němuž je zpracován i tematický a jmenný rejstřík. Členové klubu také přispívají do Radničních novin, poskytují individuální konzultace k historii Prahy 3 a spravují jedinečný archiv fotografií a dobových materiálů. Klub přátel Žižkova je důležitou paměťovou institucí celé Prahy 3, díky které je povědomí o historii doplněno o mnoho témat i detailů, které by jinak zůstaly zapomenuty. 

Sdílet:

Eliška Stodolová

26. 08. 2021

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Petr Kallista

Petr Kallista

24. 11. 2021
Zelenka-Hajský 02 foto Radka Sálusová

Jan Zelenka-Hajský in memoriam

17. 06. 2022
2

Milan Gála starší in memoriam

06. 04. 2023
Login