Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jan Zelenka-Hajský in memoriam

Za hrdinný boj proti nacismu, odbojovou činnost a zásadní roli v přípravách operace Anthropoid

Jan Zelenka-Hajský byl ústřední postavou podpory, organizace a řízení atentátu na Reinharda Heydricha, bez jehož podílu by se akce nedala provést. Je jednou z nejzasloužilejších postav českého domácího odboje proti nacistické okupaci. V roce 1941 se v rámci odboje podílel na vzniku organizace Jindra. Po rozpuštění Sokola pomáhal budovat údernou skupinu Říjen. Zelenka začal používat různá krycí jména, přičemž pro komunikaci s lidmi, které neznal ze Sokola, užíval podle místa svého dřívějšího pobytu krycí jméno Hajský. Od jara 1942 jako velitel skupiny Říjen úzce spolupracoval s parašutisty Gabčíkem a Kubišem z operace Anthropoid. Zajistil pro ně úkryt a předal jim kontakt na svého bývalého žáka Františka Šafaříka, který pracoval jako truhlář na Pražském hradě a parašutistům poskytl detailní záznamy denního programu Reinharda Heydricha pro potřeby plánování atentátu. Po atentátu vyhlédl pro úkryt parašutistů kostel Cyrila a Metoděje. Po zradě Karla Čurdy byl prozrazen a při pokusu gestapa jej zatknout 17. června 1942 ve svém pražském bytě v Biskupcově ulici 4 spáchal sebevraždu spolknutím kapsle kyanidu draselného. Atentát na R. Heydricha měl pro Československou republiku zásadní dějinný význam. Zápis do Knihy cti Jana Zelenky-Hajského je zároveň oceněním mnoha dalších českých Sokolů, členů odboje, kteří položili své životy za osvobození naší vlasti.

Zápis Jana Zelenky-Hajského in memoriam do Knihy cti za hrdinný boj proti nacismu, odbojovou činnost a zásadní roli v přípravách operace Anthropoid.

 

Sdílet:

Radka Sálusová

17. 06. 2022

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

2

Milan Gála starší in memoriam

06. 04. 2023
IMG 0211

Bena Havlů

23. 06. 2023
 CDS0027

Pavel Augusta 

30. 08. 2023
Login