Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Milan Gála starší in memoriam

Za přínos v oblasti sportu a spolkového života Prahy 3

Milan Gála starší se narodil 31. ledna 1932 v Předmostí u Přerova. S atletikou začínal v TJ Přerovské strojírny, později po přestěhování do Prahy závodil za VŠ Praha pod vedením trenéra Emila Dostála. V roce 1960 přichází na Žižkov a zakládá v TJ Stadion Žižkov atletický oddíl. O dva roky později se oddíl stěhuje na nově vznikající hřiště ZDŠ Jeseniova, které pomáhal sám stavět. Založil zde také tradici „zelené hradby“ stromů, která hřiště lemuje dodnes. Zároveň se začalo časem budovat i další sportovní zázemí, běžecké dráhy, sauna a další. V roce 1972 díky panu Gálovi vznikají na ZDŠ Jeseniova sportovní třídy, které od jejich vzniku vedl. Proto také dnes jen velmi těžko můžeme oddělit fungování ZŠ Jeseniova od činnosti sportovního klubu a naopak. K atletice přivedl Milan Gála starší stovky dětí, které trénoval a stál za jejich úspěchy. Sportovní klub Jeseniova je dnes díky němu jedním z největších a nejdůležitějších sportovních oddílů v Praze 3, jeho členové dosahují výborných výsledků na celopražské, státní, ale i evropské úrovni. V roce 2011 Milan Gála starší obdržel cenu Fair Play Českého olympijského výboru za celoživotní práci ve sportu. Zemřel letos 25. ledna ve věku 90 let.

Sdílet:

Vavřinec Novotný

06. 04. 2023

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

IMG 0211

Bena Havlů

23. 06. 2023
 CDS0027

Pavel Augusta 

30. 08. 2023
IMG 0042

Petruška Šustrová in memoriam

09. 11. 2023
Login