Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Ján Nemec

ředitel baletní školy

* 22. srpna 1960, Košice

K tanci ho přivedla sestra, která navštěvovala  taneční kroužek na ZUŠ. Od sedmi let s ní pak navštěvoval společně  ZUŠ v Košicích. Ve čtrnácti letech, mezi roky 1974 až 1979, nastoupil na nově otevřené taneční oddělení Konservatoře v Košicích k manželům Haláskovým. Potom následovala již profesionální taneční kariéra.

V roce 2002 ukončil bakalářské studium oboru pedagogika tance na Hudební akademii múzických umění v Praze. Poté dostal angažmá v Košicích ve Štátnom divadle, kde tančil jako sólista v letech 1979 až 1980. Poté se přesunul do Národního divadla v Praze. Na zdejší scéně působil jako sólista v letech 1982 až 1997. Vystupoval na mnoha zahraničních scénách – např. ve Francii, Itálii, Německu, Švýcarsku, Kubě, Jugoslávii. Hostoval také v Drážďanech.  

Mezi jeho stěžejní role patří role prince v Labutím jezeře, prince Desiré ve Spící krasavici,  Vévoda Albert v Giselle, James v La Sylphide, princ v Popelce, princ ve Špalíčkovi, Orion, Aminta (Sylvie), Colin (Marná opatrnost), Carevič Ivan (Pták Ohnivák), Armand (Dáma s kaméliemi), Poét (ChopiniadaLes Sylphides), Princ ve Zlatovlásce (Z pohádky do pohádky), Sergej (Angara), Lucien (Paquita), Solor (Bayadére), Princ (LilieKytice), Král Dancen (Macbeth), Colombo Psí dečka (Někdo to rád...), sólo (Dialog tvarů), Bakchos (Faust a Markétka), Basil (Don Quijote), Francisco lékař (Labyrint), Thanatos (Catulli carmina), Starý vlk Akéla (Mauglí) a další.

Soutěže: 

  • 1979 Celostátní baletní soutěž
  • 1981 – Celostátní baletní soutěž
  • 1984 – Celostátní baletní soutěž – 2. místo (1. místo neuděleno)
  • 1985 – Mezinárodní baletní soutěž v Moskvě – 2. kolo
  • 1985 – Národní soutěž Brno
  • 1986 – Mezinárodní baletní soutěž ve Varně – Cena za umělecký výkon
  • 1986 – Havana

Ocenění: 

  • 1986 Cena Českého literárního fondu za roli Sergeje v baletu Angara.

Ján Nemec založil po roce 1989 první baletní školu v Čechách.  Při výuce se snaží k žákům přistupovat individuálně a přátelsky, na hodinách, které vede osobně, preferuje rodinnou atmosféru. Přednost dostává přirozený dětský projev v pohybu i tanci, který vychází ze základů klasické baletní techniky a klasického baletu. Pravidelně uvádí dětská baletní představení na scéně Divadla Komedie, KC hotelu Olšanka, KC Domeček a to již od roku 1995, kdy tato škola jako první uvedla dětské baletní představení.

Žáci se umísťují na předních místech i při mezinárodních soutěžích. Škola připravuje zájemce o studium na tanečních konzervatořích. První absolventi Baletní školy jsou už i absolventy tanečních konzervatoří a členové profesionálních baletních souborů u nás i v zahraničí.

Ján Nemec je ženatý, jeho manželkou je tanečnice a pedagožka Pražské konzervatoře.

Mezi jeho zájmy patří především práce s dětmi, zahrádkářství, příroda, rodina, pes a historie.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jaroslav Čvančara

18. 11. 2008
Bez obrázku

Josef Michl

30. 06. 2009
Bez obrázku

Jarmila Novenková

20. 10. 2009
Login