Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Josef Michl

chemik

* 12. března 1939, Praha

207961_102699_x86_michl.jpg

Josef Michl je světově uznávaný chemik českého původu, odborník v teoretické chemii a fotochemii, profesor coloradské univerzity, čestný doktor Masarykovy univerzity. Od roku 1976 je americkým občanem. Učí na Chemické fakultě Coloradské univerzity v Boulderu. Zabývá se fyzikální organickou chemií. Mezi jeho výzkumné zájmy patří molekulární stavebnice, fotochemie, chemie boru, fluoru a křemíku a v neposlední řadě též teoretická chemie.

Lásku k chemii v něm na gymnáziu vzbudila paní učitelka Matoušová. Jako student doma neustále dělal nějaké chemické pokusy. Jeho rodiče však byli nejen shovívaví, ale také prozíraví, neboť ho v roce 1945 zapsali do speciální školy na angličtinu. Poté, co angličtina začala být nežádoucím buržoazním jazykem a škola byla zrušena, snažili se o to, aby si cizí jazyk zdokonaloval v různých večerních školách. Státnici složil v patnácti. Jazyky ho bavily, později se rozhodoval mezi tím, zda studovat jazyky nebo chemii.

Josef Michl vystudoval chemii na Karlově univerzitě a také na Akademii věd u Rudolfa Zahradníka, jehož se stal v roce 1961 prvním doktorandem. V době politického uvolňování odjel na stipendium do Norska studovat kvantovou chemii. Tehdy, po obsazení Československa sovětskými vojsky, se rozhodl, že zůstane v emigraci a domů se nevrátí. První rok zůstal v Dánsku, poté odešel na pozvání jednoho z profesorů do Salt Lake City ve státě Utah.

Se svojí americkou manželkou Sárou, vystudovanou politoložkou, se seznámil na jejím studijním pobytu v Praze, kdy si vydělával jako průvodce a překladatel a ona přijela tehdy ještě jako studentka Cornellovy univerzity. Se Sárou měl tři děti, dvě z nich však zemřely na rakovinu. Syn vystudoval v Texasu architekturu.

Josef Michl přednáší v šesti jazycích a jeho objevy s molekulovými sloučeninami mohou změnit svět elektroniky. Je autorem 550 vědeckých publikací a pěti monografií a podle časopisu Vesmír je nejcitovanějším vědcem českého původu. Na svém kontě má přes 15 tisíc citací. V současné době buduje v České republice také obor molekulární elektronika. Od roku 1986 je členem americké Národní akademie věd, jejíž chemická sekce obnáší zhruba 160 nejvýznamnějších amerických badatelů v oboru. Dva roky poté se stal členem Mezinárodní akademie kvantově molekulárních věd. Od roku 1995 je čestným členem Učené společnosti České republiky. Čtyři roky poté byl zvolen členem Americké akademie umění a věd. Spolupracuje mj. s Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR.

Ocenění:

 

  • čestný doktorát Masarykovy univerzity (2004)
  • čestný doktorát Univerzity v Pardubicích (1996)
  • medaile Jaroslava Heyrovského (1994)
  • Zlatá medaile Univerzity Karlovy (1995)
  • Cena Otto Wichterle (2001)
  • Cena Patria, Česká hlava v zahraničí (2005)
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jarmila Novenková

20. 10. 2009
Bez obrázku

Jiřina Polanecká

24. 11. 2009
Bez obrázku

Gustav Francl

09. 02. 2010
Login