Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Jarmila Novenková

sbormistryně

* 5. prosince 1953, Vedryně

207971_102630_x87_novenkova.jpg

Jarmila Novenková pochází z moravskoslezských Beskyd. Jako sboristka a sólistka zpívala už ve Vývarově dětském sboru v Třinci. Ačkoliv po gymnáziu studovala klavír na ostravské konzervatoři, láska ke sborovému zpěvu, k němuž měla vztah už od dětství, ji přivedla do karvinského sboru Permoník. Tady pracovala v letech 1981 až 1986 jako sbormistryně a korepetitorka. Absolvovala sbormistrovské kurzy vedené Č. Staškem.

V roce 1996 přišla do Prahy a na přání tehdejšího ředitele Hudební školy hlavního města Prahy založila dětský sbor.  Dnešní sborové studio Zvoneček – Praha svým rozsahem původní myšlenku školního sboru zdaleka přesáhlo a pod vedením Jarmily Novenkové svoji činnost v průběhu let rozšířilo do dnešní podoby dvou hlavních sborů – koncertního sboru Zvonky a komorního sboru Abbellimento – se zázemím dvou přípravných dětských sborů (Zvonečky, Zvonítka). Sbory se úspěšně účastní národních i mezinárodních soutěží a festivalů, kde získaly řadu ocenění. Osobním ohodnocením práce Jarmily Novenkové se stala např. mezinárodní soutěž v Riva del Garda, kdy jí porota udělila zvláštní cenu za vynikající pedagogické výsledky. Se sborovým studiem Zvoneček – Praha natočila osm CD.

Ocenění:

  • MSS Riva del Garda 2001 – zlaté pásmo v kategorii tradičního zpěvu, stříbrné pásmo v kategorii duchovní hudby, zvláštní cena poroty za sbormistrovskou práci

  • MSF Neerpelt 2002 – 1. cena v kategorii výběrových DPS

  • 2011 – Dvě ceny Grand Prix, tři zlaté medaile a vítězství v kategorii mladých ženských sborů na mezinárodní soutěži ve Štýrském Hradci

  • 2012 – Dvě zlaté a jedna stříbrná medaile – Cincinnati, Ohio

Je členka SSD AHUV (Sdružení sborových dirigentů Asociace hudebních umělců a vědců).

V květnu 2013 obdržela Cenu Františka Lýska, což je ocenění, které od roku 1988 sbormistrům dětských sborů a sborů mládeže udělují Unie českých pěveckých sborů, Sdružení sborových dirigentů AHUV, Nadace Český hudební fond a Lýskův nadační fond.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jiřina Polanecká

24. 11. 2009
Bez obrázku

Gustav Francl

09. 02. 2010
Bez obrázku

Martina Pojarová

22. 06. 2010
Login