Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jarmila Novenková

sbormistryně

* 5. prosince 1953, Vedryně

207971_102630_x87_novenkova.jpg

Jarmila Novenková pochází z moravskoslezských Beskyd. Jako sboristka a sólistka zpívala už ve Vývarově dětském sboru v Třinci. Ačkoliv po gymnáziu studovala klavír na ostravské konzervatoři, láska ke sborovému zpěvu, k němuž měla vztah už od dětství, ji přivedla do karvinského sboru Permoník. Tady pracovala v letech 1981 až 1986 jako sbormistryně a korepetitorka. Absolvovala sbormistrovské kurzy vedené Č. Staškem.

V roce 1996 přišla do Prahy a na přání tehdejšího ředitele Hudební školy hlavního města Prahy založila dětský sbor.  Dnešní sborové studio Zvoneček – Praha svým rozsahem původní myšlenku školního sboru zdaleka přesáhlo a pod vedením Jarmily Novenkové svoji činnost v průběhu let rozšířilo do dnešní podoby dvou hlavních sborů – koncertního sboru Zvonky a komorního sboru Abbellimento – se zázemím dvou přípravných dětských sborů (Zvonečky, Zvonítka). Sbory se úspěšně účastní národních i mezinárodních soutěží a festivalů, kde získaly řadu ocenění. Osobním ohodnocením práce Jarmily Novenkové se stala např. mezinárodní soutěž v Riva del Garda, kdy jí porota udělila zvláštní cenu za vynikající pedagogické výsledky. Se sborovým studiem Zvoneček – Praha natočila osm CD.

Ocenění:

  • MSS Riva del Garda 2001 – zlaté pásmo v kategorii tradičního zpěvu, stříbrné pásmo v kategorii duchovní hudby, zvláštní cena poroty za sbormistrovskou práci

  • MSF Neerpelt 2002 – 1. cena v kategorii výběrových DPS

  • 2011 – Dvě ceny Grand Prix, tři zlaté medaile a vítězství v kategorii mladých ženských sborů na mezinárodní soutěži ve Štýrském Hradci

  • 2012 – Dvě zlaté a jedna stříbrná medaile – Cincinnati, Ohio

Je členka SSD AHUV (Sdružení sborových dirigentů Asociace hudebních umělců a vědců).

V květnu 2013 obdržela Cenu Františka Lýska, což je ocenění, které od roku 1988 sbormistrům dětských sborů a sborů mládeže udělují Unie českých pěveckých sborů, Sdružení sborových dirigentů AHUV, Nadace Český hudební fond a Lýskův nadační fond.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jiřina Polanecká

24. 11. 2009
Bez obrázku

Gustav Francl

09. 02. 2010
Bez obrázku

Martina Pojarová

22. 06. 2010
Login