Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Antonín Špaček

legionář

* 23. května 1917, Hradčany na Hané – † 3. dubna 2007

194297_92297_spacek.jpg

Narodil se v početné rodině, kde bylo dvanáct dětí. Protože jeho otec byl voják, ruský legionář a po první světové válce sloužil jako důstojník v Československé armádě, chtěl být také Antonín vojákem z povolání. Po dokončení obchodní akademie vstoupil do Československé armády. V letech 1937 až 1938 absolvoval záložní důstojnickou školu v Olomouci. V září 1938 byl povýšen do hodnosti četaře aspiranta. Když došlo 15. března 1939 k obsazení Československa, byl koncem měsíce propuštěn do zálohy. V té době se aktivně zapojil do ilegální sítě, která pomáhala lidem utíkat z protektorátu do zahraničí. Sám pak v roce 1940 opustil republiku přes Maďarsko, Jugoslávii a Střední východ do Francie, po její okupaci se přesunul do Velké Británie. Zde absolvoval několik kurzů a v sestavě československé motorizované brigády se zúčastnil obléhání přístavu Dunkerque.

Veterán československého zahraničního odboje se oženil už během války v Anglii s Jean Thomasovou; v květnu 1944 se mu narodil syn Milan. V říjnu 1945 se dostal na Vysokou válečnou školu, avšak po únoru 1948 byl ze studia vyloučen a následně propuštěn z armády. Jeho manželka a syn museli v červnu 1948 do 24 hodin opustit území republiky. Odpovědí na jeho žádost o vystěhování za manželkou a synem bylo v únoru 1949 zatčení. Vyšší vojenský soud ho odsoudil za velezradu k deseti letům těžkého žaláře, kvůli tomu, že několik dnů před zatčením požádal o propuštění ze svazku armády a o zbavení československého občanství s úmyslem odstěhovat se za svou rodinou do Anglie.

Vězněn byl na Pankráci, Borech, v Opavě a nakonec byl poslán do jáchymovských dolů. Po odpykání poloviny trestu ho propustili z vězení. I nadále pracoval v hornictví, poté jako topič a domovník.

Protože ani jeden z pokusů dostat se navzájem k sobě nevyšel, manželé se naoko v roce 1956 rozvedli. Potkali se spolu až v synových 18 letech. Znovu se oženil s dlouholetou přítelkyní až ve svých 88 letech.

Rehabilitován byl v plném rozsahu až v roce 1969. Po roce 1989 se zapojil do práce Československé obce legionářské, jejímž předsedou se stal v roce 2001. V roce 1974 mu byla vrácena jeho vojenská hodnost. Je nositelem nejvyšších českých i zahraničních řádů. O osudech plukovníka Václava Straky, plukovníka Josefa Hercze, generálmajora Antonína Špačka a generálmajora Karla Střelky napsal v roce 2004 Zdeněk Kubín knihu Osudy čtyř veteránů.

Ocenění:

  • Československý válečný kříž
  • Francouzský válečný kříž
  • Medaile Za chrabrost před nepřítelem
  • Medaile Za zásluhy
  • Řád Důstojníka čestné legie Francouzské republiky
  • Řád Bílého lva, vojenská skupina; I. třídy
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Václav Straka

22. 05. 1997
Bez obrázku

Zdeněk Svěrák

24. 11. 1997
Bez obrázku

Jára Cimrman

25. 11. 1997
Login