Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Úklid

Zimní údržba chodníků, vozovek a cest v zeleni

Informace k zimní údržbě chodníků, vozovek a parkových cest na území Prahy 3

Za stav komunikací a chodníků dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, zodpovídá jejich majitel, resp. správce (Magistrát HMP, Městská část, soukromý majitel, apod.).

Většina vozovek a chodníků na území Prahy 3 je v majetku hlavního města Prahy a jejich správu zajišťuje Technická správa komunikací hl m. Prahy, a.s. (TSK), která spadá pod náměstka primátora hl. m. Prahy pro dopravu. Ta se řídí Plánem zimní údržby komunikací hl. m. Prahy v období 2023—2024, který byl schválen usnesením Rady hlavního města Prahy číslo 2333 ze dne 23.10.2023. Zimní údržba chodníků i vozovek probíhá v závislosti na aktuální klimatické situaci od 1. 11. 2023 do 31. 3. 2024.

mapový portál zimní údržby (tsk-praha.cz)(pro práci s mapou si pozorně přečtěte informace na pravé straně stránky).

Vysvětlivky k mapě TSK:

  • Azurová barva: úklid chodníků v I. pořadí (v případě vytrvalého sněžení probíhá zimní údržba pouze na těchto úsecích).

  • Červená barva: úklid zastávek MHD (zimní údržba probíhá přednostně spolu s chodníky v I.pořadí).

  • Světle zelená barva: úklid chodníků v II. pořadí (v případě vytrvalého sněžení probíhá zimní údržba na těchto úsecích až v případě, že je na úsecích v I. pořadí zajištěna úplná schůdnost).

  • Tmavě šedá barva, příp. nevybarvené: na takto označených úsecích zimní údržba neprobíhá.

MČ Praha 3 zajišťuje pouze úklid chodníků a ploch, které má sama v majetku nebo ve svěřené správě, přičemž plochy, na kterých zimní údržba neprobíhá, jsou v terénu označeny informačními značkami a vstup na ně je v případě sněhu nebo náledí pouze na vlastní nebezpečí

Mapa zimní údržby ploch ve veřejné zeleni na území Prahy 3(území parku Vítkov není zahrnuto, protože jeho správu zajišťuje přímo Magistrát hlavního města Prahy, odbor ochrany prostředí):

Vysvětlivky k mapě Praha 3:

  • Tmavě zelená barva: úklid cest a ploch, které jsou v majetku nebo svěřené správě MČ Praha 3 (zimní údržba probíhá se stejnými prioritami, jako u chodníků v I. pořadí).

Ačkoliv to tak často na první pohled nevypadá, všechny složky města s organizačním vztahem k zimní údržbě bývají v nepřetržité pohotovosti mnohem dříve, než nastane klimatická změna, vedoucí k omezení schůdnosti-sjízdnosti komunikací (sníh, náledí, námraza). Ale protože jde o jevy přírodní, nikdy nelze stoprocentně předvídat, jak se situace bude vyvíjet a nelze tak vyloučit situace, kdy právě Váš chodník nebude uklizen zrovna ve chvíli, kdy vyrazíte z domu (v řádu desítek minut celé území skutečně uklidit nelze a úklid začíná až ve chvíli, kdy se blíží konec sněžení, protože jinak dojde k opětovnému zapadání nejen uklizeného chodníku, ale především posypu, který je hlavní podmínkou pro zajištění schůdnosti). Prosíme tedy, buďte tolerantní a současně při pohybu maximálně opatrní.

Protože je větší sněhová nadílka v Praze poměrně vzácným jevem, nelze přes veškeré zkušenosti dopředu předvídat všechny problematické úseky nebo místa na území Trojky. Pokud na taková místa narazíte (například chronické náledí díky děravému okapu na přilehlé budově, nedostatečný posyp frekventovaného schodiště, nedostatečně udržovaná zastávka ve svahu, apod.), pošlete nám prosím fotku a popis místa a problému buď přes Čistou Trojku, nebo e-mailem na adresu uklid@praha3.cz, rádi se postaráme o nápravu.

Stáhněte si

UCHO - Mapa zimní údržby ploch ve veřejné zeleni na území Prahy 3 (2023/24)
01. 12. 2023
5 MB

Úklid ve veřejné zeleni

Úklid dětských hřišť

Login