Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Pomoc klientovi po výkonu trestu

Klient se na mě obrátil poté, co opustil výkon trestu odnětí svobody, s tím, že nemá zajištěno bydlení, zaměstnání ani sociální dávky. 

Nejprve jsme proto společně obvolali ubytovny na Praze 3 a zajistili mu volné místo. Ubytování mohl hradit vzhledem k tomu, že mu finančně pomohla sestra. Zároveň jsme vyplnili žádost o přidělení bytu městskou částí.

Situace se zaměstnáním nebyla jednoduchá. Přestože je klient vyučený a nemá zdravotní omezení, je pro některé potenciální zaměstnavatele problematický záznam v jeho rejstříku trestů. Pro začátek jsme tedy našli brigádu, na kterou dosud dochází, a současně hledáme práci na plný úvazek. S tím mu pomáhá také úřad práce (ÚP), neboť klient je v jeho evidenci. Absolvoval už několik přijímacích pohovorů a momentálně čeká na vyjádření, zda bude moci v nejbližší době někam nastoupit.

Klientovi bylo poskytnuto základní poradenství ohledně dávek státní sociální podpory a hmotné nouze, také jsme vyplnili všechny formuláře z ÚP, které s sebou přinesl. Ty jsme pak společně odnesli zpět na úřad — doprovod klientů na ÚP a do dalších institucí je důležitou součástí pracovní náplně romského poradce.

Do budoucna chce klient řešit také situaci svých dětí, které jsou svěřeny do matčiny péče. Je si vědom skutečnosti, že zatím nevytvořil podmínky pro to, aby mohl mít děti u sebe trvale, nicméně by si je chtěl brát alespoň na víkendy. Protože by byl nerad, aby ho navštěvovaly na ubytovně, a současně si již našetřil peníze, přemýšlí o přesunu do komerčního pronájmu. V této situaci působím už spíše jako podpora na telefonu ve chvílích, kdy si klient neví rady a potřebuje se ujistit ve správném postupu.

Veronika Polášková
⟶ romský poradce
⟶ T: +420 222 116 455
polaskova.veronika@praha3.cz

Projekt je financovaný z Norských fondů 2014—2021

(in: Radniční noviny Prahy 3, číslo 10/2022, s. 21)

Sdílet:

Veronika Polášková

02. 11. 2022

Výpis všech článků

Další zprávy

DSC02698 (002)

Radnice zajistila důstojnější pohřby  

02. 11. 2022
sroba

Rozhodněte o podobě parčíku u Vinohradské nemocnice

03. 11. 2022
65 Stastny CZ TT

František Šťastný — motocyklová legenda z Koněvovy ulice

09. 11. 2022
Další zprávy
Login