Podporované bydlení
Zajištění důstojného bydlení pro své občany považuje městská část Praha 3 za jednu ze základních funkcí obce. Praha 3 má aktuálně k dispozici 1867 bytů. Asi dvanáct stovek z toho jsou byty starousedlíků se smlouvami na dobu neurčitou. Zbytek tvoří nájmy v režimu podporovaného bydlení, ať už jde o sociální nebo profesní byty, a byty pronajaté komerčně. Ročně se uvolní okolo 80 obecních bytů, které ale nemůžou být ihned předány k užívání. Velkou část z nich je potřeba opravit nebo zcela rekonstruovat. Obdobný počet bytů městská část každoročně pronajme – podle koaličního dohody v poměru šest na podporované (vč. profesního) a čtyři na komerční bydlení. Právě omezené množství bytů, se kterými může městská část ročně nakládat, vedlo k vytvoření Pravidel podporovaného bydlení, založených na přidělování obecních bytů občanům v bytové nouzi.
Pravidla podporovaného bydlení v Praze 3
Praha 3 od roku 2020 změnila systém přidělování obecních bytů ohroženým skupinám svých občanů, kteří se dostanou do bytové nouze. Pravidla jsou transparentní a jsou založena na bodovém hodnocení jednotlivých žadatelů. Největší pozornost je věnována samoživitelům, rodinám s dětmi, seniorům a zdravotně znevýhodněným občanům. Součástí pravidel je i přidělování bytů zvláštního určení, podporovaným profesím a organizacím.
aktuální Pravidla podporovaného bydlení účinná od 1. 11. 2023
Každý, kdo si zažádá o tzv. sociální byt, je hodnocen podle sady bodových kritérií. Tato kritéria zohledňují míru bytové nouze, ve které se žadatel nachází. Zda žije v bytě a hrozí mu akutní vystěhování, zda žije v azylovém domě, na ubytovně nebo v hygienicky závadném bytě. Systém zohledňuje i to, zda jde o jednotlivce či rodinu s dětmi, jejich věk, zdravotní stav či případný hendikep žadatele, bere se v potaz také délka pobytu na Praze 3 a další.
Příjem žadatele
Důležitým kritériem v pravidlech podporovaného bydlení je finanční limit příjmů domácnosti žadatele. Jednou ze vstupních podmínek je čistý příjem všech členů domácnosti žadatele, který musí být menší nebo roven 0.5 násobku životního minima u jednotlivců a 1,6 násobku životního minima u ostatních skupin žadatelů, a to po odečtení normativních nákladů na bydlení (ty určuje vláda nařízením).
Výše částek normativních nákladů na bydlení činí pro období od 1. ledna do 31. prosince 2023 u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy v Praze:
Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 | Měsíční náklady na bydlení v Kč | |
---|---|---|
jedna nebo dvě | 18 129 | |
tři | 20 812 | |
čtyři a více | 24 995 |
Další informace k příspěvku na bydlení a aktuální výše částek normativních nákladů na bydlení naleznete na stránkách mpsv.cz
Hodnocení a následná podpora
U každého žadatele o nájem bytu provádí sociální odbor šetření, aby reálně vyhodnotil bytovou situaci a doporučil bodování u kritérií, která jsou založena na subjektivním hodnocení. Bodování je tedy přesnější (např. podpora matek samoživitelek by měla jít skutečně matkám, které se starají o své děti samy, nikoliv žijí ve svazku nesezdané). Sociální odbor hodnotí stav bytu, příjmovou situaci a sociální situaci tak, aby pomohl identifikovat ty nejzranitelnější skupiny žadatelů.
I poté, co žadatel dostane byt, péče o něj nekončí. Pokud to situace žadatele vyžaduje, je mu doporučena také následná podpora. Tu zajišťují pracovníci a pracovnice spolupracujících neziskových organizací, fungujících v rámci tzv. doplňkové sítě sociálních služeb. Profesionálové z těchto organizací navážou s domácností individuální spolupráci a poskytnou potřebnou podporu, která má za hlavní cíl bezproblémové zabydlení a zejména další udržení bydlení.
Přidělování bytů
Bodový systém umožňuje vytvořit pořadník — evidenci schválených žadatelů, podle níž se byty přidělují. Při přidělování bytů je vždy zohledněna velikost domácnosti. Součástí pravidel je také stanovení optimální dispozice a velikosti bytu pro žadatele. Je to proto, aby jednotlivec neobýval třípokojový byt, zatímco rodina s dětmi by se tísnila v garsonce. Každý žadatel, který je schválen usnesením RMČ k zařazení do pořadníku obdrží od oddělení bytů vyrozumění se specifickým kódem, pod kterým se v pořadníku nalezne.
Evidence schválených žadatelů
Žádosti
Formulář žádosti o byt stejně jako Pravidla podporovaného bydlení naleznete zde:
Informace a formuláře ke stažení
Vyplněný a podepsaný formulář žádosti spolu s přílohami se podává vždy prostřednictvím podatelny úřadu MČ Praha 3 a to buď osobně nebo prostřednictvím datové schránky.
Pokud potřebujete pomoc s vyplněním formuláře a další informace ke kompletaci žádosti o byt, můžete se obrátit na pracovníky Kontaktního místa pro bydlení.
Informace o vyhlášení nového termínu pro podávání těchto žádosti na rok 2024 budou po jeho stanovení uvedena zde. |
Evidence žadatelů
Evidence schválených žadatelů — pořadník
Usnesením RMČ č. 860 ze dne 18. 10. 2023 došlo ke zrušení předchozí verze Pravidel podporovaného bydlení účinné od 1. 1. 2022. S účinností od 1. 11. 2023 platí nová verze Pravidel podporovaného bydlení.
Od 1. 11. 2023 je opět otevřen příjem žádostí, který byl pozastaven v srpnu roku 2022 a to z důvodu plánované revize Pravidel PB a vysokému počtu žadatelů, čekajících v evidenci na přidělení bytu.
Ke dni 29. 2. 2024 dojde k ukončení platnosti dosavadní Evidence žadatelů o nájem bytu.
Žádosti podané dle Pravidel podporovaného bydlení účinných od 1. 11. 2023 budou průběžně vyhodnocovány. Evidence schválených žadatelů o nájem bytu dle Pravidel podporovaného bydlení účinných od 1. 11. 2023 bude zveřejněna 1. 3. 2024.
Vyřizuje
Mgr. Michaela Púčikovánavigátorka kontaktního místa
+420 778 525 508 | Magdalena Hakenováreferentka nájemních vztahů poradkyně pro nájemníky v projektu MHMP — Zabydlování a podpora v bydlení domácností a poradci pro nájemníky
Magdalena.Hakenova@praha.eu | Filip Horváthreferent nájemních vztahů poradce pro nájemníky v projektu MHMP — Zabydlování a podpora v bydlení domácností a poradci pro nájemníky
ffilip.horvath@praha.eu |
Kontaktní místo pro bydlení 
Havlíčkovo náměstí 746/11, 1. patro
Praha 3 na začátku roku 2020 podepsala Memorandum o spolupráci při řešení bytové nouze s hlavním městem, a zřídila Kontaktní místo pro bydlení. V rámci pokračující spolupráce od roku 2023 hlavní město Praha realizuje v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus projekt „MHMP — zabydlování a podpora v bydlení domácností a kontaktní místa pro bydlení„ a projekt „MHMP — zabydlování a podpora v bydlení domácností a poradci ", přičemž místem pro poskytování poradenství pro bydlení veřejnosti bude území MČ Praha 3.
Pracovníci a pracovnice KMPB poskytují širší poradenství a podporu lidem, řešícím svou bytovou situaci. Zaměstnanci a zaměstnankyně Kontaktního místa pro bydlení zhodnotí jejich bytovou situaci, poradí, co vše se zohledňuje při hodnocení, jak a kde čerpat finanční příspěvky či různé druhy poradenství.
Úřední hodiny — Kontaktní místo pro bydlení
pondělí | 9—12 h | 13—17 h (17—18 h objednaní klienti) | |
středa | 9—12 h | 13—17 h (17—18 h objednaní klienti) |