Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zemřel Zdeněk Mašín, nejstarší hráč a legenda AFK Union Žižkov

Pan Zdeněk Mašín, nejstarší hráč slavného AFK Union Žižkov a možná i pražského fotbalu, zemřel 27. 12. 2015 ve svých 93 letech.

339209_178773_AaFK_union_zizkov_puvodni.jpg

Fotbal začal  hrát v předválečných letech  v  Malostranském  SK a později za Čechii Smíchov a Start Praha. Po roce 1945 přestoupil do AFK Union Žižkov, ve kterém hrál až do roku 1955 a poté hrál ještě za Starou gardu SFK Union Žižkov, která také hrála v tehdejší době soutěž.

339228_178774_zdenek_masin_gray1.jpg

Ve všech klubech kde hrál, patřil vždy k nejlepším hráčům mužstva. Po ukončení aktivní sportovní činnosti se začal věnovat práci ve výboru fotbalového oddílu, který se v té době několikrát přejmenoval. Podle ustavující schůze (zápis je zachován-za přítomnosti 10 členů) ze dne 23. 8. 1907 byl přijat název - A.a F.K. Union Žižkov (Atletický a fotbalový klub Union Žižkov) včetně znaku a černobílé barvy dresů. Po válce se postupně oddíl přejmenovával na: AFK Union Žižkov, ASK Union Žižkov, Sokol Union Žižkov, Sokol Žižkov B, ZSJ Pošta Žižkov, TJ Dynamo Žižkov Spoje, TJ Spoje Žižkov, TJ Union Žižkov až do současného názvu AFK Union Žižkov.

Výbor Unionu Žižkov a především zásluhou Zdeňka Mašína vytvořil v klubu ročníkový mládežnický systém, na kterém Union Žižkov vystavěl své další skvělé úspěchy. Prvním úspěchem byl postup do 1. dorostenecké ligy (kterou po několika letech opustil). Mužstvo dospělých bylo stále doplňováno mladými hráči, kteří přišli ze zákl ! adní vojenské služby, a v roce 1971 následoval postup do Pražského přeboru, kde několik let usiloval o postup do divize.Jeho zásluhou bylo i to,že se klub vrátil ke svému tradičnímu názvu AFK Union Žižkov .

Zdeněk Mašín neměl jen zásluhu o rozvoj mládežnického fotbalu, ale do klubu přiváděl i výborné trenéry – pány Hájka, Čurdu, Zemana, Josefa Berana (bývalého hráče Slavie), J. Panenku a další. Zdeněk Mašín přivedl do Unionu rovněž řadu vynikajících hráčů, kteří vytvořili mužstvo výborných kvalit. Jednalo se například o Josefa Berana (hrající trenér), A. Vlčka, Z. Bohatého, Savka, V. Maška, Janouška, atd.

Velkou oporou v jeho soukromém životě  mu byla jeho manželka a rodina. Dlouhá léta pracoval jako mistr odborného výcviku v oboru malíř-natěrač v OU PSO v Praze 3.

Díky jeho nesporným fotbalovým znalostem, autoritě ve výboru a u samotných hráčů, dále jeho veselé a kamarádské povaze tmelil koletiv , lze jenom konstatovat, že odešel skvělý hráč, funkcionář  a člověk, na kterého bychom neměli zapomenout.

Čest jeho památce!

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG_1597

Česká komise pro UNESCO děkuje ZŠ Lupáčova

21. 01. 2016
IMG_3493

K zápisu do prvních tříd žádný stres nepatří

22. 01. 2016
Crazy_oh_MG_3392

Veletrh Prázdniny na Trojce

25. 01. 2016
Další zprávy
Login