Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

K zápisu do prvních tříd žádný stres nepatří

Ve dnech 20. a 21. ledna se uskutečnily zápisy do prvních tříd. Jak bylo vidět v ZŠ Chmelnice, zbytečná tréma, stres a strach k prvnímu pohovoru do školy rozhodně nepatří.

339652_179001_IMG_3475.jpgPředškoláky čekal přijímací pohovor, během něhož se zjišťovala jejich věková vyzrálost, schopnost vyjádřit se během různých aktivit, poznávání barev, čísel a základních tvarů, k čemuž jim pomáhala i oblíbená interaktivní tabule. První pohovor šestiletých dětí se nesl v příjemné atmosféře.

„K zápisu přišlo 125 dětí, zájem byl veliký. Je vidět, že se populace v naší spádové oblasti značně omladila.Vyzdobili jsme zápisové místnosti tak, aby vypadaly veseleji, zároveň děti plnily úkoly ve stylu pouťových atrakcí. Jako dárek si odnesly nafouknutý balónek s logem naší školy, pexeso nebo pastelky. Je to taková motivace pro děti, aby na ně zápis nepůsobil jako přijímací zkouška. Rodiče mohli využít provizorní kavárnu, u čaje, kávy a koláčku vyplňovali pohodlně formuláře, žádné fronty tu nebyly,“ uvedl ředitel školy ZŠ Chmelnice Václav Havelka.

Kdo ale nestihnul předem jasně stanovený zápis, nemusí se bát, že by jeho ratolest 339484_178992_IMG_3446.jpgneusedla od září do školních lavic, přestože k tomu má všechny předpoklady. Zákon umožňuje přihlašovat předškoláky až do 15. února, ať už se dotyčný nestihnul účastnit zápisu z jakéhokoli důvodu - o přijetí se lze domluvit i individuálně. Poté píše škola rozhodnutí rodičům, zda-li žáka přijme, nebo ne. Informace najdou rodiče také na webu školy, kde jso339431_178991_IMG_3433.jpgu výsledky anonymizované pod číselnými kódy. V případě, že dítě vykazuje známky nízké schopnosti soustředit se, fonografický vjem nebo vadu řeči, kterou se nepodařilo odstranit v logopedických poradnách, doporučí škola návštěvu v pedagogicko-psychologické poradně kvůli odkladu. O odkladech jsou rodiče většinou rozhodnuti již ale dopředu. Pokud stále váhají i po přijetí, mají možnost se do 30. května rozhodnout, jestli nastoupí jejich dítě do školních lavic, nebo ne. Pokud dítě nebude přijato a rodiče s tímto rozhodnutím nebudou souhlasit, můžou se proti tomu do 15 dnů odvolat prostřednictvím školy Magistrátu hl. města Prahy.

Podle ředitele Václava Havelky budou do ZŠ Chmelnice vybrány všechny děti ze spádové oblasti. Od nového roku nastaly taky změny v souvislosti s přijímáním prvňáčků do prvních tříd. Zákon ukládá obci, že musí řediteli každé školy v dostatečném předstihu poslat seznam dětí, které musí nastoupit povinnou školní docházku. Pokud se ale škola rozhodne přijmout předškoláka z jiné spádové oblasti, musí to dát na vědomí řediteli příslušné školy, do které dítě spadá podle bydliště.

„Letos poprvé také školy oficiálně zjišťují, z které mateřské školy se dítě do příslušné školy hlásí. Školy mohou poté pracovat s informacemi, které děti spolu kamarádily ve školce, aby je zařadily do stejné třídy a nezpřetrhaly jejich vazby,“ uzavřela radní Jaroslava Suková, která má na starost oblast školství.

Výpis všech článků

Další zprávy

Crazy_oh_MG_3392

Veletrh Prázdniny na Trojce

25. 01. 2016
zuby

Děti ze škol Prahy 3 se učí správné technice čištění zubů

25. 01. 2016
DSC_3168

Starostka podepsala smlouvu o kulturní spolupráci mezi Lublaní a Prahou 3

27. 01. 2016
Další zprávy
Login