Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

V Praze 3 vyrostl maják. Svítí na obnoveném Tachovském náměstí

Světelný sloup jako pomyslný maják získalo po revitalizaci Tachovské náměstí v Praze 3. Vznikla zde také nová místa k sezení, přibyly stromy a výraznější propojení s cyklostezkou.

Náměstí v pondělí 11. prosince slavnostně otevřel starosta Prahy 3 Michal Vronský spolu s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou.

„Tachovské náměstí je specifické tím, že se zde nachází Žižkovský tunel směřující do Karlína. Otevřen byl v prosinci 1953 a bohužel přispěl k tomu, že toto náměstí přestalo být náměstím. Postupem času se z něj stalo nevzhledné a celkově neutěšené místo. Téměř na den přesně po 70 letech jsme dokončili další významnou proměnu této lokality s výrazným posílením pobytové funkce. Věřím, že se zde za pěkného počasí lidé rádi posadí, aby si odpočinuli po procházce či sportování na nedalekém Vítkově, popovídali si se sousedy, setkali se na neformální schůzce. Praha 3 tak získává nové lokální centrum, které by sem mělo přinést přirozený městský vzruch,“ říká Michal Vronský, starosta Prahy 3.

Revitalizace náměstí se uskutečnila dle návrhu studia OV architekti, které uspělo ve vyzvané architektonické soutěži. V samotném středu náměstí vznikla dlážděná plocha, která má sloužit jako místo, kde se lidé mohou zastavit. Využít k tomu mohou čtyři lavičky, které doplňuje nově vysazená zeleň čítající čtyři záhony a šest stromů. K posezení slouží i terasový systém vybudovaný podél vedlejších domů. Posadit se lze i na lavičky na podestách schodiště na Vítkov a u cyklostezky. Ta je propojena s náměstím nejen schodištěm, ale také rampou pro kočárky a cyklisty.

Neotřelou dominantou náměstí se stal sloup se světelným zakončením, maják, nacházející se na křížení cesty na Vítkov s místní cyklostezkou. „Maják je orientačním bodem pro každého, kdo bloudí parkem Vítkovem a hledá místo, kudy se zpět dostat do města, ať už na Žižkov, nebo do Karlína. Zvýrazňuje bod křížení několika směrů: cyklostezky, tunelu i Hartigovy ulice, ale také města a parku,“ vysvětluje funkci díla Štěpán Valouch ze studia OV architekti. Maják je napojen na veřejné osvětlení, s nímž se bude pravidelně rozsvěcet. Světlo na vrcholu sloupu je zároveň sklopené dolů, aby nesvítilo do oken místních domů.

Jediný původní mobiliář na náměstí představuje renovovaná pumpa, z níž je možné načerpat vodu, v horní části náměstí se pak nachází ještě pítko. Došlo zde také k instalaci funkční balíkové váhy. Ta symbolicky odkazuje na zdejší původní domek městské váhy, kde se v minulosti vážilo zboží trhovců, kteří na základě toho odváděli daň. Domek musel v 50. letech minulého století ustoupit výstavbě tunelu mezi Karlínem a Žižkovem.

Celkové náklady na revitalizaci Tachovského náměstí činí necelých 77 milionů korun. Částkou 25,5 milionu korun na projekt přispělo hlavní město Praha.

V budoucnu by na Tachovském náměstí mělo vzniknout umělecké dílo — zrcadlové stěny u vyústění Žižkovského tunelu. Realizace díla by měla být financována z programu pražského magistrátu Umění pro město. V případě schválení finanční dotace, jež by neměla přesáhnout částku 3,5 milionu korun, bude dílo instalováno ve druhé polovině roku 2024.

Sdílet:

Jiří Hannich

11. 12. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG 1357

Infocentrum znovu vystavuje originální betlém

12. 12. 2023
IMG 0759

Praha 3 otevře waldorfskou základní školu

13. 12. 2023
Předání šeku pro IC Zahrada

Dobročinná aukce cedulí z bývalé Koněvovy ulice vynesla přes 60 tisíc korun

21. 12. 2023
Další zprávy
Login